Úvod
Analýza půd
Analýza substrátů
Analýza závlahové vody
Analýza hnojiv
Analýza rostlinné hmoty
Odběr vzorků rostlin
Úprava vzorků
Stanovení sušiny
Stanovení popelovin
Stanovení makrobiogenních prvků
Stanovení mikrobiogenních prvků
Optimalizace hnojení dle ARR
Literatura

           © 2009

Příjem vzorků v laboratořích a jejich úprava

Po ověření neporušenosti vzorku a jeho obalu, porovnání označení na obalu a osvědčení s obsahem a po případném zjištění hmotnosti se vzorky ihned smyslově posoudí. Zjišťuje se vegetační stav a botanické složení, pach barva, konzistence, celkový vzhled, přítomnost škůdců, zaplísnění, obsah cizích a nepřirozených složek atp. Pak se vzorek zapíše do protokolu a založí se karta vzorku, na kterou se uvedou všechny znaky.

Vlhké vzorky, které nelze přímo rozemílat (obsah vody nad 15 %), je nutno předem předsušit při teplotě 50-60oC. Současně s předsušením se stanoví původní sušina.

Zelená silážovaná nebo senážovaná píce, okopaniny a seno se rychle rozsekají, rozřežou, nastříhají nebo nastrouhají na částice vhodné pro rychlé sušení. Okopaniny lze předsoušet po nakrájení navléknutím na nit nebo tyčinku. K předsoušení se odebírá taková část vzorku, aby se získalo 100 až 200 g suchého vzorku. Suší se do získání zdánlivě suché hmoty.

Po vysušení se vzorek rozemele na vhodném laboratorním mlýnku tak, aby celý prošel beze zbytku sítem s kruhovými otvory průměru 1 mm. Zhomogenizovaný vzorek se ponechá alespoň 12 hodin na vyrovnání vlhkosti a pak se uzavře do vzorkovnice. Slouží pro všechny chemické rozbory včetně stanovení laboratorní sušiny.

 

mlýnek

Zpět na předchozí stránku    

Předchozí Autor: Petr Škarpa
Datum poslení aktualizace stránky:  27. 01. 2010
Následující