Úvod
Analýza půd
Analýza substrátů
Analýza závlahové vody
Analýza hnojiv
Analýza rostlinné hmoty
Odběr vzorků rostlin
Úprava vzorků
Stanovení sušiny
Stanovení popelovin
Stanovení makrobiogenních prvků
Mineralizace na suché cestě
Mineralizace na mokré cestě
Stanovení dusíku
Stanovení veškerého dusíku
Stanovení organického dusíku
Stanovení veškerých N látek
Stanovení dusičnanů
Stanovení fosforu
Stanovení draslíku
Stanovení hořčíku
Stanovení vápníku
Stanovení mikrobiogenních prvků
Optimalizace hnojení dle ARR
Literatura

           © 2009

Stanovení veškerého dusíku

Stanovení veškerého dusíku u rostlin má svůj význam zvláště při chemických rozborech rostlin, kdy rostliny v počátečních fázích vývoje mohou obsahovat značné množství nitrátového dusíku. Ten při stanovení Kjeldahlovou metodou může podle druhu použitého katalyzátoru být až ze 70 % redukován na amoniak, a tak zvyšovat v závislosti na koncetraci NO3- v rostlinách i koncentraci „organického“ dusíku. Proto pro přesné stanovení organického dusíku je nutné stanovit koncentraci N veškerého včetně N nitrátového.

Stanovení veškerého dusíku podle Jodlbauera

Princip

Organická a minerální forma dusíku se spaluje v prostředí kyseliny fenolsírové, přitom obsažené nitráty a nitrity se nitrují na p-nitrofenol a dále až na čpavek, který s kyselinou sírovou vytváří (NH4)2SO4. Současně obsažený organický dusík je redukován na NH3 a vázán rovněž na síran amonný. Amonný dusík se pak stanoví destilační metodou.

Pracovní postup

Odvážíme 1-3 g rostlinné hmoty, obsahující různé formy dusíku, do suché Kjeldahlovy baňky a za stálého míchání a ochlazení přikapáváme opatrně po stěně hrdla 20-25 ml kyseliny fenolsírové. (Při náhlém zvýšení teploty dochází k těkání oxidů dusíku). Pak přidáme po částech za stálého míchání a chlazení 3 g práškového zinku a necháme probíhat redukci 2 hod. Potom přidáme ještě 10 ml konc. H2SO4, katalyzátor a zahříváme do úplného odbarvení roztoku. Po ukončeném spalování a ochlazením baňky, opatrně mineralizát po kapkách a za stálého míchání zředíme vodou a vpravíme do odměrné baňky na 250 ml. Po ochlazení doplníme obsah baňky ke značce vodou a promícháme.

Z takto připraveného zásobního roztoku odměříme pipetou 100 ml do destilační baňky a zředíme vodou na objem 200-300 ml. Předlohu připravíme tak, že do Erlenmayerovy baňky odměříme byretou 50 ml 0,05 M H2SO4, přidáme několik kapek methylčerveně jako indikátoru (roztok v baňce zčervená) a destilované vody tolik, aby otvory přestupníku byly v roztoku předlohy ponořeny asi 1,5 cm. Těsně před zahájením destilace vpravíme do destilační baňky 25-30 ml 25 %ního NaOH, baňku uzavřeme zátkou přestupníku, který je spojen s předlohou, a destilujeme 10 min. mírným plamenem a pak 20 min. silnějším plamenem. Po ukončení destilace sejmeme nejprve předlohu, opláchneme konec přestupníku a pak teprve zastavíme plyn. Předlohu ochladíme a obsah titrujeme 0,1 M NaOH do cibulového zabarvení.

Video

Výpočet

Od množství 0,05 M H2SO4 v předloze odečteme množství spotřebovaného roztoku 0,1 M NaOH. Rozdíl udává objem 0,05 M H2SO4 vázané na čpavek.

Jeden ml 0,05 M H2SO4 odpovídá 0,001401 g N. Výsledek přepočítáme na % N v sušině rostlinné hmoty.

Jodlbauerova metoda je časově značně náročná.

Zpět na předchozí stránku    

Předchozí Autor: Petr Škarpa
Datum poslení aktualizace stránky:  14. 10. 2020
Následující