Úvod
Trávníkové druhy
Kategorie trávníků
Zakládání trávníků
Ošetřování trávníků
Kosení trávníků
Vertikutace
Aerifikace
Prořezávání
Přísev
Závlaha
Hnojení
Sportovní trávníky
Golfové trávníky
Choroby trávníků
Plevele trávníků
Kobercové trávníky
Literatura

 
        © 2007
osetrovani_hnojeni 4.0 Ošetřování trávníku

4.7 Hnojení

4.7.1 Faktory ovlivňující potřebu hnojení

Potřeba hnojení se řídí půdním profilem, resp. strukturou půdy, klimatickou oblastí a reliéfem, stářím a stavem trávníkové plochy a v neposlední řadě intenzitou zátěže.

Půdní profil

Vlastnosti stanoviště jsou rozhodující pro uvolňování živin, obzvláště dusíku. Rozhodující pro dodatečnou dotaci živin je především půdní druh, mocnost a spodní voda. Půdy bohaté na jíl a humus jsou obvykle bohaté na živiny. Humusově chudé písčité půdy jsou naopak na živiny chudé. Nepatrný potenciál živin mají golfové greeny postavené podle norem. Rozhodující je v tomto případě způsob stavby a stáří.

Klimatická oblast a reliéf

Rozhodující je celkový úhrn a rozložení srážek, teplota, vzdušná vlhkost a také vítr. Vyrovnané rozložení srážek pozitivně ovlivňuje zásobení trávníkového substrátu živinami ve vegetačním období. Omezuje případnou potřebu hnojení.

Stáří a stav trávníkové plochy

Nově budované trávníky vyžadují větší přísun živin. Hlavními živinami jsou dusík a draslík. Na písčitých substrátech je zvýšené nebezpečí vyplavování živin, které dovoluje jen omezené zásobování. U starších trávníků se po čase objevuje určitá zásoba živin a biologická aktivita. Potřeba hnojení se může snižovat po čtyřech až pěti letech, ale je třeba zdůraznit, že rozhodující je podíl jemných částic ve vegetační vrstvě. Mineralizace a biologická aktivita je ovlivněna utužením půd, které je u starších trávníků vyšší. Potřeba hnojení je dále ovlivněna druhovou skladbou. Vyšší potřebu živin mají psinečky a jílek vytrvalý. Naopak kostřava červená je tráva vhodná pro trávníky s nižší intenzitou výživy. Potřebu hnojení zvyšuje také četnost sečí a výška trávníku. Nízko sekané trávníky mají vyšší potřebu živin. Vyšší potřeba živin je také u zplstnatělých trávníků. K nižší potřebě hnojení přispívá naopak posekaná hmota ponechaná na ploše.

Využití plochy

Potřeba živin stoupá se zvyšujícím se zatížením.

Intenzita zátěže Roční potřeba N (g.m-2)
Nízká (pod 15 hod týdně) 15
Střední (15 - 20 hod týdně) 20
Vysoká (nad 20 hod týdně) 25

4.7.2 Živiny pro trávník

Dusík

Dusík (N) je klíčový prvek ve výživě trávníků. Má vliv na nasazení nových odnoží a působí na prodlužovací růst travních odnoží. Rovnoměrný přísun zajišťuje nárůst kořenové biomasy a tvorbu kořenového vlášení. Jednotlivé druhy se vyznačují rozdílnými nároky na přísun dusíku. Kostřava ovčí a kostřava červená potřebuje kolem 12 g.m-2.rok-1. Kostřava rákosovitá kolem 20 g.m-2.rok-1. Mezi nejnáročnější druhy patří psinečky, jílek vytrvalý a lipnice luční, které potřebují kolem 30 g.m-2.rok-1. O intenzitě výživy dusíkem rozhoduje také intenzita zátěže.

Fosfor

Fosfor (P) podporuje zakořeňování trav po výsevu. Zvyšuje odolnost proti nízkým teplotám a podporuje rozvoj kořenového systému. Nedostatek fosforu snižuje intenzitu odnožování. Listy jsou vzpřímené, zbarvení přechází do červenofialové barvy.

Draslík

Draslík (K) zvyšuje odolnost proti mrazu, suchu a chorobám. Pomáhá překonat vodní stres. Nedostatek se projevuje slabšími pletivy, Klesá odolnost proti nízkým teplotám a suchu. Mizí mechanická ochrana proti parazitům. Na listech se objevuje okrajová spála.

Vápník

Vápník (Ca) stabilizuje strukturu a celistvost buněčných membrán. Při nedostatku jsou kořeny krátké, odumírají od špičky, slizovatí a rozkládají se.

Hořčík

Hořčík (Mg) aktivuje enzymatické reakce, podporuje příjem fosforu z půdy. Nedostatek se projevuje pruhovitou chlorózou.

Stopové prvky

Stopové prvky, jako je železo (Fe), měď (Cu) nebo mangan (Mn), jsou důležité pro procesy látkové výměny. Pomáhají udržet travní jedince v dobré kondici. Nedostatek se může projevit chlorózami (světlé skvrny různých velikostí a tvarů).

4.7.3 Rozdělení živin ve vegetačním období

Jarní hnojení spadá do období března až začátku dubna. Aplikují se NPK hnojiva. Je možné využít ledek. Dávka dusíku (N) je 6 - 8 g.m-2.

Letní a letně podzimní hnojení představuje 2 - 3 dávky dusíku aplikované v květnu, červnu a první polovině září. Dávka dusíku (N) je 5 g.m-2. Upřednostňována jsou hnojiva s pomaleji uvolňovaným N.

