Úvod
Analýza půd
Analýza substrátů
Analýza závlahové vody
Analýza hnojiv
Analýza rostlinné hmoty
Odběr vzorků rostlin
Úprava vzorků
Stanovení sušiny
Stanovení popelovin
Stanovení makrobiogenních prvků
Mineralizace na suché cestě
Mineralizace na mokré cestě
Mineralizace dle Koppové
Mineralizace H2SO4
Mikrovlnná mineralizace
Stanovení dusíku
Stanovení fosforu
Stanovení draslíku
Stanovení hořčíku
Stanovení vápníku
Stanovení mikrobiogenních prvků
Optimalizace hnojení dle ARR
Literatura

           © 2009

Příprava zásobního roztoku mineralizací s HNO3 a HClO4 (podle Koppové a kol.)

Princip

Rostlinný materiál mineralizujeme mokrou cestou v prostředí konc. HNO3 za horka. Přebytek HNO3 odstraníme odpařováním roztoku s konc. HClO4 za současného vyloučení kyseliny křemičité. Sraženinu kyseliny křemičité eliminujeme z roztoku filtrací do 100-250 ml odměrné baňky. Doplněním filtrátu v baňce ke značce získáme zásobní roztok, z něhož stanovujeme P, K, Ca, Mg, S, Fe, Mn, Zn, Cu a případně další cizorodé prvky.

Postup při mineralizaci rostlinného materiálu

Na analytických vahách odvážíme 1 g suché rostlinné hmoty, vpravíme do kádinky obsahu 150 ml (vyšší typ), přidáme 10 ml. konc. HNO3, přikryjeme sklíčkem a zahříváme zpočátku opatrně na vodní lázni (tekutina často silně pění), později silněji na pískové lázni, až je hmota úplně rozpuštěná a tekutina v kádince má světle žlutou barvu. Pak přidáme 5 ml kys. chloristé (60-70 %) a zahříváme, až je obsah kádinky bezbarvý a z kapaliny unikají bílé dýmy HClO4. Kapalina v kádince se nesmí nechat odpařit do sucha. Při práci s konc. HClO4 je třeba věnovat velkou pozornost bezpečnostním opatřením, zvláště za vysoké teploty. Ve styku s tuky, vosky, oleji může dojít k explozi!!!

Po ochlazení přidáme k roztoku v kádince 25 ml horké vody, opatrně zahřejeme k varu (pod sklíčkem), aby kapalina nevystříkla. Pak filtrujeme do odměrné baňky 100-250 ml (podle druhu rostlinné hmoty) a filtr důkladně promyjeme horkou vodou. Po ochlazení doplníme po značku a promícháme.

Zpět na předchozí stránku    

Předchozí Autor: Petr Škarpa
Datum poslení aktualizace stránky:  19. 01. 2010
Následující