Černice (lužní půdy) jsou hluboké půdy bez skeletu, středně těžké. Hladina podzemní vody je kolísavá, ale nachází se v hloubce >100 cm. Půdy nebývají zaplavované. Díky příznivémi vodnímu a vzdušnému režimu zde najdeme produktivní louky. Půdní reakce je neutrální, může být i zásaditá.
Fluvisoly (nivní půdy) jsou hluboké půdy bez skeletu, středně těžké. Kolísající hladina spodní vody je v hloubce >80 cm. Půdy mohou být výjimečně zaplavované. V janím období je nízká provzdušněnost, ale po zbytek roku příznivý vodní a výživný režim. Najdeme zde produktivní louky. Půdní humus je střední kvality. Půdní reakce kyselá až neutrální. Tyto půdy je možné najít také ve vyšších polohách kolem vodotečí.
Gleje (glejové půdy) jsou hluboké půdy bez skeletu. Hladina podzemní vody je vysoká (méně než 80 cm). Středně těžké půdy, různá zrnitost. Výjimečně mohou být zaplavované. Trvale zvýšená vlhkost, nízká pórovitost a provzdušněnost. Dusík je vázán v organické formě, časté je rašelinění. Humus je nízké kvality. Půdní reakce je slabě kyselá až kyselá. Vyskytuje se ve vyšších polohách kolem vodotečí.
Černice | Fluvisoly | Gleje |
Kambisoly (hnědozemě) jsou středně hluboké až mělké půdy. Eutrofní hnědozemě jsou na minerálně bohaších horninách. Najdeme zde květnaté bučiny. Oligotrofní hnědozemě jsou na minerálně chudších horninách. Najdeme zde acidofilní doubravy. Půdy mohou mít vysoký obsah skeletu různé zrnitisti, středně těžké půdy. Nedostatek půdní vlhkosti v nižších polohách. Humus střední kvality, půdní reakce slabě kyselá až kyselá.
Pseudogleje (oglejené půdy) jsou středně hluboké, může být příměs skeletu. Hladina podzemní vody kolísá. Středně těžké až těžké půdy. Na jaře je nízká až nulová provzdušněnost. Půdní vlhkost vyšší než maximální kapilární vodní kapacita. Nízká kvalita humusu, dusík vázán v organické formě. Půdní reakce kyselá.
Luvisoly (illimerizované půdy) jsou hluboké půdy, vázané na jemnozrnné sedimenty (spraše). Příměs skeletu bývá výjimečná. Středně těžké půdy, příznivý vodní a vzdušný režim, vysoce produktivní louky. Nižší kvalita humusu, slabě kyselá až kyselá půdní reakce.
Rendziny jsou středně hluboké až mělké půdy, mohou mít vysoký obsah skeletu (vápencový či dolomitický). Výskyt v areálu krasových oblastí. Půdy jílovitohlinité až hlinité, dobře propustné pro vodu. Záhřevné půdy, v létě je zde nedostatek vláhy. Humus střední až vysoké kvality, půdní reakce neutrální až zásaditá.
Pararendziny jsou středně hluboké až mělké půdy. Může být vysoký obsah skeletu různé zrnitosti (silikátový nebo křemenný mikroskelet). Půdy dobře až méně propustné pro vodu, záhřevné půdy, v létě nedostatek vláhy. Humus střední až vysoké kvality, půdní reakce neutrální až zásaditá.
Kambisoly | Pseudogleje | Luvisoly | Rendziny a pararendziny |
Kryptopodzoly (hnědé půdy podzolované) jsou středně hluboké až mělké půdy, můžou mít vysoký obsah skeletu. Hlinitopísčité až písčitohlinité, dobře propustné pro vodu. Příznivý vodní a vzdušný režim.
Rankery (nevyvinuté půdy) jsou silně kamenité půdy. Pod organo-minerálním horizontem je rozpadající se silikátová mateční hornina. Vysoký obsah humusu nízké kvality, slabé poutání vody a živin. Půdní reakce kyselá až silně kyselá.
Litosoly (nevyvinuté půdy) jsou surové půdy v iniciálním stádiu vývoje na pevných skalách. Velmi mělké půdy, organo-minerální horizont leží na nezvětralé kompaktní pevné hornině. Najdeme je ve vysokých horách a náhorních plošinách. Humus nízké kvality, půdní reakce silně kyselá
Kryptopodzoly | Rankery |
Předchozí |
Autor Jiří Skládanka, Michal Večerek, Ivo Vyskočil Datum poslení aktualizace stránky: 26. 12. 2009 |
Následující |