Úvod
Travní ekosystémy ve světě
Travní ekosystémy v ČR
Funkce travních ekosystémů
Ekologické faktory
Producenti
Trávy
Jeteloviny
Byliny
Reducenti
Konzumenti
Ošetřování
Hnojení
Pastva
Kvalita píce
Typologie
Podklady do cvičení

 
        © 2009
Untitled Document 5 Producenti

5.3 Byliny

5.3.1 Hodnotné byliny

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris)

Bylina se širokou stanovištní amplitudou. Tolerantní ke způsobu využití, daří se mu v lučních i pastevních porostech. Obsahuje taninové glykosidy a fytosterol. Používá se při poruchách menstruace a jako hojivý prostředek na rány.

   Kontryhel obecný    Kapičky vody vytlačované hydatodami na okrajích listů

Krvavec toten (Sanguisorba officinalis)

Roste na vlhčích stanovištích. Nemá výraznou vazbu na trofický režim. Obsahuje třísloviny a saponiny. Využívá se k zastavení krvácení, působí antibakteriálně.

   Listy krvavce    Krvavec toten

Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale)

Bylina se širokou stanovištní amplitudou. Podíl v porostech by neměl překročit 10 %. Obsažené karotenoidy zbarvují mléko a mléčné výrobky do žluta. Dále obsahuje saponiny a taraxacin. Podporuje tvornu a uvolňování žluči, činnost ledvin, užívá se proti revmatismu.

   Pampeliška lékařská    Podíl pampelišky v porostech by neměl překročit 10 %

Řebříček obecný (Achillea millefolium)

Roste na sušších stanovištích. Zvířata vyhledávají jeho mladé výhonky. Po odkvětu velmi rychle dřevnatí. V porostech je žádoucí podíl do 10 %. Obsahuje achillin, silice, třísloviny a fytosterol. Posiluje cévní systém, zvyšuje prokrvení končetin a srdečního svalu, využívá se jako utišující prostředek při krvácení.

   Řebříček obecný    Pro zvířata jsou chutné mladé listy řebříčku

Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata)

Tolerantní vůči půdní vlhkosti. Uplatňuje se v prořidlých a nižších porostech. Dobře obrůstá. Obsahuje aucubin a kyselinu křemičitou. Využívá se při kataru horních cest dýchacích, TBC, k léčení ran, podporuje tvorbu žaludečních šťáv.

Šťovík kyselý (Rumex acetosa)

Daří se mu na vlhčích lokalitách. Jeho podíl v porostu je žádoucí do 5 %. Obsažená kyselina šťavelová působí příznivě na chuť a příjem píce. Kromě kyseliny šťavelové obsahuje hyperosid a třísloviny. Užívá se jako čístící prostředek při kožních vyrážkách.

   Šťovík kyselý

Rdesno hadí kořen (Polygonum bistorta)

Daří se mu na kyselých půdách, indikátor nedostatku Ca. Náročný na vláhu. Rozšiřuje se po aplikaci hnojiv. Dobytek rád přijímá mladé listy. Jeho podíl v porostu by neměl překročit 5 %.

   Rdesno hadí kořen    Rdesno hadí kořen se rozšiřuje v hnojených porostech

Kerblík lesní (Anthriscus sylvestris)

Daří se mu na vlhkých i sušších lokalitách. Rozšiřuje se po aplikaci hnojiv. Zvířata preferují mladé listy. Po odkvětu dřevnatí.

   Kerblík lesní    Listy kerblíku lesního

5.3.2 Méně hodnotné byliny

Tužebník jilmový (Filipendula ulmaria)

Roste na zamokřených lokalitách, dobře zásobených živinami. Stonky jsou drsné a hrubé, listy obsahují aromatické látky. Obsahuje silice, flavonoidy a glykosidy. Využívá se jako lék proti horečce, má močopudné účinky.

   Listy tužebníku jilmového    Tužebník jilmový

Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria)

Roste na vysýchavých stanovištích a vápenatých půdách. Obsahuje třísloviny, silice, saponiny, kyselinu křemičitou a organické kyseliny. Využívá se při průjmech, krčních zánětech, podporuje činnost žaludku.

   Listy řepíku lékařského    Řepík lékařský

Kostival lékařský (Symphytum officinale)

Roste na vlhkých a výživných půdách. Zvířata přijímají mladé ropstliny. Později listy i stony tvrdnou. Obsahuje alkaloidy a třísloviny. V lidovém lékařství se využíval na léčení kostí (název kostival). Dále se využívá na zápaly horních cest dýchacích a jako diuretikum.

