Start se uskuteční v sobotu 2. května 2015 v brzkých ranních hodinách z letiště Spišská Nová Ves. Stratosférický balón ponese zbrusu novou přístrojovou a experimentální platformu. Návrh experimentální platformy včetně důkladně připravených experimentů vzešel z návrhu brněnského studenta Jana Zítky a jeho týmu. Přístrojová platforma zase ponese několik nových či výrazně modernizovaných technických a komunikačních systémů, které byly navrženy a vyvinuty studentem Žilinské univerzity Ing. Ondrejom Závodským. Oba tyto návrhy byly podány v rámci soutěže „Hledáme nové výzkumné talenty“ projektu SPOLEČNĚ PRO VÝZKUM, ROZVOJ A INOVACE a byly vybrány k realizaci.
Ing. Závodský uspěl v soutěži s návrhem „Inovačné subsystémy pre platformu JULO“. O co vlastně jde, jsme se zeptali přímo tohoto studenta doktorského studia: „Jedná sa o súbor inovovaných subsystémov, integrovateľných do platformy JULO“, vysvětluje Ondrej Závodsky a dodává, o jaké systémy se jedná. „Prvý je modul obojsmerného prenosu dát, ďalej systém pre prenos obrazových dát, novy lokačný systém GPS a blok riadiacej elektroniky pre experimentálnu časť, ktorý bude vyvíjaný v spolupráci s návrhom experimentálne platformy.“
Experimentální platforma obsahuje experimentální zařízení s velmi zajímavými experimenty, které jsou navázány na další experimenty a měření nejen na zemi. Autor experimentu s názvem Multi-Analysys of Damage DNA (soubor analýz poškození DNA) Jan Zítka z VUT Brno a Mendelovy univerzity v Brně jej představuje takto: „Experiment bude vyhodnocovat poškození DNA na základě nových biochemických poznatků, spektrální a fotometrickou metodou.“ K vysvětlení experimentálního a výzkumného záměru ještě dodává: „Vzorek obsahuje vhodnou molekulu pro pozorování škodlivých vlivů záření na člověku, jako je DNA. Ve spojení s kvantovými tečkami má vhodné parametry pro detekci míry poškození konvenčními metodami měření. V našem experimentu měříme míru změn pomocí fluorescence a absorbance.“
O tom jak dopadne celý let a jednotlivé experimenty budeme vědět více v sobotu 2. května odpoledne a dalších dnech, kdy se budou výsledky intenzivně zpracovávat a připravovat pro další prezentace a především uveřejnění v odborných periodicích. Ze získaných experimentálních dat očekáváme, že ověřená technologie bude dále využitelná pro další více technicky náročné experimenty. Nanomateriály ve stratosféře tak otevírají zcela nové možnosti ve vývoji unikátních biosenzorů. Experimenty na živých organismech vystavených nepříznivým podmínkám (nízká teplota, tlak a vlhkost) napomáhají v pochopení nejzákladnější otázky, kterou si lidstvo klade, a to co je život a jak a za jakých podmínek může existovat. V experimentu očekáváme nové poznatky o virulentnosti jak bakteriálních buněk, tak virových částic
Soutěž „Hledáme nové výzkumné talenty“ byla orientována na mladé lidi z vysokoškolského prostředí obou stran česko-slovenské hranice, které jsme chtěli podchytit, podpořit a motivovat směrem k inovačním aktivitám vedoucím k návrhu a vývoji vybraných komponent základní stratosférické platformy (části technologické), tak experimentálního zařízení (části vědecké).
