Živinný režim půd

| makroelementy v půdě | mikroelementy v půděužitečné prvky | těžké kovy v půdě |

| dusík | fosfordraslík | vápník | hořčík | síra |

 
dusík v půdě


            Prvotním zdrojem půdního dusíku je atmosféra obsahující 77,5 dílů N (78,08% objemových) převážně ve formě elementárního plynného dusíku (N2). Vedle toho je součástí atmosféry i řada oxidu dusíku (NOX) a v malé míře také dusík čpavkový. Plynný N2 i když se nachází v atmosféře i v půdním vzduchu, není bez předchozí ionizace přijatelný. Jednou z možností je elektrický výboj při bouřce, kdy se oxiduje N2 na NOX, případně až na kyselinu dusičnou.

N2  +  O2    ---------->     2 NO               2 NO  +  O2    -------->  2 NO2

4 NO2  +  2 H2O  +  O2  ---------->  4 HNO3

Na základě uvedených reakcí přechází do půdy každoročně asi 10-40 kg.ha-1 N.

            Dalším významným zdrojem dusíku je fixace vzdušného N2. Vlastní redukce vzdušného dusíku vyžaduje značné množství energie (28 ATP), které představuje přibližně polovinu energie spotřebované při výrobě N hnojiv (29,3 MJ). Vytvořený amoniak je vázán na oxokyseliny za vzniku aminokyselin (glutamová, glutamin). Fixaci vzdušného dusíku rozlišujeme volnou a symbiotickou. Volnou fixací se každý rok obohatí ha o 3-12 kg N (v průměru podle půdních podmínek 5-6 kg). Symbiotickou fixací se u bobovitých váže na ha 50 - 120 kg N u luskovin, u vojtěšky a jetele 200-300 kg, výjimečně i více.

            Celkový obsah dusíku v půdách je velmi rozdílný a kolísá nejčastěji od 0,05-0,5%.      V orniční vrstvě převážné části půd ČR je 0,1-0,2% veškerého dusíku. 98 až 99% veškerého N v ornici je přítomno ve formě organické, zbytek ve formě minerální.

Formy N v půdě (IVANIČ et al. 1984)

            Obsah celkového dusíku v půdě je hodnotou poměrně stálou, poněvadž je tvořen sloučeninami těžce chemicky i mikrobiologicky rozložitelnými. N je zde vázán na aromatická jádra huminových kyselin, fulvokyselin a huminů. Z tohoto důvodu se obsah celkového N v půdě často dává do vztahu Cox a vyjadřuje se poměrem C:N. V našich půdách je uváděná průměrná hodnota C:N 10-12:1, i když za dostatečné zásobení rostlin dusíkem považují mnozí autoři ještě poměr 15-18:1. Poměr C:N s hloubkou klesá, a proto v podorniční vrstvě ho bývá 5-10x méně.

            Organické dusíkaté látky hydrolyzovatelné jsou v půdě mineralizovány až na amoniak. Rovněž rostlinná a živočišná bílkovinná látka je pod vlivem proteolytických enzymů vylučovaných různými skupinami mikroorganismů aerobního a anaerobního charakteru přeměňovaná postupně přes polypeptidy na peptidy, aminokyseliny a působením deamináz až na NH3. Do této činnosti jsou zapojeny jak bakterie (Bact. vulgare, subtilis, mezentericus aj.), tak plísně (Penicillium, Aspergillus aj.). Uvedenými reakcemi je zajišťováno spojení mezi organickými N sloučeninami a N minerálním v půdě. Přitom tyto procesy zajišťují jak rozklad N organických látek, tak vlivem půdního fyto a zooedafonu i syntézu nových dusíkatých organických látek. Pro tyto procesy je nutné zajistit pravidelný přísun organické hmoty. Rychlost mineralizace organického dusíku na dusík minerální je stimulována celou řadou povětrnostních a půdních podmínek (teplota, vlhkost, pH, aerace, obsah org. látek aj.).

            Amoniakální dusík se v půdě nachází v různém stavu (NH4+, NH3). V nepatrném množství je rozpuštěn v půdním roztoku ve formě amonných solí, odkud jej mohou rostliny bezprostředně využít. Část NH4+ je ve výměnné formě a po jeho vytěsnění z [VSK] může být rostlinami rovněž přijímán. Část NH3 u lehkých a alkalických zemin může volatilizovat (těkat). Ztráty na tomto dusíku činí v průměru 20-30% z dodaného dusíku.

            Rozpustný a výměnný NH4+ se může stát nevýměnným „fixací“ do krystalové mřížky některých minerálů. Illit poutá více NH4+ než mnotmorillonit a ten opět více než kaolinit. Množství takto „fixovaného“ NH4+ může být značné. Domácí výsledky z posledních let však ukazují, že význam tohoto jevu pro dusíkatou výživu rostlin je minimální, i když má značný ekologický dopad. Část amoniakálního dusíku je v půdě imobilizována biologickou sorpcí, jejíž rychlost závisí na intenzitě mikrobiální činnosti půdy. V biologicky činných půdách podléhá NH4+ dusík nitrifikaci. Nitrifikační bakterie získávají z amonných solí potřebnou energii nezbytnou pro syntézu organických látek a současně jsou tyto sloučeniny pro ně také zdrojem dusíku. Nitrifikace probíhá ve dvou stupních.

