dusík

| asimilace dusíku | inkorporace dusíku | translokace dusíku | symptomy nedostatku a nadbytku dusíku |


Asimilace dusíku

| asimilace nitrátového dusíku | asimilace amoniakálního dusíku | asimilace močoviny | fixace vzdušného dusíku |


Asimilace nitrátového dusíku

            Za normálních podmínek má nitrát pro výživu rostlin největší význam. Kořeny ho přijímají aktivně ve směru elektrochemického gradientu. V protikladu s příjmem je výdej NO3- procesem pasivním. Nitrátový dusík je přijímán při pH kyselejším. Při pH 6,8 se příjmem NO3- a NH4+ v rostlinách může vyrovnat. Amonný iont působí inhibičně na příjem nitrátové formy.

            Dříve než může být nitrát metabolizován, je třeba jej  redukovat na NH3. Tento proces zvaný redukce nitrátů sestává ze dvou etap, a to z redukce NO3- na NO2- a z další redukce NO2-  na NH3. Obecně uznávaný mechanismus asimilace NO3- zelenými rostlinami na světle uvádí obrázek.

Schéma asimilace nitrátů v buňkách listu (Beevers, Hageman a Warner, Kleinhofs cit. Marschner, 1995)  

            Enzymy, které se účastní tohoto procesu jsou nitrátreduktáza a nitritreduktáza. Nitrátreduktáza sestává z flavinproteinu (FAD) a Mo. Obě složky fungují jako nosiče elektronů v procesu přenosu elektronů. Předpokládá se, že jedna složka přenáší elektrony z NAD na flavin a obsahuje bílkovinu, druhá složka přenáší elektrony přes Mo na nitrát. Je-li však Mo deficitní nebo inaktivní (např. wolframem) enzym může přenášet elektrony z NADH, ale nemůže redukovat nitrát. Důležitým znakem nitrátreduktázy je to, že se jedná o indukovaný enzym a k jeho syntéze dochází jen tehdy, je-li v cytoplazmě přítomen nitrát.

            Druhým stupněm procesu asimilace nitrátů je redukce NO2- na NH3:

                        NO2-  +  6 H+  +  6 e-     ------->     NH3  +  H2O  +  OH-

Pro tuto fázi je třeba silného redukčního činidla v zelených buňkách, kterým je ferredoxin. Ferredoxin získává elektrony přímo z fotosyntetického řetězu transportu elektronů.

            Účinek nitrát- a nitritreduktázy může být vyjádřen souhrně takto:

                        NO3-  +  8 H+  +  8 e-     ------->      NH3  +  2 H2O  +  OH-

            Při této reakci je spotřebováno na redukci 1 molu NO3- 8 ekvivalentů elektronů H+. Reakce má alkalický účinek, neboť je produkován jeden ekvivalent OH-.

            Ionty OH- vzniklé při redukci nitrátů v rostlinných buňkách mohou částečně zůstat v rostlině nebo být převedeny do živného prostředí, a tak zvyšovat jeho pH. Při jednostranné výživě NO3- je zvýšená syntéza organických iontů, a tím je stimulován příjem kationtů, a to především Ca2+ a K+.

            Aktivitu nitrátreduktázového systému ovlivňuje řada faktorů, z nichž světlo má velmi důležitou úlohu. Přenesením rostlin ze světla do tmy je aktivita nitrátreduktázy potlačena i tehdy, je-li NO3- přítomen v dostatečném množství. Tento účinek spolu s poklesem redukční síly je hlavní příčinou akumulace nitrátu při nižší intenzitě světla. Akumulace nitrátu může často probíhat i jako důsledek nízké intenzity osvětlení a vysokého hnojení nitráty.

            Asimilaci nitrátu ovlivňuje i teplota. Bylo prokázáno, že při teplotách kořenů kolem 30oC dochází k intezívnímu příjmu NO3-, ale snižuje se aktivita nitrátreduktázy. Vedle těchto faktorů je asimilace nitrátů ovlivněna i minerální výživou, a to zejména Mo. Je-li Mo deficitní, dochází ke kumulaci nitrátů a snížení aktivity nitrátreduktázy. Mn rovněž ovlivňuje asimilaci nitrátu nepřímo, protože je nezbytnou složkou fotosystému II, a tedy i toku elektronů z vody přes ferredoxin na nitrátreduktázu.

