Slouží k vymezení pastviny a zamezuje zvířatům pohyb mimo ni. Materiály ze kterých je oplocení zhotoveno jsou různé. Nejméně nákladné bývají dřevěné oplocení, nevýhodou je však jejich nízká životnost. Pro prodloužení životnosti se používají mořidla a nátěry. Rozdíl je také mezi jednotlivými druhy dřeva (akát 20 let, smrk 4 roky). Dřevěné oplocení se skládá z svislých a vodorovných prvků o různé výšce, dle druhu pasených zvířat. Dalším častým typem je kovové oplocení, jehož životnost je mnohem vyšší. Velmi častým typem je kombinace kovových svislých tyčí a vodorovných dřevěných latí. Zejména v zahraničí (Anglie, Francie) se také lze setkat s kamennými či živými ploty. Poslední u nás rozšířeným typem je drátové oplocení tvořené kůly z různých materiálů, mezi nimiž jsou protkány dráty. Jedná se o neelektrické ploty. V minulosti bývaly používány ostnaté dráty, které se však kvůli welfare zvířat omezují. Pro malé přežvýkavce jsou též používány ploty z pletiv.
Drátové oplocení |
Existují dva systémy, z nichž každý je vhodný do jiných podmínek. První z nich je vhodný na lokality s dostatečně vlhkou půdou. Při tomto způsobu je elektrické pole vytvořeno mezi vodičem a povrchem půdy. Při druhém způsobu je elektrické pole vytvořeno mezi dvěma paralelně vedenými vodiči, z nichž jeden má nulový potenciál. Tento způsob se využívá na suchých půdách, kde by se vlivem nízké vodivosti nedošlo k vytvoření nulového pole.
Sestava elektrického ohradníku se skládá ze zdroje elektrického proudu, vodičů, izolací vodičů na sloupech, kvůli ztrátám napětí, uzemnění ohradníku a hromosvodu. Užití správných komponent je závisle na řadě faktorů k nimž řadíme například dostupnost elektrického proudu, délku ohradníku, materiál izolátorů, vodiče. Z počátku je také nutné zvířata na elektrický ohradník navykat, kdy je počáteční napětí vyšší a časem po navyknutí zvířat jej snižujeme. Nutné je také pravidelná kontrola a údržba sestavy elektrického ohradníku.
Vodiče a izolátyry elektrického ohradníku | Fotovoltaický panel s baterií sloužící jako zdroj napětí u elektrického ohradníku |
Jsou využívány řady systémů. Nejlevnější zdrojem napájení jsou přírodní napajedla (rybníky, potoky), je zde však nutno vytvořit k nim přistup po zpevněné ploše. Velmi využívaným systémem jsou samočerpací napáječky, kdy zvíře čerpá vodu ze zdroje pohybem hlavy. Důležité je, aby tyto napáječky nezamrzly. Z tohoto důvody je vhodné volit nezamrzající napáječky, které využívají vodu z nezámrzné hloubky. Rozličujeme napáječky koulové a klapkové.
Klapková napáječka | Koulová napáječka |
Je tvořen vodojemem pro akumulaci potřebného množství vody, který je umístěn nad místem spotřeby. Dále se skládá z vodovodního potrubí a napáječek. Výška napáječek se liší v závislosti na druhu zvířat. Důležité je také plochy poblíž napáječek zpevnit.
Pastevní vodovod tvořený zdrojem vody, napáječkami. Jsou zde použity i panely pro zpevnění terénu, v zamokřených místech |
Rozlišujeme dva typy a to stabilní a mobilní. Stabilní jsou nejčastěji dřevěné boxy o šířce 90 cm a délce 120 cm. Jejich součástí je také manipulační ulička a naháněcí ulička kónického tvaru. Mobilní fixační zařízení se skládají z ocelových trubek instalovaných na převozné plošině.
Brány a vstupy-Používají se pro překonávání terénních překážek dobytkem, drbadla, panely pro zpevnění terénu, žlaby pro přikrmování minerálními hnojivy, seník.
Přikrmení minerálními látkami | Panely pro zpevnění terénu na často sešlapávaných pístech |
Předchozí | Datum poslední aktualizace stránky: 25. 12. 2013. | Následující |
Tisk | Přidat odkaz: |