jecmen

Ječmen setý

Hordeum sativum L.


   Jazýček a ouška ječmene

Původ

Začátky jeho pěstování spadají do doby před více jak 10 000 lety. O pěstování víceřadého ječmene svědčí nálezy z Egypta a Babylonie (5000 př.n.l.).

Morfologie

Kořenový systém mělčí. Listy úzké, krátké, světlezelené, pravotočivé. Květenstvím je klas. Jazýček nízký, límečkovitý, krátký, obepíná stéblo z poloviny. Ouška mohutně vyvinutá, klešťovitě objímají stéblo, překrývají se. Obilky dlouze osinaté.

   Ječmen setý

Ekologické požadavky

Jarní ječmen je možné pěstovat ve všech výrobních podmínkách. Je méně náročný na teplotu a vláhu, ale mnohem více než ostatní obilniny je náročný na půdu. Vhodné jsou pro něj černozemě či hnědozemě. Z hlediska půdního druhu půdy středně těžké, hlinité až písčitohlinité, vzdušné, s dostatkem pohotových živin. Významným faktorem je půdní reakce, která by měla být v řepařské a kukuřičné výrobní oblasti v rozmezí pH 6,2 - 7,2 a v bramborářské výrobní oblasti pH 5,8 - 6,2.

Ozimý ječmen je na půdní a klimatické podmínky méně náročný. Problémem je jeho nižší zimovzdornost. Dá se pěstovat i na půdách s pH <5,5.

Biologie

Jarní i ozimá forma. Díky vysoké rychlosti fotosyntézy je schopen vytvořit vysoké přírůstky biomasy.

Pícninářský význam

Výhodou ozimého ječmene je ve srovnání s ostatními krmnými obilninami pomalejší stárnutí a ranost. Jarní forma ječmene má s ohledem na velmi nízkou produkci (15 t.ha-1 zelené píce) malý význam. Jarní i ozimá forma je využívána v luskovinoobilních směskách nebo na GPS.

Výnosy zelené píce 15 t.ha-1.

Nutriční hodnota

Ve voskové zralosti (sklizeň na GPS) je obsah vlákniny 24 %, obsah NEL 5,39 MJ.kg-1 a N-látek 9,5 %.

Agrotechnika

Výsevek 4 - 4,5 MKS.ha-1.

Zařazení v osevním postupu

Používá se jako krycí plodina pro víceleté pícniny (jetelovinotrávy). Jarní ječmen se zařazuje po hnojených okopaninách. Můžeme ho zařazovat i po obilninách.

Ozimý ječmen se zpravidla zařazuje po obilnině nebo po včas sklizené předplodině.

Sklizeň

Na GPS se sklízí ve voskové zralosti.

Odrůdy

  1. SIGRA
    • Ozimá forma,
    • bezosinná,
    • výroba silážních drtí.

Jiří Skládanka 2006