Úvod
Travní ekosystémy ve světě
Travní ekosystémy v ČR
Funkce travních ekosystémů
Ekologické faktory
Vodní režim
Výživný režim
Půdní typy
Producenti
Reducenti
Konzumenti
Ošetřování
Hnojení
Pastva
Kvalita píce
Typologie
Podklady do cvičení

 
        © 2009
vodni_rezim 4 Ekologické faktory lučních stanovišť

4.5 Vodní režim lučních stanovišť

4.5.1 Xerofytní stanoviště

Vyskytují se na jižních svazích kukuřičné výrobní oblasti a řepařské výrobní oblasti. Porosty jsou odkázané na atmosferické srážky. Vyskytují se zde stepní a polostepní druhy, jako jsou úzkolisté kostřavy, kavyly, pýr prostřední, ačka ladní, pryšec chvojka. Minimální produkční schopnost (1,3 t.ha-1 sena) a nízká stravitelnost píce. Využití porostů pro extenzivní pastvu ovcí.

   Xerofytní porosty na Mohelně    Xerofytní porosty v Moravském krasu

4.5.2 Mezoxerofytní stanoviště

Porosty jsou odkázané na atmosferické srážky, roční úhrn srážek je do 700 mm. Nedostatek vláhy se projevuje zejména v letních měsících. Zastoupeny jsou zde úzkolisté kostřavy, ovsík vyvýšený, trojštět žlutavý, výjimečně se může vyskytovat srha laločnatá. Výnosy se pohybují kolem 2,2 t.ha-1, seno je průměrné kvality. Efektivní je jarní hnojení dusíkem.

4.5.3 Mezofytní stanoviště

Stanoviště s optimálním stavem vodního režimu. V teplejších oblastech se jedná o lehké půdy s hladinou podzemní vody 40 - 50 cm nebo o těžší půdy s hladinou podzemní vody 70 - 80 cm. Ve vlhčích oblastech se jedná o stanoviště se srážkami nad 700 mm. Vyskytují se zde hodnotné kulturní druhy trav a jetelovin. Výnosy nehnojených porostů kolem 3 t.ha-1 sena. Hnojení je efektivní a může přispět je zvýšení produkce.

   Mezofytní porosty na Českomoravské vrchovině

4.5.4 Mezohygrofytní stanoviště

Jedná se o mírně zamokřené stanoviště, sezónní přebytek vody v půdě. Zejména na jaře a na podzim dosahuje hladina vody do kořenové zóny trav. Půda se na jaře pomaleji zahřívá a důsledkem je opožděný nástup vegetace. Omezená činnost mikroorganismů vede k hromadění nekvalitního humusu. Živiny se pomalu uvolňují a snadno se vyplavují. Na druhou stranu mohou být půdy obohacené o splavované živiny. Dominantními druhy jsou ostřice, sítiny, bezkolenec modrý, metlice trsnatá, přeslička bahenní. Na půdách s vyšší zásobou přijatelných živin dominuje psárka luční nebo chrastice rákosovitá. Výnosy nehnojených porostů se pohybují kolem 3,3 t.ha-1 sena, ale píce je podřadné kvality a má špatnou stravitelnost.

   Mezohygrofytní porosty na Českomoravské vrchovině

4.5.5 Hygrofytní stanoviště

Stanoviště s celoročním přebytkem vody a nedostatkem vzduchu. Chybí zde kulturní druhy trava jetelovin. Dominují vysoké ostřice, orobinec, skřípina lesní, tužebník jilmový, blatouch bahenní, pryskyřník plamének, vachta trojlistá, přeslička říční nebo kosatec žlutý. Výnosy sena kolem 1,7 t.ha-1. Píce je hrubá, drsná, špatně stravitelná.

   Hygrofytní porosty v Orlických horách


Předchozí Autor Jiří Skládanka, Michal Večerek, Ivo Vyskočil
Datum poslení aktualizace stránky:  11. 01. 2010
Následující