Pastevní systémy
Pastevní systému rozdělujeme dle zatížení pastviny tj. počtu DJ na hektar, které lze rozdělit na extenzivní (méně než 1 DJ.ha-1) a intenzivní (více než 3 DJ.ha-1).
Volná pastva
Jedná se o extenzivní způsob (0,5-1 DJ.ha-1), založený na volném pohybu zvířat po celé pastevní ploše po celé pastevní období. Setkáme se s ním nejčastěji na horských pastvinách. Neprovádí se zde ošetřování plochy a porost je bez období klidu. Nevýhodou je zde sešlapávání a znečištění porostu, selektivní spásání druhů, kdy kulturní trávy a jeteloviny ustupují z porostu a šíří se méně hodnotné druhy, čímž časem může dojít k degradaci porostu. Je zde také nadbytek píce v jarním období, naopak když klesá obrůstací schopnost, je nutno dokrmovat jádrem. Využití píce je zde mezi 40-45 %.
|
S volnou pastvou se nejčastěji setkáme ve vyšších polohách |
Oplůtková pastva
Tento způsob pastvy řadíme k intenzivním, zatížení zde činí 10-50 DJ.ha-1. Systém je založen na rozdělení pastviny mezi 6-10 menších oplůtků, dle terénních podmínek, tak aby byly co nejkratší naháněcí cesty pro přehánění stáda. Doba spásání jednoho oplůtku je 4-6 dní s optimální výškou porostu 15 cm. Po této době je dobytek přehnán do dalšího oplůtku, dle nárůstu píce v pastevní zralosti. V jarním období, kdy je růst rychlejší než potřeba spásání se část oplůtku sklidí a využije na seno. Celkový počet cyklů za rok je 4-5. Využití píce zde činí 70 %. Nevýhodou je nutnost manipulace se stádem a tedy i časová náročnost a potřeba pracovních sil.
|
Oplůtková pastva |
Honová pastva
Tento druh pastvy představuje přechod mezi extenzivní a intenzivní pastvou (kombinace oplatkové a volné pastvy). Zatížení je zde 1-2 DJ.ha-1. Princip spočívá v rozdělení pastviny na 3-5 honů, dle utváření terénu, v nichž je postupně během 15-20 dnů spásána píce v pastevní zralosti. Po této době je dobytek přehnán do dalšího honu, dle nárůstu píce v pastevní zralosti. V případě vysokého nárůstu píce na jaře, kdy je růst rychlejší než potřeba spásání, je možné získat dostatek píce pro zimní období ve formě sena či siláže. Využití píce se zde pohybuje mezi 50-60 %.
|
Honová pastva |
Střídavý systém pastvy
Spočívá v rozdělení pastviny na dvě části, z nichž jedna je využita pro permanentní pastvu a druhá je sklizena na konzervaci a následná otavoseč je spásána opět permanentním způsobem. Výhodou je vytvoření přiměřeného množství zásobních látek v kořenovém systému rostlina tím prodloužení vytrvalosti porostu při žádoucí produkci píce. Zrovnoměrní se nárůst píce a je také snížen výskyt parazitů (přerušení vývojových cyklů). Není též nutno kosit nedopasky.
|
Střídavý systém kombinuje výhody pastvy a sklizně píce na konzervaci |