            Aktivita nitrátreduktázy se snižuje také vlivem nedostatku Mg. Rovněž je nitrátová redukce závislá na doprovodném kationtu. Tak KNO3 snižuje redukci nitrátů, zatímco Ca a Na redukci zvyšují. Některé herbicidy (Diuron) inhibují aktivitu nitritreduktázy.

            Zdroj redukční síly pro enzymy nitrátreduktázového systému se v rostlinách obnovuje v energetickém metabolismu: při dýchání vznikají dva typy pyridinových nukleotidů - NADH i NADPH, při fotosyntéze se tvoří  NADPH a redukovaný ferredoxin. Při vysoké intenzitě osvětlení listu se zvyšuje po přidání NO3- do fotosyntetizujícího listu výdej O2. To potvrzuje přímé spojení fotosynteticky vzniklé síry při redukci nitrátu (obrázek).

Obecné schéma metabolismu spojené s redukcí nitrátů (podle Bidwala 1979)

 

            Rostlina přijatý nitrát ukládá do metabolického poolu, kde NO3- podléhá redukci a dále do zásobního poolu ve vakuole, v níž uložený nitrát není redukován a často zvyšuje jeho obsah na nežádoucí úrověň. Vedle těchto poolů (viz obrázek) existuje v buňce i malý krátkodobý pool indukční, který se přednostně doplňuje transportem nitrátů zvenčí a stimuluje aktivitu nitrátreduktázového systému.

            Podle toho, kde dochází k redukci nitrátů, můžeme rozlišovat tři skupiny rostlin:

a)    Rostliny s redukcí nitrátů v nadzemních částech, např. brutnák, řepeň (Xanthium), kukuřice. V kořenovém systému těchto rostlin je neměřitelná nitrátreduktáza. Xylémový roztok obsahuje 95-99% dusíku ve formě NO3- iontů.

b)   Rostliny s redukcí nitrátů v kořenech i v nadzemní části. V obou rostlinných částech jsou hladiny nitrátreduktázy vysoké. V xylému dochází k transportu NO3- iontů i molekul organického dusíku. Tímto intermediárním  typem se vyznačuje většina rostlin.

c)    Rostliny s asimilací NO3- v kořenech. Převaha nitrátreduktázy je v kořenech, takže v xylému se pohybuje převážně organický dusík. Asimilací toho typu se vyznačují některé dřeviny.

            Pro redukci nitrátu všeobecně platí, pokud NO3- je příjímán v nízkých kvantech, tak je jeho značná část redukovaná v kořenech. Zvyšující se příjem nitrátu (luxusní výživa) omezuje kapacitu redukce nitrátu v kořenech a NO3- je ve míře transportován do nadzemních částí.

Schématické znázornění nitrátových a cukerných poolů z hlediska indukce a syntézy nitrátreduktázy (Sahulka 1980)

     Obdélníky s plnými čarami ... kompartmenty ohraničené semipermeabilní membránou.

      Šipky s přerušovanou čarou ... transport omezen.

            Kumulace nitrátů představuje v rostlině rozdíl mezi příjmem a jeho redukcí. Určité rostliny se vyznačují velkým příjmem nitrátů a neefektivní redukční schopností. Tyto rostliny mají tendenci kumulovat nitráty a řadíme k nim: špenát, celer, zeleninovou řepu, ředkvičku, rychlený salát aj.

Obsah Nmin v půdě a koncentrace NaNO3 v čerstvé hmotě salátu (Richter 1990)

 

mg Nmin.kg-1 zeminy

Obsah NaNO3 v mg.kg-1 čerstvé hmoty

 

50

3068

 

150

4001

 

200

4536

 

400

5041

            Při výživě rostlin vysokými dávkami dusíku dochází v půdě činností nitrifikačních bakterií k jejich přeměně na nitráty. Vysoká koncentrace nitrátů v živném prostředí nebo použití ledků k hnojení na list udržuje vysoký obsah nitrátů v rostlinách, který zvláště u zelenin a krmných plodin může vést ke zhošení zdravotního stavu. Volf (1981) uvádí, že toxická dávka dusičnanů pro dospělého člověka je 6 g a pro kojence 100 mg. Toxicita nitrátů se může projevovat methemoglobinemií a vedle toho nitráty mohou být v zažívacím traktu přeměňovány na karcinogenní nitrosaminy. Pro odstranění tohoto nebezpečí je nutné používat dusíkatá hnojiva v únosných dávkách, omezovat nitrifikaci používání inhibitorů jejich činností a kontrolovat obsah nitrátů v zeleninách a krmivech.  