Soutěž byla vyhlášena dne 9. 2. 2015 a její ukončení bylo naplánováno na 15. 3. 2015. Vysokoškolští studenti z obou stran hranic mohli své návrhy posílat ve dvou kategoriích, a to:
1)Experiment v oblasti biosenzoriky
2)Technické řešení subsystémů stratosférické platformy
I když větší pozornost logicky vzbudila první kategorie, ani druhá nakonec nezůstala bez svého vítěze. Jak čeští, tak slovenští partneři projektu registrovali více jak deset zájemců, kteří se dotazovali a upřesňovali podmínky a okolnosti soutěže na obou stranách hranice. Velkým problémem ve většině případů byla relativně malá rozpracovanost navrhovaných či zvažovaných experimentů či technických subsystémů, což bylo s ohledem na předpokládaný čas a dobu realizace zásadní.
Nakonec se podařilo naplnit úmysl pořadatelů soutěže a porota mohla na svém závěrečném setkání dne 9. 4. 2015 na Hvězdárně Valašské Meziříčí, p. o. vybrat z každé kategorie jeden návrh, který byl nejen nejzajímavější, ale také v takovém stupni připravenosti a rozpracovanosti, aby jej bylo možné v daném časovém limitu zrealizovat.
V první kategorii byl porotou vybrán experiment se zkratkou MAD-DNA (Multi-Analysys of Damage DNA), jehož navrhovatelem je Jan Zítka z Brna, student VUT v Brně. Jedná se o experiment, který zamýšlí vyhodnocovat poškození DNA na základě nových biochemických poznatků, spektrální a fotometrickou metodou.
Vzorek obsahuje vhodnou molekulu pro pozorování škodlivých vlivů záření na člověku, jako je DNA. Ve spojení s kvantovými tečkami má vhodné parametry pro detekci míry poškození konvenčními metodami měření. Ty, které jsou uplatněny v našem experimentu, jsou fluorescence a absorbance. Stratosféra je pro tyto testy velmi vhodné a relativně dostupné prostředí, kde je zvýšená radiace a výskyt vysokoenergetických částic z vesmíru. Výhodou návrhu byla také skutečnost, že pro svou realizaci potřebuje nové technické subsystémy, jejichž řešení je navrhováno dalším úspěšným soutěžícím, tentokrát v kategorii 2.
Ve druhé kategorii zaměřené na řešení chybějících či potřebných subsystémů samotné sondy zvítězil se svým komplexem návrhu Ing. Ondrej Závodský, student elektrotechnické fakulty Žilinské univerzity. Soutěžní návrh s názvem Inovačné subsystémy pre platformu JULO (ISP JULO) představuje soubor inovativních subsystémů integrovatelných do existující a používané platformy JULO. Mimo jiné soubor obsahuje modul obousměrného datového přenosu, systém pro přenos obrazových dat, nový lokační systém, blok řídící elektroniky pro experimentální část sondy.
Podrobnější informace k navrhovaným experimentům zveřejníme počátkem května, kdy by měl proběhnout už ostrý zkušební let všech navrhovaných systémů a experimentů. V průběhu dubna, bezprostředně po vyhodnocení soutěže byly zahájeny velmi intenzivní konstrukční a vývojové práce s cílem co nejdříve a co nejkvalitněji připravit navrhované systémy a experimenty ke zkušebnímu letu do stratosféry. Bylo uskutečněno několik osobních setkání, na nichž oba soutěžící společně připravují své části na cestu do stratosféry. Pár snímků z posledního setkání dne 24. dubna 2015 v Bratislavě, v ústředí Slovenské organizácia pro vesmírné aktivity, najdete na konci článku ve fotogalerii.
Soutěž byla vyhlášena a realizována v rámci spolupracující a kooperující sítě orientované na vybudování a využívání stratosférické a pozemní výzkumné a vzdělávací infrastruktury STRATO–NANOBIOLAB.
Další infromace k projektu Společně pro výzkum, rozvoj a inovace.
Kontakty na administrátora soutěže
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.
Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Česká republika
Telefon: +420 571 611 928
E-mail: libor.lenza@astrovm.cz
Přeshraniční partner projektu
Slovenská organizácia pre vesmírné aktivity
Tupolevova 5, 851 01 Bratislava
Slovenská republika
Telefon: +421 944 491 119
E-mail: jakub.kapus@sosa.sk
Pořadatel soutěže
Mendelova univerzita v Brně
Laboratoř metalomiky a nanotechnologií
Zemědělská 1, 613 00 Brno
Česká republika
Telefon: +420 545 133 350
E-mail: rene.kizek@mendelu.cz
V dopoledních pátečních hodinách 20. března 2015 se nad územím České republiky odehraje velmi výrazné částečné zatmění Slunce. Měsíc při něm zakryje asi tři čtvrtiny průměru slunečního disku. Při zatmění bude možné vyhledat na nebi i planetu Venuši. Zatmění bude největší nad naším územím až do roku 2026 a zároveň poslední u nás viditelné v tomto desetiletí. Mnoho českých hvězdáren a astronomických spolků připravuje mimořádná pozorování úkazu. 20. března také nastane jarní rovnodennost, a to ve 23 hodin 44 minut, začne astronomické jaro.
Zatmění Slunce vzniká v momentě, kdy se Měsíc ve fázi novu ocitne na přímce mezi Sluncem a Zemí a při pohledu ze Země zakryje sluneční disk nebo jeho část. V případě, že Měsíc zakryje celé Slunce, hovoříme o úplném zatmění Slunce a při jeho pozorování jsme svědky bez nadsázky dech beroucího představení. Je-li Měsíc v době zatmění na své výstředné dráze dál od Země, je úhlově menší a Slunce nezakryje po celé ploše. Pak pozorujeme rovněž nezvyklé, tzv. prstencové zatmění Slunce. V obou případech je zatmění pozorovatelné pouze v úzkém pásu na Zemi, kde se velkou rychlostí pohybuje měsíční stín. Na velké ploše mimo tento pás je pak zatmění pozorovatelné jako částečnéa zákryt Slunce je tím větší, čím blíže se pozorovatel nachází k pásu úplného či prstencového zatmění.
Částečné zatmění Slunce 2015 - Online přenos z Hvězdárny ve Valašském Meziříčí
Partneři projektu Společně pro výzkum, rozvoj a inovace vyhlašují soutěž na podporu inovací a výzkumu s názvem „Hledáme nové výzkumné talenty“.
Soutěž je vyhlášena na obou stranách hranice, tedy ve Slovenské republice i České republice. Nápady, náměty či návrhy musí být rozpracovány na požadovanou úroveň. V případě nedostatků může být soutěžící tým vyzván organizátory či hodnotiteli k doplnění údajů.
Odborná soutěž „Hledáme nové výzkumné talenty“ pro vysokoškolské studenty a mladé výzkumníky, je rozdělena do dvou tematických oblastí:
1. experimentů v oblasti biosenzoriky
2. technického řešení vybraných subsystémů stratosférické platformy – konkrétně oboustranná komunikace, přenos dat, základní palubní systémy
Vybraný experiment a technické řešení subsystémů bude realizováno v období od 1. 4. 2015 do 30. 4. 2015. Na konci května 2015 budou zařízení prakticky otestována při zkušebním letu do stratosféry.
Ocenění
Oceněním pro soutěžící či soutěžní týmy bude realizace jejich návrhu a vypuštění zařízení do stratosféry.
Soutěžní návrhy můžete odeslat klasickou poštou nebo e-mailem výhradně na zveřejněných formulářích na následující kontakt koordinátora soutěže:
Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace
Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
E-mail: libor.lenza@astrovm.cz (do předmětu e-mailu uveďte „Soutěž - SpVRI“)
Další informace k soutěži najdete na webové stránce věnované projektu: http://stratobiolab.sosa.sk/
případně na webu koordinátora soutěže:
http://www.astrovm.cz/cz/program/projekty/spolecne-pro-vyzkum-rozvoj-a-inovace.html