Úvod
Analýza půd
Analýza substrátů
Analýza závlahové vody
Analýza hnojiv
Analýza rostlinné hmoty
Odběr vzorků rostlin
Úprava vzorků
Stanovení sušiny
Stanovení popelovin
Stanovení makrobiogenních prvků
Mineralizace na suché cestě
Mineralizace na mokré cestě
Stanovení dusíku
Stanovení fosforu
Stanovení draslíku
Stanovení hořčíku
Stanovení vápníku
Stanovení mikrobiogenních prvků
Optimalizace hnojení dle ARR
Literatura

           © 2009

Stanovení fosforu kolorimetricky vanadičnanovou metodou

Metoda je vhodná v případech, kdy vzorek obsahuje větší množství fosforu. Z toho důvodu bereme k vlastnímu stanovení větší objem zásobního roztoku.

Princip

Ionty kyseliny orthofosforečné dávají v kyselém prostředí v přítomnosti vanadičnanu a molybdenanu amonného žlutě zabarvený komplex. Intenzitu tohoto zabarvení zjistíme kolorimetricky a výsledek porovnáme s kalibrační křivkou zhotovenou po proměření sady standardních roztoků

Plného vybarvení se dosáhne během 5 min. Zabarvení je velmi stálé, během 5ti hodin zůstává konstantní a ještě po 20ti hodinách se extinkce změní pouze asi o 2 %. Mezi obsahem P a extinkcí roztoku je v rozmezí 0,5-5,0 mg P přibližně lineární závislost. Je-li ve výluhu vyšší obsah Fe3+, pak se maskuje nasyceným roztokem fluoridu sodného (2 ml) před přidáním činidel.

Pracovní postup

Do odměrné baňky obsahu 50 ml vpravíme 25 ml zásobního roztoku, přidáme 15 ml reagenční směsi, protřepeme a doplníme po značku vodou. Pro každou sadu zkoušených vzorků připravíme slepý vzorek stejným postupem jako u vzorků zkoušených. Slepý vzorek slouží k nastavení nulového bodu kolorimetru a ke kontrole měření. Měření provádíme při 442 nm.

Video

Zpět na předchozí stránku    

Předchozí Autor: Petr Škarpa
Datum poslení aktualizace stránky:  14. 10. 2020
Následující