Úvod
Analýza půd
Analýza substrátů
Analýza závlahové vody
Analýza hnojiv
Analýza rostlinné hmoty
Odběr vzorků rostlin
Úprava vzorků
Stanovení sušiny
Stanovení popelovin
Stanovení makrobiogenních prvků
Stanovení mikrobiogenních prvků
Optimalizace hnojení dle ARR
Literatura

           © 2009

Stanovení mikrobiogenních prvků v rostlinném materiálu

Vedle makrobiogenních prvků rozhodují o výnose a jeho kvalitě prvky mikrobiogenní. Do této skupiny řadíme Mn, Zn, Cu, Mo, B, Co. Jejich obsah v rostlinách závisí na řadě podmínek vnějšího prostředí, jako je: jejich obsah v půdě, pH, povětrnostní podmínky, hnojení aj.

Nedostatek mikroprvků vyvolává u rostlin fyziologické poruchy, které se projevují posléze v morfologických změnách habitu rostlin. Rozlišení příznaků deficience je však ztíženo tím, že podobné příznaky, jaké vznikají při nedostatku některých mikroprvků, jsou vyvolávány i při napadení rostlin některými druhy virů, škůdci, případně mechanickým poškozením.

Velmi nízká koncentrace mikroelementů (0,1-800 ppm a při toxických koncentracích i výše) v rostlinných tkáních v přítomnosti relativního nadbytku makroprvků klade značné nároky na přípravu vzorku k rozboru, čistotu chemikálií i vody, vhodnosti laboratorních pomůcek, citlivost přístrojů aj.

Příprava vzorků k rozboru

Rozemletý suchý materiál se doporučuje skladovat v zatavených igelitových sáčcích nebo prachovnicích z plastické hmoty (víčka některých druhů plastických hmot jsou barevná a tvrzená Zn).

Před navažováním je nutné vzorek dokonale promíchat, neboť při manipulaci se rozemletá hmota vrství podle velikosti částic. Při velmi přesných analýzách se doporučuje zelené rostliny ještě před rozřezáním umýt od prachu v redestilované vodě okyselené HCl (100:1) a potom opláchnout redestilovanou vodou do neutrální reakce.

Mineralizace rostlinné hmoty pro stanovení Mn, Co, Cu, Mo a Zn

Princip

Mineralizace se provádí spalování na suché cestě, kyselina křemičitá se odstraní pomocí fluorovodíku a kys. sírové.

Stanovení mědi, zinku a manganu v rostlinné hmotě metodou atomové absorpční spektrofotometrie

Stanovení řady mikrobiogenních prvků lze přesně provést metodou atomové absorpční spektrofotometrie (AAS). Zejména při AAS s elektrotermickou atomizací (v grafitové kyvetě), kdy se dávkují objemy vzorku 10-20µl s obsahem prvku v pikogramech (10-12 g) je nutno dbát na zvýšenou čistotu při přípravě vzorků k analýze.

Veškeré chemické sklo, které se v průběhu přípravy vzorku používá je nutno nechat alespoň 24 hod. vyloužit v 10 %ní v/v HNO3 a polyethylenové vzorkovnice v 1-5 % v/v HNO3. Potom se chemické nádobí vypláchne několikrát redestilovanou vodou.

Zhodnocení obsahu mikroelementů v rostlinné hmotě

Koncentrace mikrobiogenních prvků v rostlinách je závislá vedle druhu a stáří rostliny na půdních, klimatických a dalších vlivech. Proto jejich hodnoty značně kolísají.

Průměrné hodnoty koncentrace mikrobiogenních prvků v plně vyvinutých listech rostlin

Mikrobiogenní prvekObsah ppm v sušině
nedostatečnýdobrývysoký až toxický
Bpod 1520-100nad 200
Cupod 1415- 20nad 20
Mnpod 2020-500nad 500
Mopod 0,10,5neurčen
Znpod 2025-150nad 400

Zpět na předchozí stránku    

Předchozí Autor: Petr Škarpa
Datum poslení aktualizace stránky:  19. 01. 2010
Následující