Limity pro obsah nitrátů v zeleninách (Vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 53/2002)

Potravina

NPM

(mg.kg-1)

PM

(mg.kg-1)

zelenina – listová, kromě hlávkového salátu, pekingského a čínského zelí

1000

 

plodová zelenina

 

400

lusková zelenina

 

400

kořenová zelenina

 

700

košťálová zelenina

 

700

čerstvý špenát (sklizeň od 1.11. do 31.3.)

3000

 

čerstvý špenát (sklizeň od 1.4. do 31.10.)

2500

 

špenát zmrazený, konzervovaný

2000

 

čerstvý salát hlávkový (sklizeň od 1.10. do 31.3.)

4500

 

čerstvý salát hlávkový (sklizeň od 1.4. do 30.9.) s výjimkou salátu polního

3500

 

salát polní (sklizeň od 1.5. do 31.8.)

2500

 

pekingské a čínské zelí

 

2500

melouny, tykev, cuketa

 

700

ředkvičky

1500

 

brukev rychlená

1500

 

červená řepa

3000

 

NPM – nejvyšší přípustné množství, při jehož překročení je potravina a potravinová surovina vyloučena z oběhu

PM – přípustné množství  

Příklady koncentrací dusičnanů v závislosti na termínu sklizně (mg NO3/kg)

Kapusta

Průměr

Rozptyl

4. března

150

40 – 570

6. května

800

53 – 2800

1. července

1600

140 – 2300

2. září

1200

280 – 2600

4. listopadu

810

510 – 1400

13. ledna

390

66 - 1600

Příklady koncentrací dusičnanů v různých částech rostlin (mg NO3/kg čerstvé hmoty)

Zelí

 

Brambory

vnitřní listy

3400

 

slupky

49

vnější listy

5300

 

oškrábané hlízy

15

Příklady koncentrací dusičnanů v hlávkovém salátu a rajčatech (mg NO3/kg čerstvé hmoty) v závislosti na původu

Hlávkový salát

 

Rajčata

Anglie

3900

 

Anglie

53

Nizozemí

3900

 

Kanárské ostrovy

7

Španělsko

600

 

 

 

nahoru


Asimilace amoniakálního dusíku

            Příjem kationtové formy dusíku není dosud plně objasněn. Názory se liší v tom, jestli je dusík příjímán jako NH4+ kationt nebo ve formě neutrální molekuly NH3. Předpokládá se, že NH3 je přijímán přednostně, zvláště při vyšším pH, tj. v neutrálním a zásaditém prostředí. Amonný iont působí inhibičně na příjem nitrátové formy N. Inhibice není zdůvodňována zvyšující se koncentrací NH4+ v roztoku, ale je i důsledkem saturace specifických míst jeho příjmu. Vznikem aminokyselin a iontů H+ jako produktu asimilace NH4+ se v cytoplazmě zvyšuje acidita, která může neutralizací transmembránového gradientu pH v kořenových buňkách omezit přenos iontů NO3- přes membránu do buňky.

            Při výživě rostlin amoniakálním dusíkem je celkově nižší příjem většiny iontů, ale zvláště kationtů (Ca2+, Mg2+, K+) a organických aniontů.

            Z energetického hlediska je amoniakální dusík výhodným zdrojem pro rostliny, protože může být přímo zapojen do metabolismu bez dalších požadavků na energii. Tuto „výhodu“ můžeme pozorovat jen při nízkých koncentracích NH4+ dusíku v živném prostředí.

            Asimilace NH4+ předpokládá pouze odštěpení H+ z kationtu:

                        NH4+      ------->     NH3  +  H+

            Vzniklé H+ ionty jsou obvykle vylučovány do vnějšího prostředí, a tak snižují pH (okyselení).

