Tento způsob spočívá v rozsívání vhodného osiva na mezerovitý drn tzv. na široko. Půda se obvykle nezpracovává nebo jen povrchově, vhodný je provézt přesev na jaře po vláčení. Na půdách dobře zásobených vodou lze provádět také v létě. Pro přesev je vhodný jílek vytrvalý (Lolium perenne L.), který vzchází do 5 dnů, rychle zapojuje prázdná místa v porostu a lépe se uplatňuje v konkurenci stávajícího travního drnu. Výsevní množství je 20 kg.ha-1. Jílek mnohokvětý (Lolium multiflorum Lam.) je možné využít pro přesev míst, která byla výrazně poškozena v důsledku vysokého zatížení zvířaty (místa pro přikrmování, napáječky). Je možné také využít loloidni hybridy (Festulolium braunii). Po provedení přesevu je vhodné válení. Pro přesevy je možné využít secí stroj Lehner Super Vario.
Je-li původní travní drn narušen hovoříme o přísevu. Přísev se provádí speciálními stroji, pomocí kterých je osivo zapraveno do původního drnu, který je tímto částečně narušen. Stroje se liší dle technologie, kterou používají. Různé technologie využívané při přísevu travních porostů umožní vytvoření úzkých štěrbin, širokých brázd nebo úplné zfrézování původního travního porostu. Vyšší míra narušení původního travního drnu zvyšuje úspěšnost přísevu. Samotný přísev je vhodné realizovat na jaře. Stejně jako v případě přesevu jsou letní přísevy limitovány dostatkem srážek. Před přísevem je vhodné travní porost posekat a posečenou biomasu z travní plochy odklidit. Pro přísev je možno použít nejenom druhy s rychlým vývojem, ale celou řadu druhů. Velmi vhodné jsou jeteloviny. Výsevní množství závisí na použitém stroji a může se pohybovat od 20 do 35 kg.ha-1. Úspěchu přísevů často brání konkurence stávajícího travního drnu, kdy řada rostlin vylučuje alelopatické látky, které brání klíčení či rozvoji ostatních druhů.
Secí stroj lehner používaný na přesevy | Přísev pomocí diskového secího stroje Horsch |
Horsch exaktor na přísevy výrazně narušuje původní drn a umožňuje tak lepší konkurenceschopnost přisetého osiva | Pásový secí stroj je rovněž vhodný na přísevy |
Výnosy v našich podmínkách se pohybují od 1 do 15 t.ha-1. Každá tuna suché píce obsahuje asi 20 kg N, 2,5 kg P, 20 kg K, 7 kg Ca a 2,5 kg Mg. K udržení dosavadní druhové skladby, výnosů a kvality je nutné tyto živiny doplňovat. Špatný stav travních porostů je mnohdy dán nedostatečnou výživou. Nedostatek dusíku vede k ústupu trav. Prosazují se méně hodnotné byliny a rozvíjí se mechové patro. Také nevyvážené hnojení negativně ovlivňuje druhovou skladbu. Nevyvážené hnojení N a K podporuje růst šťovíků nebo kakostu lučního. Dusík aplikujeme podle předpokládané produkce sušiny. Dávky fosforu a draslíku podle zásoby přijatelných živin v půdě. Obsah P, K, Mg a Ca a hodnotu pH zjišťujeme v rámci agrochemického rozboru půd metodou Mehlich III. Vyšší dávky dusíku je potřeba rozdělit a část aplikovat na jaře a po jednotlivých sečích.
Je hlavní živinou nutnou pro produkci. N-hnojení má při dostatku ostatních živin největší vliv na složení porostu, výnosy a kvalitu píce. Dusík (N) je nezbytný pro růst. Podporuje odnožování trav a prodlužovací růst. Podporovány jsou zejména vzrůstné druhy trav a bylin. Přímo zvyšuje obsah dusíkatých látek (NL) v píci. Dávky dusíku podporují zapojení travních porostů, ale vysoké dávky N mohou na travní porosty působit negativně. Zvyšují obsah vlákniny, redukují obsah vodorozpustných sacharidů a chutnost píce. Největší účinnost má dusík dodaný na počátku jarního obrůstání, kdy vitalita porostu je největší. Na jaře je travní porost schopen využít dávky až 80 kg.ha-1 N. Po jednotlivých sečích potom 50 kg.ha-1 N. Pravidelné dusíkaté hnojení vede k redukci počtu druhů. Potřeba dusíku se snižuje u porostů, kde jsou přítomny jeteloviny. Každé procento jetelovin v porostu představuje za rok přínos 3 kg.ha-1 N.
Zvyšuje využití ostatních živin porostem, podporuje zastoupení jetelovin a zlepšuje kvalitu píce. Příznivě působí na kořenový systém trav. Jedná se o prvek nezastupitelný pro přenos a ukládání energie. Fosfor lze aplikovat do zásoby na 2-3 roky. Jeho nedostatek se projevuje vzpřímenými a tmavozelenými listy.
Je velmi důležitým prvkem pro rostliny vystavené stresovým podmínkám. Zvyšuje tedy odolnost vůči mrazu, suchu, chorobám a škůdcům. Není možné jej aplikovat do zásoby. Díky jeho vysoké labilitě je nutné vyvážené hnojení, aby nedocházelo k jeho zvýšení obsahu v píci. K tomuto může dojít při hnojení na jaře, proto je vhodnější jej aplikovat po 1. seči či na podzim.
Pro travní porosty jsou vhodná zejména tekutá statková hnojiva – tedy močůvka a kejda. U pastevních porostů je nutno počítat s tím, že část živin se vrací zpět ve formě výkalů (při celosezónní pastvě okolo 80 kg.ha-1 N). Močůvku lze aplikovat během celého roku s výjimkou období, kdy je půda přesycená vodou, pokrytá vrstvou sněhu vyšší než 5 cm nebo promrzlá do hloubky více než 8 cm (zákon o hnojivech č. 156/1998 Sb.). Nejúčinnější je jarní močůvkování, při kterém jsou ztráty amoniakálního dusíku do ovzduší nejnižší. Dávky se pohybují od 20 do 70 t.ha-1.
Močůvka jako dusíkato-draselné hnojivo je schopna při vyšších dávkách uhradit veškerou potřebu dusíku a draslíku, takže v minerální formě postačuje doplňovat pouze fosfor, případně hořčík.
Kejdu aplikujeme nejlépe v jarním období, podzimní a letní aplikace jsou méně účinné. Dávkování kejdy se řídí požadovanou dávkou dusíku a draslíku. Vhodné dávky se pohybují v rozmezí 20 až 60 t.ha-1. Pro omezení ztrát amoniakálního dusíku a zabránění vytvoření souvislé vrstvy kejdy na porostu je nejvhodnější použít ke hnojení novější typy aplikátorů s diskovým rozřezávacím ústrojím, které umožňuje zapravit kejdu pod travní drn.
Minerální hnojiva jsou pro travní porosty rovněž vhodné, nevýhodou je však jejich vyšší cena. Rychle přístupné nitrátové formy dusíku podporují rychlou regeneraci travního porostu. Z dusíkatých hnojiv používáme ledky, dusičnan amonný či ledek vápenatý a DAM-390. Vhodným fosforečným hnojivem je superfosfát nebo amofos, z draselných hnojiv draselná sůl nebo kamex.
Ledek amonný s vápencem | Směs minerálních hnojiv (P, K) |
Předchozí | Datum poslední aktualizace stránky: 07. 01. 2014. | Následující |
Tisk | Přidat odkaz: |