   Listy kostivalu lékařského    Kostival lékařský

Kakost luční (Geranium pratense)

Roste na kyprých půdách, dobře zásobených živinami. Indikátor přehnojení nebo nevyváženého zásobení NK.

   Kakost luční    Kakost luční indikuje nevyvážené hnojení NK

Pryskyřník plazivý (Ranunculus repens)

Roste na kyprých a hlinitých půdách, indikátor podmáčených půd. Rozšířen zejména v nižších polohách. Narozdíl od ostatních druhů z čeledi Ranunculaceae obsahuje velmi nízký obsah protoanemoninu a nebývá řazen mezi jedovaté druhy (Kh = 2).

   Květ pryskyřníku plazivého    Pryskyřník plazivý

5.3.3 Travám podobné byliny

Druhy z čeledi šáchorovitých a stítinovitých je možné označit jako "travám podobné byliny". Ostřice a sítiny rostou na kyselých půdách. Rozšiřují se v nehnojených travních porostech. Zvířata se jim na pastvě vyhýbají.

   Sítinám se zvířata na pastvě vyhýbají

5.3.4 Bezcenné druhy

Z krmivářského hlediska je možné označit za bezcenné druhy zejména šťovíky. Řadíme sem šťovík kadeřavý (Rumex crispus), který se vyskytuje jednotlivě, šťovík tupolistý (Rumex obtusifolius), a šťovík alpský (Rumex alpinus), který se vyskytuje ohniskově a je odolnější vůči herbicidům. Šťovíky rostou na eutrofizovaných stanovištích. Zvířata se jim na pastvě vyhýbají. Prevencí jejich výskytu je zejména sekání nedopasků před květem šťovíků.

   Mladé šťovíky v travních porostech

5.3.5 Jedovaté druhy

Pryskyřník prudký (Ranunculus acer)

Roste na vlhkých loukách a pastvinách. Hnojením bývá z porostů vytlačován. Jedovatý protoanemonin se sušením rozkládá na anemonin a ztrácí toxicitu. Protoanemonin nemá letální účinky. Působí tlumivě na nervový systém, způsobuje zažívací problémy a koliky.

   Pryskyřník prudký    Pryskyčník prudký se rozšířuje v nehnojených porostech

Kýchavice bílá (Veratrum album)

Roste od pahorkatin až po alpínský stupeň. Není náročná na geologický podklad. Obsahuje steroidní alkaloidy jervin, rubijervin, pseudojervin, protoveratrin a veratrin. Známé jsou otravy mladých ovcí a koz. Způsobuje zažívací obtíže. Otrava končí zástavou dechu a srdečního tepu. Letální dávku představuje 200 g suché kýchavice. Jako léčivka se užívá na snížení krevního tlaku.

   Kýchavice bílá Lobelova v Krkonoších

Ocún jesenní (Colchicium autumnale)

Roste na vlhkých loukách a pastvinách. Semena obsahují jedovatý alkaloid kolchicin. Jeho mutagenní účinky se využívají při šlechtění. Sušením se jedovatost nesnižuje.

   Květy ocúnu jesenního    Jarní výhony ocúnu

Pryšec chvojka (Euphorbia cyparissias)

Daří se mu na vysýchavých stanovištích. Obsahuje kyselinu euforbovou, silice, oleje, kaučuk a organické kyseliny. Obsažené látky dráždí sliznice a způsobují zažívací problémy. Otrava se projevuje rozšířením zorniček křečemi, sliněním a kolikovými bolestmi.

   Pryšec roste na vysýchavých stanovištích    Pryšec chvojka

Starčeky (Senecio)

Vyskytují se od nížin do subalpinského pásma. Obsahují alkaloidy senecionin a senecifyllin, které mají hepatotoxický účinek. Způ§sobují nekrózu jatermích buněk, cirhózu a poškození CNS. Otrava se projevuje nechutenstvím, průjmy, ztrátou hmotnosti, kolísavou chůzí a nervovou podrážděností. Sušením se jedovatost neztrácí.

   Listové růžice starčeku přímětníku    Květy starčeku přímětníku


Předchozí Autor Jiří Skládanka, Michal Večerek, Ivo Vyskočil
Datum poslení aktualizace stránky:  01. 01. 2010
Následující