Lotus

Štírovník růžkatý

Lotus corniculatus L.


Porost Lotus corniculatus L.

číslo vody = 2; číslo dusíku = 2; krmná hodnota = 7

Morfologie

Kořeny sahají do hloubky až 1 m. Lodyhy vystoupavé, vysoké 10 - 45 cm, čtyřhranné, úzce duté, roztroušeně chlupaté i lysé. Listy lichozpeřené, pětičetné, spodní jařmo přisedá k lodyze, lístky obvejčité. Květenství dlouze stopkatý okolík tvořený 2 - 7 květy, 1 - 3 listeny, bez listenců. Květy sytě žluté barvy, dlouhé 8 - 15 mm. Květní člunky jsou ke špičce zahnuty do pravého úhlu, často načervenalé. Plod vícesemenný pukavý lusk, ukončený krátkým zahnutým zobánkem. Semeno kulaté až oválné, velikost 1,2 - 1,8 mm x 1,0 - 1,5 mm, hladké, lesklé, hnědé, HTS 1,2 - 1,3 g.

Ekologické požadavky

Eurosibiřská rostlina, stupeň pahorkatin, a dále alpský a subalpinský stupeň. Louky, pastviny, okraje cest, rumiště, kamenolomy, svahy a okraje cest. Nevymrzá, snáší dlouhodobé sucho. Nenáročný na půdní a klimatické podmínky.

Biologie

Vytrvalá jetelovina, vytrvalost je všeobecně vyšší než u ostatních rostlin z čeledi vikvovitých (6 - 12 let). Rozmnožuje se semeny a vegetativními výběžky. Kvete od konce května do začátku září. V pastevních porostech při dostatku vláhy rychle regeneruje.

Využití v zemědělství

Vhodný doplněk trvalých lučních a pastevních porostů, může být využit také pro krátkodobé pastevní jetelovinotravní porosty.

Hospodářská charakteristika

O 50 % nižší výnosy než Trifolium pratense L. Ve srovnání s Trifolium pratense L. je bohatší na dusíkaté látky a obsahuje více cukrů a minerálních látek. Obsahuje dost fenolových sloučenin, obzvlášť taninů. Podle Holúbeka et al. (2000) je stravitelnost organické hmoty v době květu vyšší než u Trifolium repens L. Narozdíl od jiných vikvovitých nevyvolává plynatost. Poskytuje dostatek pylu pro čmeláky a včely.

Ekologický význam

Významná rostlina pro housenky mnohých motýlů (Everes argiades, Erynnis tages, Leptidea sinapis, Plebejus argus, Polyommatus icarus).

Léčivé účinky

Květy obsahují velmi malé množství dikyanidových sloučenin, občas jsou využívány při poruchách neurovegetativního systému, proti depresím a nespavosti.

Odrůdy

LOTAR, POLOMPO