lupina

Lupina vlčí bob

Lupinus L.


   Lupina bílá
   Lupina žlutá
   Lupina úzkolistá

Vlčí bob bílý (Lupinus albus L.)

Morfologie

Vlčí bob je jednoletá velkosemenná rostlina. Výška rostlin 1 m. Kůlový Kořen proniká do značné hloubky. Vyznačuje se větším množstvím postranních kořenů. Stonky vlčího bobu jsou vzpřímené a chlupaté. Listy dlanitě mnohočetné, lístky čárkovité, širší.  Květenstvím je vrcholový hrozen, barva květů bílá až žlutobílá. Květy se vyznačují příjemnou vůní. Plodem je lusk, dlouhý. ochlupacený, obsahu 4 - 8 semen. Semeno velké, zploštělé. HTS 350 - 500 g.

Ekologické požadavky

Náročný na vláhu a teplo. Minimální teplota pro klíčení je 5 - 6 ˚C. Není tak citlivý na obsah Ca v půdě. Vegetační doba 130 - 180 dnů.

Vlčí bob žlutý (Lupinus luteus L.)

Morfologie

Výška rostlin 0,6 - 1,0 m. Lodyha přímá. Listy dlanitodělené, mnohočetné, lístky užší. Květenstvím je vrcholový hroze, barva květů žlutá. Příjemná vůně. Plodem je lusk, dlouhý, řídce ochlupacený, obsahuje 4 - 8 semen. Semena drobnější, vejčité až kulovité, žlutobílé až bílé, středně velké. HTS 120 - 150 g.

Ekologické požadavky

Svými klimatickými a půdními nároky tvoří přechodný typ mezi vlčím bobem bílým a úzkolistým.

Vlčí bob úzkolistý (modrý) (Lupinus angustifolius L.)

Morfologie

Výška rostlin 0,8 - 1,3 m. Lodyha tenká, nepoléhavá. Listy dlaňovitě mnohočetné, lístky čárkovitě podlouhlé a úzké. Květenstvím je vrcholový hrozen, květy jsou modré (někdy růžověbílé) a nevoní. Plodem je lusk, dlouhý, řídce ochlupacený, obsahuje 4 - 8 semen. Semena větší. HTS 150 - 190 g.

Ekologické požadavky

Vykazuje nejmenší nároky na vláhu a teplotu, je citlivý na obsah Ca v půdě, hodí se pro lehké, písčité půdy. Vegetační doba je 120 – 140 dnů (na zelené krmení se sklízí za 70 - 80 dní). V počáteční růstové fázi vyžaduje kyselou půdu. Vhodný do bramborářské a řepařské výrobní oblasti. Nejméně vhodná je kukuřičná výrobní oblast.

Agrotechnika

Závisí zejména na půdních podmínkách a to hlavně na půdní úrodnosti a pH.

Při využití jako letní meziplodina je nejvhodnější termín výsevu do poloviny června.

Při počátečním růstu se doporučuje aplikovat dusíkatá hnojiva v dávce 20 - 30 kg.ha-1 N. Hnojení fosforem a draslíkem stačí k předplodině.

Zařazení v osevním postupu

Vlčí bob na zelené krmení je pěstován jako letní meziplodina nebo jako strnisková meziplodina. V osevních postupech ho může zařazovat po ozimém žitu, případně po ozimé řepce na zelené hnojení. Méně vhodné je pěstování po meziplodinách s ozimou vikví (fytosanitární důvody). Jako následnou plodinu je vhodné zařadit jarní obilniny.

Pícninářský význam

Využití na zelené krmení a na siláž. Na siláž využíván v kombinaci s kukuřicí. Je možné využití také na zelené hnojení.

Sklizeň

Na siláž se sklizí za 120 dní povýsevu. Sklizeň se provádí v období mléčné zralosti vlčího bobu (nasazení prvních struků). Na zelené krmení se sklízí za 70 - 80 dní po výsevu. Sklízet lze od počátku kvetení do plného květu (období cca 14 dní).

Odrůdy

Lupina bílá

  1. OLEŽKA
    • Raná odrůda,
    • středně vysoká až vysoká s determinantním růstem
    • nepoléhavá,
    • neobsahuje antinutriční hořké látky,
    • HTS 330 g
    • výsevek 0,45 - 0,55 MKS.ha-1,
  2. AMIGA
    • středně raná odrůda s rychlým počátečním růstem,
    • středně vysoké rostliny,
    • lusky nepukavé,
    • semena bez hořkých látek,
    • HTS 300 - 350 g,
    • výsevek 0,55 - 0,65 MKS.ha-1.

Jiří Skládanka, Jana Vrzalová 2006