            Z chemických analýz vyplývá, že deprese růstu při NH4+ výživě není způsobená zvýšenou kumulací dusíkatých iontů, ale vyčerpáním sacharidů. Amoniak potom není rostlina schopná utilizovat, a tak se zvyšuje alkalita buněk. Volný amoniak v buňce blokuje fotosyntetickou fosforylaci, omezuje dýchací procesy, snižuje oxidoredukci (NADH --> NAD) atp.

            NH3 může být pro rostlinu toxický již při nízkých koncentracích. Toxicita je závislá i na pH živného prostředí. Zásadité pH živného roztoku toxicitu NH4+ zvyšuje a kořeny mohou být již při nižší koncentraci tohoto iontu poškozeny.  

nahoru


Asimilace močoviny

            Močovina může být přijímána rostlinami po jejím předchozím rozkladu v půdě ureázou nebo ve formě celých molekul (zvláště při foliární výživě). V přirozených půdních podmínkách je močovina přijímána rostlinami po jejím rozkladu na NH4+ nebo dále po mikrobiální přeměně na NO3-.

            Rostliny jsou schopny přijímat také močovinu ve formě celých molekul a v kořenech i dalších rostlinných tkáních ji ureázou přeměňovat na amoniak. Reakce probíhá podle rovnice:

          

Tuto schopnost však nevykazují všechny rostliny. Aktivita ureázy se s postupujícími vývojovými fázemi snižuje.

            Vedle tohoto enzymatického rozkladu močoviny v rostlině předpokládá řada autorů včlenění N močoviny do N metabolismu přímo. Schématicky je možné reakci znázornit takto:

            CO(NH2)2     ------>     karbamidová kyselina     ------->     aminokyseliny

            U pšenice, žita, ječmene, ovsa a kukuřice byla v rostlinách močovina nalezena v době vzcházení. Syntetická močovina může v rostlině plnit funkci amidů a v této formě ji kořenový systém může předávat do nadzemních orgánů. Asimilace močoviny je aktivní metabolický proces, který je pro rostliny zdrojem nejen N, ale i uhlíku. Potvrdily to práce se značenou močovinou u rýže a pšenice.

            Na základě nádobových pokusů bylo zjištěno, že v porovnání s ostatními formami dusíku projevovala močovina určitou růstovou depresi, která byla v literatuře nazvána „fytotoxicita močoviny“. Její příčiny jsou ve vysokém obsahu biuretu, v účinku samotné močoviny nebo meziproduktech přeměny v půdě (NH4OCN nebo NH3), v rostlině.

            Biuret (H2N-CO-NH-CO-NH2) je vždy přítomen v močovině a při hnojení je nutné znát jeho obsah v hnojivu. Symptomy poškození rostlin biuretem jsou popisovány jako mezižeberní žloutnutí listů, zasychání listů od špiček, deformace listů, brzdění prorůstání prvního listu z koleoptile u obilovin. Toto onemocnění pojmenovali Babička, Zalabák (1966) hyponastií, a bylo prokázáno na základě pokusů s biuretem. Pokusy prováděné ve vodních kulturách potvrdily při koncentraci 50 ppm jeho toxický účinek.

            Toxicita biuretu se vysvětluje vlivem na Krebsův cyklus, kde se blokují centra fixující amoniak, a tím se nepřímo ovlivňuje syntéza bílkovin v listech. Další příčinou toxického působení může být nadměrné množství amoniaku, který vzniká vysokou ureázovou aktivitou některých rostlin (vikvovité). Amoniak rostlina není schopna zabudovat do organických sloučenin z důvodu nedostatku sacharidů. Proto se nedoporučuje jednorázově aplikovat vyšší dávky dusíku ve formě močoviny než 100kg.ha-1, aby nedošlo k poškození zvláště malosemenných rostlin.

nahoru


Fixace vzdušného dusíku rostlinami

            Inertní vzdušný dusík dovedou využívat diazotrofní mikroorganismy. Tyto organismy poutající N2 představují ekologicky nejvýznamnější úroveň autotrofie vzhledem k dusíku. Některé z nich žijí volně v půdě a vodě, jiné jako symbionty.

            Nesymbiotickou fixaci dusíku provádí řada půdních bakterií (Clostridium pasteurianum, Azotobacter chroococcum aj.), vodní bakterie, sinice aj.).