1. stupeň - nitritace:

                        2 NH4+  +  3 O2  ---------->  2 HNO2  +  2 H2O  +  2 H+  +  661 J

2. stupeň - nitratace:

                        2 HNO2  +  O2  ------------>  2 HNO3  +  201 J

            Na oxidaci amonných solí v půdě v 1. stupni se zúčastňují aerobní baktérie (Nitrosomonas, Nitrosocystis, Nitrosospira aj.), na oxidaci nitritů (2. stupeň nitrifikace) se podílejí baktérie rodu Nitrobacter. Při nitrifikaci uvolněné H+ okyselují půdu. Vznikající kyselina dusičná je neutralizována bázemi sorpčního komplexu, nebo půdního roztoku. Průběh tohoto biochemického procesu je oblivňován řadou podmínek. Při dostatečném provzdušení půdy, teplotě 15-30oC, vlhkosti 40-60% MVK a pH 6,2-9,2, probíhá nitrifikace velmi intenzívně. Při teplotě 5-10oC je velmi nízká a při teplotách < 5oC se prakticky zastavuje. Během roku se intenzita nitrifikace mění v závislosti se změnami podmínek. Nejvyšší intenzity dosahuje v období duben - květen. Příjem dusíku rostlinami postupnou redukcí nitrifikace obsah dusičnanů i amoniakálního dusíku v půdě snižuje na relativně stabilní hodnotu (6.-8. měsíc), aby znovu na podzim dosáhl druhého maxima. Nitrifikace je dávána do souvislosti s půdní úrodností. Vysoká intenzita nitrifikace může vést ke značným ztátám dusíku vyplavením případně posléze i k denitrifikaci. Vzhledem k těmto skutečnostem se snažíme omezit a usměrnit nitrifikaci použitím inhibitoru nitrifikace, a tím snížit ztráty nitrátů vyplavením a omezit jejich kumulaci v rostlinných pletivech.

            Ke ztrátám nitrátového dusíku za současné spotřeby organických látek dochází hlavně činností denitrifikačních bakterií (Bact. denitrificans) na oxidy dusíku (NOx) nebo až na elementární N2. Mikrobiální denitrifikace probíhá intenzívně v neutrálním až alkalickém prostředí při nedostatku vzduchu. Podmínkou je dostatek organické hmoty. Průběh reakce lze vyjádřit sumární rovnicí:

            C6H12O6  +  4NO3    ----------->   6CO2  +  6H2O  +  2N2

            Na redukci NO3- ---> NO2- se podílí enzym nitrátreduktáza, na redukci NO2- ---> N2 nitritreduktáza. Redukci podporuje přítomnost Mn a Zn. Vedle denitrifikace biolgické probíhá i denitrifikace chemická. Při ní kyselina dusitá reaguje s amninokyselinami, aminy, amidy nebo močovinou až na elementární dusík. Chemická denitrifikace je intezívnější v kyselém prostředí (pH < 5,5).

            CO(NH2)2  +  2 HNO2  ----------->    CO2  +  3 H2O  +  2 N2

            K vyplavení dusíku z půdy dochází v závislosti na druhu půdy, úrovni srážek a na způsobu využití půdy v rozmezí 1,0-54,0 kg.ha-1 N. Pokud se nitrátový dusík dostane mimo kořenovou zónu (0,8-1 m) je denitrifikace jediný způsob snížení obsahu nitrátů v podpovrchových vodách. Denitrifikací se ztrácí ročně v průměru až 8% mineralizovatelného půdního dusíku, a až 20% N z hnojiv o závislosti na celkové dávce dodaného N.

            Vzhledem k tomu, že chemická denitrifikace může vést k vysokým ztrátám na drahém dusíku, je třeba agrotechnickými a hnojařskými opatřeními omezit její intenzitu na nejmenší míru. Dosáhneme toho tím, že převážnou část dusíku budeme aplikovat ve vegetačním období a zvýšíme možnost biologické fixace dusíku pěstováním meziplodin na zelené hnojení nebo zaoráním slámy.

             Z přehledu o půdním dusíku můžeme shrnout, že organické látky v půdě podléhají mineralizaci, jejímž výsledným prokuktem je amoniak, který může být sorpčně poután, z půdního roztoku, přijímán rostlinami, nitrifikován nebo denitrifikován. Za předpokladu, že je v půdě dostatek organických látek s širokým poměrem C:N, může být dusík minerální imobilizován. Schéma „turnover N“ je uvedeno na obrázku. Nulový turnover dusíku charakterizuje vnitřní cyklus N v půdě, kdy půda je v dynamické rovnováze, tj. navenek vykazuje nulovou mineralizaci i imobilizaci. Jestliže převládá mineralizace nad imobilizací obsah Nmin se v prostředí zvyšuje. Naopak, pokud mineralizace je menší než imobilizace, N se spotřebovává a může dojít případně až k dusíkové depresi.

            Z dynamiky přeměn půdního dusíku je zřejmé, že přeměna dusíkatých látek v půdě do forem pro rostliny přijatelných je závislá na půdních a povětrnostních podmínkách, a proto jsou značné problémy s využitím Nmin a N lehce mineralizovatelného N pro praktickou výživu rostlin. Přesto je z ekonomického a ekologického hlediska výhodné upřesňovat výživu rostlin touto živinou alespoň podle Nmin a to nejen z orniční vrstvy, ale i do hloubky 0-0,6 m. Podle obsahu N v půdě lze pak upravit základní dávku N případně korigovat i dávku N nutnou k přihnojení během vegetace.

nahoru


autor textu: Prof. Ing. Rostislav Richter, DrSc.

Poslední aktualizace: 16.01.2007 17:15
 



Amonný a nitrátový dusík v půdě



Schéma nitrifikace v půdě



Formy dusíku v půdě


Koloběh dusíku v přírodě


Turnover dusíku


 

 

Ústav agrochemie a výživy rostlinMZLU v Brně, Zemědělská 1, 613 00 Brno