Úvod
Analýza půd
Odběr půdních vzorků
Úprava půdních vzorků
Půdní analýzy
Stanovení půdního druhu
Stanovení vlhkosti
Stanovení organické hmoty
Stanovení půdní reakce
Stanovení potřeby vápnění - tabulkově
Stanovení potřeby vápnění - titračně
Stanovení koncentrace solí
Stanovení obsahu uhličitanů
Orientační stanovení
Manometrické stanovení
Stanovení přístupných živin v půdě
Stanovení KVK
Stanovení dusíku v půdě
Stanovení mikroelementů v půdě
Stanovení těžkých kovů v půdě
Analýza substrátů
Analýza závlahové vody
Analýza hnojiv
Analýza rostlinné hmoty
Optimalizace hnojení dle ARR
Literatura

           © 2009

Stanovení obsahu uhličitanů

Používaná stanovení včetně metody ISO jsou založená na uvolnění oxidu uhličitého z uhličitanů obsažených v půdě působením vhodné kyseliny. Detekce je buď subjektivní, objemová nebo tlaková.

Obsah uhličitanů se uvádí přepočtený nejčastěji na CaCO3 . Výsledek se sice udává jako obsah uhličitanu vápenatého ve vzorku, ale při reakci se rozkládají všechny uhličitany a hydrogenuhličitany přítomné ve vzorku. Uhličitany se vyskytují ve formě kalcitu a aragonitu (CaCO3), dolomitu (CaMg(CO3)2), sideritu (FeCO3), rhodochrositu (MnCO3). Půdy aridních oblastí mohou obsahovat sodu (Na2CO3.10 H2O). Pokud některá z těchto forem výrazně převládá, je možné provést přepočet na tuto formu uhličitanů.

Působením kyselin se mohou z některých půd uvolňovat i jiné plyny (např. sirovodík anaerobních sulfidických půd). Výsledkem je pak nadhodnocení obsahu uhličitanů a v těchto případech je třeba zjišťovat obsah uhličitanů jiným způsobem. Tento problém se však v běžných zemědělských půdách nevyskytuje.

Půdy s pH/H2O menším než 6,5 obsahují uhličitany jen ve výjimečných případech (nevápní se, vápnění hrubozrnným vápencem, přítomnost špatně rozpustného vápence ze skořápek živočichů).

Zpět na předchozí stránku    

Předchozí Autor: Petr Škarpa
Datum poslení aktualizace stránky:  18. 01. 2010
Následující