cirok

Čirok obecný

Sorgum vulgare Pers.


   Čirok obecný

Původ

Původní oblastí pěstování je Etiopie. Jako kulturní plodina byl využíván už před 5000 lety. Představuje nejvýznamnější plodinu aridních oblastí schopnou růst i v limitujících podmínkách.

   Lata čiroku zrnového

Morfologie

Intenzivně prokořeňuje půdu mohutnou kořenovou soustavou s velkým množstvím kořenového vlášení. Kromě podzemních kořenů vytváří i vzdušné kořeny, které mimo mechanické funkce mohou využívat vláhu i ve formě rosy. Stébla jsou vzpřímená, dosahují u súdánské trávy a čiroku zrnového 1 – 2 m, u čiroku cukrového a metlového 2 – 3 m. Listy jsou mimo súdánskou trávu širší, s různými odstíny zelené barvy, na líci pokryté voskovým povlakem, vyznačují se malým množstvím průduchů, okraje listů jsou zvlněné; mladé listy mohou mít anthokyanový nádech. Květenství čiroku je lata s jednokvětými klásky. Čirok technický má latu dlouhou 0,8 m s pružnými větvemi. Čirok cukrový a čirok súdánský má různě hustou, volnou, rozkladitou latu. Čirok zrnový má latu kyjovitě staženou. Zrno čiroku může být pluchaté nebo částečně obnažené, případně zcela nahé.

Varianty čiroku obecného

Čirok zrnový (Sorgum vulgare var. Eusorgum)

  • Využití na zrno,
  • okrajově na zelené krmení.

Čirok cukrový (Sorgum vulgare var. Sacharatum)

  • Využití na silážování,
  • výnos 35 - 50 t.ha-1 zelené píce.

Čirok súdánský (Súdánská tráva) (Sorgum vulgare var. Sudanese)

  • Nenáročný na půdní podmínky,
  • zelené krmení,
  • lepší zkrmovat až po zavadnutí (nebezpečí tvorby kyanovodíku),
  • výnos 30 - 35 t.ha-1,
  • nižší vzrůst,
  • řídká a rozkladitá lata,
  • úzké listy.

Čirok metlový (čirok technický) (Sorgum vulgare var. Technikum)

  • Lata se využívá pro výrobu košťat.

Ekologické požadavky

Čiroky patří k teplomilným a suchovzdorným plodinám. Ve srovnání s kukuřicí vyžadují teplejší podmínky a snáší lépe sucho.

Biologie

Klíčení začíná při 10 - 12oC, optimální teplota pro klíčení je 20 - 25˚C. Optimální teplota pro růst čiroků se pohybuje v rozmezí 25 – 33 oC.

U čiroku súdánského je z biologických vlastností významné dobré odnožování, za vegetace poskytuje 2-3 seče. Do prvé seče (od zasetí do počátku metání) vyžaduje období 75 – 80 dnů, do následné druhé seče dalších 40 dnů.

Pícninářský význam

Největší uplatnění má v jihoevropských státech. Čirok súdánský, cukrový a zrnový patří do skupiny krmných čiroků. Na pícninářské využití se v ČR pěstuje nejvíce čirok súdánský, následuje čirok cukrový a nejmenší výměru vykazuje čirok zrnový. Využívají se na zelené krmení nebo pro výrobu siláže.

Čiroky je možné pěstovat také na spalování biomsy. Spalné teplo stébel čiroku je 17,9 MJ.kg-1 sušiny, produkce sušiny nadzemní biomasy až 19,9 t.ha-1.

Nutriční hodnota

Krmnou hodnotou se blíží kukuřici. Bílkovin obsahuje více než kukuřice.

Obsažené antinutriční látky

Obsahuje taniny a glykosid durin, ze kterého se rozkladem uvolňuje kyanovodík.

Agrotechnika

Ve srovnání s čiroky je súdánská tráva méně náročná na půdu. Pěstuje se jako hlavní nebo následná plodina po dříve sklizených předplodinách. Má vysoké nároky na hnojení dusíkem. Vegetační doba je stejná jako u kukuřice, výsev 40 – 50 kg.ha-1. Dávky N se pohybují od 140 do 160 kg.ha-1. 1/3 dusíku se aplikuje na jaře a zbytek na list během vegetace. Fosfor se aplikuje v dávce 60 kg.ha-1 a draslík v dávce 100 až 140 kg.ha-1.

Zařazení v osevním postupu

Do osevního postupu zařazujeme čirok podobně jako kukuřici. Vhodnými předplodinami jsou okopaniny a luskoviny. Jako druhou plodinu ho můžeme pěstovat po ozimých směskách na zeleno. Snáší i opakované pěstování 2 - 3 roky po sobě. Vhodnou následnou plodinou jsou jarní obilniny a technické plodiny.

Sklizeň

Na zelenou píci sklízíme před metáním (výška rostlin 0,5 m). Na siláž sklízíme na začátku metání. Obvykle dává dvě seče (začátek července a konec září). Čirok cukrový se na siláž sklízí v mléčně-voskové zralosti (dostatečná produkce při zachování kvality). Pro spalování sklízíme porost koncem zimy (únor), kdy mráz rostliny vysuší.

Odrůdy

Hyso

Odrůdový hybrid, který vznikl křížením čiroku súdánského a čiroku technického. Pěstuje se k pícninářskému využití v teplých a sušších oblastech jižní Moravy a Slovenska. Má velkou odnožovací schopnost, může dorůstat do výšky 2 – 2,5 m. Klíčí při teplotě 10 °C, mladé rostlinky jsou velmi citlivé na chlad. Po sklizni na siláž je možné porost přepásat.

Výsev 25 – 30 kg.ha-1.


Jiří Skládanka 2006