Úvod
Analýza půd
Odběr půdních vzorků
Úprava půdních vzorků
Půdní analýzy
Stanovení půdního druhu
Stanovení vlhkosti
Stanovení organické hmoty
Stanovení půdní reakce
Aktivní pH
Výměnné pH
Hydrolytické pH
pH dle Adamse a Evanse
Stanovení potřeby vápnění - tabulkově
Stanovení potřeby vápnění - titračně
Stanovení koncentrace solí
Stanovení obsahu uhličitanů
Stanovení přístupných živin v půdě
Stanovení KVK
Stanovení dusíku v půdě
Stanovení mikroelementů v půdě
Stanovení těžkých kovů v půdě
Analýza substrátů
Analýza závlahové vody
Analýza hnojiv
Analýza rostlinné hmoty
Optimalizace hnojení dle ARR
Literatura

           © 2009

Stanovení půdní reakce

Půdní reakce je jedním z hlavních ukazatelů stavu chemických a fyzikálně chemických vlastností půdy a její stanovení je také základním testem při AZZP. Půdní kyselost je projevem řady závažných jevů, které v půdě probíhají při pedodynamických pochodech, při mikrobiální činnosti, vlivem kořenů rostlin a v důsledku hnojení. Ve výživě rostlin hraje půdní reakce velmi závažnou roli, neboť je-li aktivita vodíkových iontů v půdním roztoku vyšší než aktivita kteréhokoliv jiného kationtu (živiny), zastavuje se příjem tohoto kationtu kořeny rostlin. Při pH 3 jsou již poškozovány samotné kořeny rostlin.

Reakce (kyselost a zásaditost) jakéhokoliv vodního roztoku (tedy i půdního) je způsobována koncentrací vodíkových (H+) a hydroxylových (OH-) iontů. V absolutně čisté destilované vodě připadá na 10 000 000 nedisociovaných molekul H2O jedna molekul disociovaná na ionty H+ a OH-. Je-li koncentrace nedisociovaných molekul H2O v poměru k disociovaným molekulám tak obrovská (1 : 10 000 000 = 10-7), můžeme ji pokládat za konstantní a pak i iontový součin (produkt) vody KV = [H+].[OH-] je při určité teplotě (22oC) roven:

KV= 10-7.10-7 = 10-14.

Z termodynamických chemických rovnovah vyplývá, že KV je konstantní nejen v čisté vodě, ale i ve všech vodných roztocích kyselin, zásad a solí (tedy i v půdním roztoku). Platí tedy, že každé zvýšení koncentrace vodíkových iontů zmenšuje současně koncentraci hydroxylových iontů a naopak. Sörensen proto navrhl jako míru kyselosti a zásaditosti vodných roztoků jediný údaj, a to záporný dekadický logaritmus koncentrace vodíkových iontů, označovaný pH (v rozsahu 1-14):

pH = - log [H+].

Vzhledem k tomu, že o kyselosti roztoku rozhoduje aktivita a nikoliv koncentrace vodíkových iontů, pak pH je správněji definováno jako záporný logaritmus aktivity vodíkových iontů (aH+) podle rovnice:

pH = -log aH+ = - log [H+].fH+,

kde fH+ je koeficient aktivity H+ iontů.

Půdní reakci (pH) zjišťujeme nejčastěji elektrometrickými metodami, tj. potenciometrickým měřením.

Část vodíkových iontů v půdě se nachází jako volně rozpuštěné v půdním roztoku, zbývající jejich část je poutána v pevné fázi půdy, především na koloidní částice. Z tohoto důvodu rozeznáváme dva základní druhy půdní reakce:

Zpět na předchozí stránku    

Předchozí Autor: Petr Škarpa
Datum poslení aktualizace stránky:  26. 01. 2010
Následující