Živinný režim půd

| makroelementy v půdě | mikroelementy v půděužitečné prvky | těžké kovy v půdě |

| dusík | fosfordraslík | vápník | hořčík | síra |

 
síra v půdě


            Celkový obsah síry v půdě kolísá od 0,01 do 2%. Síra se v půdě vyskytuje ve sloučeninách minerálních i organických. Přirozeným zdrojem síry jsou sirníky (pyrit a markasit FeS, chalkopyrit CuFeS2, sádrovec CaSO4.2H2O, anhydrit CaSO4, baryt BaSO4 aj.). Minerální složku síry v aerobních podmínkách tvoří v převážné míře sírany a v anaerobních sirníky. V normálních zdravých půdách je nejvíce síry ve formě sádry a tato sloučenina i přes poměrně malou rozpustnost ve vodě (asi 2g.l-1 vody) může rostlinám zajistit potřebné množství síry během vegetace. Při vysychání půdy se množství síranu v půdním roztoku rychle snižuje.

            Značný podíl v půdě je vázán ve formě organických sloučenin. Některé černozemní půdy obsahují v této formě až 3/4 veškeré síry, slabě podzolové půdy až 1/2. Tato  skutečnost ukazuje, že přeměny organicky vázané síry, a tím i množství síry pro rostliny přístupné, závisí do značné míry od intenzity mineralizace organických látek podmíněné biologickou činností půdy. Organická síra se nachází v rostlinných a živočišných zbytcích ve formě bílkovin, polypeptidů a aminokyselin. Podíl uhlíku, dusíku a síry v půdní organické hmotě se pohybuje 125:10:1,2.

            Vedle toho se do půdy dostává určité množství síry ve formě oxidu siřičitého. Atmosféra obsahuje sloučeniny síry v podobě plynů nebo aerosolu. V oblastech, které jsou kontaminovány vzduchem městských nebo průmyslových center, obsahuje aerosol převážně (NH4)2SO4 a také kyselinu sírovou. Depozice síry ve srážkách dosahovaly 100 i více kg na ha a rok. V poslední době se hodnoty výrazně snížily.

            Síra v půdě podléhá přeměnám, na nichž se podílí v závislosti na půdním prostředí oxidace, redukce, mineralizace a zabudování síry do organických kyselin. Při mikrobiálním rozkladu bílkovin a jiných látek obsahujících síru vzniká H2S a v malém množství merkaptany (SH). V aerobních podmínkách je H2S ihned oxidován sirnými bakteriemi (např. Thiobacillus, Thiotrix, Beggiaboa aj.) přes elementární síru až na H2SO4 a přitom uvolněná energie slouží těmto bakteriím k redukci CO2 (chemoautotrofy).

Proces přeměny redukované formy síry označujeme jako sulfurikace a můžeme ji schématicky znázornit takto:

Desulfurikace je naopak proces postupné redukce SO42- na H2S působením bakterií. Uvedené procesy můžeme přirovnat k nitrifikaci a denitrifikaci.

            V anaerobních podmínkách se redukované formy síry působením sirných bakterií mění ze SH2 na elementární síru (zelené bakterie), oxidací síry na H2SO4 provádějí bakterie purpurové. Uvedené bakterie štěpí H2S pro získávání vodíku. Vzniklá H2SO4 v aerobních nebo anaerobních podmínkách je neutralizována bázemi (Ca2+, Mg2+, NH4+, K+ aj.) nebo v případě jejich nedostatku se prostředí silně okyseluje a pro acidofobní rostliny zhoršuje.

            Síra může být v půdě slabě sorbovaná fyzikálně chemickou sorpcí ve formě SO42- nebo výrazněji sorpcí chemickou. Vedle toho dochází v půdě i k imobilizaci síry půdními mikrorganismy, případně i při tvorbě humusových látek (zvláště huminových kyselin). Z řady dřívějších experimentů vyplývá, že na rozdíl od bilance dusíku, která je vždy negativní byla v důsledku značných emisí bilance síry v půdě většinou pozitivní.

            Ročními sklizněmi se odčerpá 15-50 kg S.ha-1. Nejvíce síry vyžaduje ozimá řepka - 10, krmná kapusta - 6, cukrovka - 6 kg na tunu produktu.

            Ztráty síry ve formě SO42- vyplavováním jsou značné. Roční ztráty dosahují 200-300 kg SO42-.ha-1. Současně s SO42- jsou vyplavovány také kationty, na které jsou sírany vázány.

nahoru


autor textu: Prof. Ing. Rostislav Richter, DrSc.

Poslední aktualizace: 16.01.2007 17:16
 



Koloběh S v přírodě



Síra v půdě (rozšiřující doplňkový text)


 

 

Ústav agrochemie a výživy rostlinMZLU v Brně, Zemědělská 1, 613 00 Brno