            Symbiotická fixace dusíku využívá energii získanou fotosyntézou u rostlin k přeměně N2 na NH3. Na této přeměně se zúčastňuje v převážné míře rod Rhizobium. Symbionti poutající N2 si opatřují potřebné sacharidy v buňkách autotrofních rostlin. Na každý gram dusíku obsaženého v aminokyselinách a amidech se v době největší syntetické aktivity hostitelské rostliny v hlízkových bakteriích spotřebují 4g uhlíku obsaženého v sacharidech. Proto množství N2 poutaného symbionty velmi závisí na fotosyntéze hostitelské rostliny.

Schéma fixace vzdušného dusíku N2 (podle Mengela, Kirkbyho 1978)

 

            Na obrázku je uvedeno schéma procesu fixace. Centrální význam má nitrogenáza, sestávající ze dvou bílkovinných komplexů - Fe a Mo. Celý systém je obalen membránou a je lokalizován v buňkách kořenové pokožky rhizobia. Při fixaci N2 je zapotřebí elektronů a ATP. Elektrony jsou dodávány přes ferredoxin na nitrogenázu, která je místem redukce N2. Cyklus trikarboxylové kyseliny tohoto systému dodává oxokyseliny (oxoglutarát a oxalacetát), které reagují s NH3 za vzniku aminokyselin (cestou redukční aminace). Vzniklé aminokyseliny mohou být využity při syntéze bílkovin v hlízkách a kromě toho značná část aminokyselin je transportována do hostitelské rostliny, kde je začleněna do metabolismu dusíku. Bakteroid obsahuje leghemoglobin, který funguje jako nosič O2 v řetězci transportu elektronů.

            Redukce N2 probíhá velmi rychle. Předpokládá se, že má 3 stupně: diimid, hydrazin, NH3.

            Místem redukce N2 je Fe - Mo bílkovinný komplex. Existuje hypotéza, že Mg tvoří můstek mezi Fe-bílkovinným komplexem a ATP. K redukci l molekuly N2 je zapotřebí asi 4-5 molekul  ATP. Rhizobia pro svou činnost potřebují dále Cu a Co. Kobalt je esenciální složkou propionátového cyklu, který zřejmě řídí syntézu leghemoglobinu.  

            Množství redukovaného N2 celosvětově činí v průměru 17,2.107 tun ročně, což je přibližně 2,5x více než je množství dusíku vyrobeného chemickým průmyslem, kde se spotřebuje na 1kg vyrobeného N asi 8 373 kJ.

Výkonnost fixace N luštěnin na zrno

Luštěnina

Množství (kg/ha)

Hrách

17 – 69

Bob

121 – 171

Lupina (Vlčí bob)

121 – 157

Výkon fixace N u pícnin

Pícnina

Množství (kg/ha)

Vojtěška

148 – 290

Jetel plazivý

128 – 268

 

165 – 189

Vikev

110 – 184

Původ N uloženého v Lupině bílé (Vlčí bob bílý) v závislosti na aplikaci cukru a hnojení N v době květu

Varianta

Celkový N

[ g N / nádoba]

Fixovaný N2

[ g N / nádoba]

Kontrola

1,80

0,74

+ 0,6 g N

2,26

0,66

+ cukr

2,25

1,15

+ 0,6 g N + cukr

2,25

0,69

nahoru


autor textu: Prof. Ing. Rostislav Richter, DrSc.

Poslední aktualizace: 23.01.2004 08:40
 

    



Lokalizace nitrirekutázy a nitrátreduktázy


Struktura nitrátreduktázy


Asimilace nitrátů


Jednotlivá stádia vývoje hlízek


Podélný řez hlízkou luštěniny


Kořeny bobu obecného s hlízkami


Kořenová hlízka Mimosa pudica


Stonkové hlízky na Sesbania rostrata


Kořenové hlízky sóji


Míra asimilace N během vegetace bobu obecného v polním pokusu (Zapata, 1987)


Akumulace N rostlinami Phaseolus vulgaris  v polním pokusu


 

 

Ústav agrochemie a výživy rostlinMZLU v Brně, Zemědělská 1, 613 00 Brno