Trifoliumr

Jetel plazivý (bílý)

Trifolium repens L.


číslo vody = 4; číslo dusíku = 4; krmná hodnota = 8

Morfologie

Kořeny mělké, sahají do hloubky 20 cm. Lodyhy poléhavé až plazivé, kořenující, lysé, nahoře krátce chlupaté. Listy trojčetné, dlouze řapíkaté, lístky jemně zubaté se světlou příčnou skvrnou. Květenství jsou úžlabní hlávky na dlouhých stopkách, které jsou delší než listové řapíky. Květy bílé až nazelenalé barvy. Plodem je dvousemenný až čtyřsemenný podlouhlý lusk. Semeno srdčité, velikost 1 - 1,5 mm x 0,8 - 1,3 mm lesklé, sírově žluté až zelenožluté, část semen červených, stářím hnědnou, zelená semena jsou nezralá, HTS 0,6 - 0,8 g.

Formy jetele plazivého

  1. Silvestre (planý)
    • Větší počet výběžků
    • Hustý, dobře obrůstající porost
  2. Hollandicum (intermediální)
    • Středně velké listy
    • Středně vzrůstný
    • Více výběžkaté
    • Vytrvalejší
  3. Giganteum (vzrůstný)
    • Velké listy
    • Dlouhé řapíky
    • Velké květní hlávky
    • vzrůstný

Ekologické požadavky na pěstování

Rozšířen od nížin do pahorkatin. Zřídka se vyskytuje v alpinském stupni. Široká ekologická amplituda. Preferuje těžší půdy, vlhčí, dobře zásobené živinami. Snáší dlouhodobé období sněhové pokrývky a ledu. Nesnáší prokypřené půdy s vysokou hladinou spodní vody. Dobře snáší nadbytek živin, včetně dusíku.

Biologie

Vytrvalá jetelovina, jarního charakteru. Již dva měsíce po výsevu je schopný kvést. Rozmnožuje se semeny a oddenky, které rychle kolonizují prázdná místa v travním porostu. Kvete od května do září. Mezi odrůdami je velký rozdíl v hojnosti květů. Hlavním ekologickým faktorem rozhodujícím pro jeho zastoupení v porostu je světlo. Vláha podporuje intenzivní nárůst biomasy, sucho naopak tvorbu hlávek. Intenzivní využívání podporuje jeho vytrvalost. Při extenzivním senokosném využití je jeho vytrvalost 3 - 4 roky, při intenzivní pastvě 5 - 6 let.

Obsažené antinutriční látky

Obsahuje kyanogení glykosidy, saponiny, fytoestrogeny.

Využití v zemědělství

Forma silvestris vhodná do vytrvalých pastevních směsí, dobře odolávají těžké defoliaci při pastvě ovcí. Forma holandicum nachází uplatnění při lučním i pastevním využívání. Forma giganteum je vhodná pro luční využívání. V pastevních porostech bývá zastoupen z 20 - 25%, ale jeho podíl je velmi proměnlivý v závislosti na srážkových poměrech (Mrkvička et al., 2002).

Agrotechnika

Snáší vyšší dávky dusíku (až 150 kg.ha-1. U nově setých jetelovinotravních porostů s vyšším zastoupením jetele plazivého by jednorázová dávka N neměla překročit 80 kg.ha-1. Dávka P a K podle půdní zásoby. Výsevek 7 - 10 kg.ha-1 při vzdálenosti řádků 100 - 125 mm.

Hospodářská charakteristika

Výnos asi 8,5 t.ha-1 sušiny. Kvalita píce vyrovnaná během celého pastevního období. 25% N-látek, 25% vlákniny, 6,4 MJ NEL.kg-1 sušiny. Stravitelnost se vzhledem k vysokému podílu listů pohybuje kolem 80%. Zlepšuje příjem píce, ale ve velkém množství v čerstvém stavu může způsobit nadýmání zvířat. Kyanidové sloučeniny mohou poškodit zdravotní stav zvířat. Nebezpečný může být vysoký obsah saponinů, které ve vodních roztocích vytvářejí stabilní pěnu a hemolyzují červené krvinky. Za vyhovující se považuje podíl 40% na hmotnosti porostu v suchém stavu.

Ekologický význam

Medonosná plodina vyhledávaná včelami. Navštěvována čmeláky a motýly. Hostitelská rostlina housenek denních motýlů (Colias crocea, Colias hyale, Plabejus argus).

Léčivé účinky

V lidovém lékařství se používají květy proti revmatizmu a dně, připisuje se jim také diuretický účinek. Podporuje vykašlávání.

Odrůdy

Odrůdy formy silvestris vhodné pro víceleté pastevní jetelovinotravní porosty

ABERCREST, RIVENDEL

Odrůdy formy silvestris vhodné pro víceleté pastevní jetelovinotravní porosty a technické využití

BARBIAN, KLEMENTPO

Odrůdy formy hollandicum vhodné pro víceleté luční i pastevní jetelovinotravní porosty

HÁJEKPO, JORDÁN, KRÁLPO, MENNA, MILO, NIVELP, OVČÁK

Odrůdy přechodného typu mezi formou hollandicum a giganteum vhodné pro víceleté luční jetelovinotravní porosty

ALICE, JURA, RIESLING, VYSOČANPO