Využívá se u degradovaných porostů s vysokým zastoupením plevelných a málo hodnotných druhů a jedovatých rostlin. Spočívá v zaorání nekulturního porostu a úpravě stanovištních podmínek a následném výsevu travní směsi. Tento způsob obnovy nazýváme radikální způsob obnovy. Při radikálním způsobu je možno uplatnit také polaření. Travní porosty bývaly obnovovány po krátkodobém polaření (1 – 3 roky). V tomto případě bývala ve sledu plodin řazena kukuřice a oves setý (případně luskovinoobilní směska nebo bob na GPS). Oves setý sloužil jako krycí plodina pro nově vysévaný travní porost. Důležitá byla včasná sklizeň ovsa (při výšce 50 cm), aby se podsev mohl úspěšně vyvíjet. Výhodou tohoto způsobu obnovy porostů polařením byl nejenom zisk biomasy vhodné pro konzervaci silážováním, ale také účinné potlačení výskytu plevelných druhů. Úplná obnova s polařením umožnila úpravu stanovištních podmínek. Polařením se dosáhlo urovnání povrchu budoucího travního drnu, aby mohla být dodržena potřebná výška při kosení následně založeného travního porostu. Nevýhodou je rychlá mineralizace, tedy snížení obsahu organických látek v půdě a zvýšené riziko vyplavení nitrátů. Pratotechnický postup při radikální obnově s polařením zahrnuje plošnou aplikaci herbicidu (Roundup), úpravu pH (vápnění), opakované diskování, zaorání původního travního drnu, polaření (1 – 3 roky) a následné založení porostu do krycí plodiny (oves, příp. luskovinoobilní směska). Polaření není v současnosti při obnově travních porostů využíváno. Travní porost může být za účelem obnovy zaorán jednou za 5 let. Zaorání musí být ohlášeno nejpozději do 15 dnů ode dne rozorání. Souvislý travní porost na půdním bloku je třeba zajistit nejpozději do 31. srpna. Obnova travních porostů vychází z novely zákona 252/1997 Sb. z roku 2009.
Při vysoké míře zaplevelení je nutné přistoupit k radikální obnově | Původní porost je po použití herbicidu rozorán |
Poté je vyseta nová travní směs | Zapojující se porost |
Úplná obnova bez polaření zahrnuje všechny výše popsané operace, ale po zaorání původního travního drnu a přípravě seťového lůžka následuje obvykle výsev bez krycí plodiny, tedy v témže roce. Pokud je výsev do krycí plodiny, musí být tato nejpozději do 31. srpna sklizena.
Je ve větší míře používána na travních porostech vázaných na dotace. Spočívá v aplikaci totálního herbicidu (Roundup) na travní porost o výšce 10-15 cm. Herbicid by měl být aplikován za teplého a slunného počasí a nechat působit 14-21 dní. Po zaschnutí původního travního drnu nenásleduje orba, ale pouze zpracování půdy do hloubky 5 - 8 cm (frézování). Možné je využití secího stroje Horsch.
Předchozí | Datum poslední aktualizace stránky: 27. 12. 2013. | Následující |
Tisk | Přidat odkaz: |