4.7.4 Krátkodobě působící hnojiva

Ledek vápenatý

Granulovaná směs dusičnanu vápenatého s hydrátovou vodou a dusičnanu amonného. Granule jsou bílé až našedlé. 90 % částic o velikosti 1 - 4 mm. Dobře rozpustný již v malém množství vody. Celkový obsah dusíku 15 %. Typické hnojivo na list s rychlým účinkem. Vápník obsažený v hnojivu zmírňuje účinek půdní kyselosti. Vzhledem k velké pohyblivosti dusíku v půdě se nedoporučují vysoké dávky tohoto hnojiva, zvláště na písčitých půdách.

Cererit

Třísložkové dusíkato-fosforečno-draselné hnojivo se stopovými prvky. Obsahuje 7 % N, 11 % P2O5 rozpustného ve 2% kyselině citrónové, 6,5 % P2O5 rozpustného ve vodě a 9 % K2O. Granule jsou světle šedé o velikosti 1 až 5 mm. Požití zejména při přípravě půdy před setím.

Dusičnan amonný

Granulované hnojivo, které obsahuje kolem 34 % dusíku. Velikost granulí 1 - 4 mm. Dusík je z poloviny ve čpavkové a z poloviny v dusičnanové formě. Díky dvěma formám dusíku je část živin ihned přístupná a část uvolňována pozvolněji.

Ledek amonný s dolomitem

Granulovaná směs dusičnanu amonného s jemně mletým dolomitem. Velikost granulí 2 - 5 mm. Obsahuje 27 % dusíku z poloviny ve čpavkové a z poloviny v dusičnanové formě. Díky dvoum formám dusíku je část živin ihned přístupná a část uvolňována pozvolněji. Obsahuje také 9 % dusičnanu hořečnatého.

Močovina granulovaná

Jedná se o diamid kyseliny uhličité. Dusík je přítomný v amidické formě. Obsah dusíku 46 %. Granule bílé, lehce rozpustné ve vodě. Velikost částic 2 - 4 mm.

Síran amonný

Obsahuje 20 % amonného dusíku a 23 % síry ve vodorozpustné formě. Síran amonný je v krystalické formě různé barevnosti a slabého chemického zápachu. Používá se při předseťové přípravě půdy. Hnojivo je fyziologicky kyselé. Obsažená síra se dobře uplatňuje při převádění půdního fosforu do forem dobře přijatelných pro rostliny.>

4.7.5 Dlouhodobě působící hnojiva

Obsahují vysoký podíl N frakce v nerozpustné formě. Musí dojít k její přeměně nebo uvolnění.

4.7.5.1 Organický dusík syntetického původu

Dusíkatá frakce je tvořená kondenzáty močoviny s přesně definovanou molekulovou strukturou (Crotodur, Isodur, Ureaform). Dusík je rozpustný ve vroucí vodě, ale nerozpustný ve studené. V půdě jsou dusíkaté sloučeniny postupně přeměňovány na látky přístupné rostlinám (NH4 a NO3).

Floranid ® Master extra

Velmi jemně granulované vícesložkové dlouhodobé hnojivo od firmy Compo. Velikost granulí 0,5 - 1,8 mm. Obsahuje dusíkatou složku Isodur (isobutylidendimočovinu). Vhodné pro golfová jamkoviště, odpaliště a okrasné trávníky. Celkový obsah N 19 % (2,5 % N nitrátový dusík, 8,0 % amonný dusík, 8,5 % dusík ve formě isobutylidendimočoviny), obsah P2O5 5 % (2 % fosforečnany rozpustné ve vodě a 3 % vodorozpustné fosforečnany), obsah vodorozpustného K2O 10 %, obsah MgO 2 % (1 % vodorozpustný MgO). Dále obsahuje železo, měď, bor, mangan, zinek.

Rasen® Floranid

Jemně granulované vícesložkové hnojivo od firmy Compo. Velikost granulí od 0,7 do 2,8 mm. Obsahuje dusíkatou složku Isodur (isobutylidendimočovinu). Vhodné pro sportovní trávníky, odpaliště a dráhy golfových hřišť, okrasné trávníky. Celkový obsah N 20 % (2,5 % N nitrátový dusík, 8,0 % amonný dusík, 9,5 % dusík ve formě isobutylidendimočoviny), obsah P2O5 5 % (2 % fosforečnany rozpustné ve vodě a 3 % vodorozpustné fosforečnany), obsah vodorozpustného K2O 8 %, obsah MgO 2 % (1 % vodorozpustný MgO). Dále obsahuje železo, měď, bor, mangan, zinek.

4.7.5.2 Obalovaný dusík

Živiny jsou uvolňovány na základě fyzikálních procesů. Výchozími látkami použitými pro obalování hnojiva jsou na bázi síry nebo polymerů. Délka uvolňování živin závisí na kvalitě obalových vrstev. Obaleny nejsou všechny částice, ale pouze část, aby byl zajištěn startovní účinek bezprostředně po aplikaci.

  

Dlouhodobě působící hnojiva
Hnojivo N (%) P2O5 (%) K2O (%) MgO (%) Mikroelementy
Compo
Floranid Master Extra 19 5 10 2 +
Rasen Floranid 20 5 8 2 +
Floranid 32        
Floranid NK 14   19 3  
Basatop Sport 20 5 10 3 +
Eurogreen
Europlus 25 5 10 5 +
Eurosport NK 15   20 3  
Greens 20 5 9 3 +
High-K 13   24 2 +
K38     38   +
Nitrogen 40        
Olympia 27 5 7 3  
Polysport 33 5 7    
Pre Stress 8 5 17 3 +
Pro Greens 19   14 3 +
Spring 25 5 9   +
Standard 17 9 17 2  
Starter 18 24 12   +
Turf Fertilizer 32 5 7    

  



Předchozí Autor Jiří Skládanka, Jana Vrzalová, Ivo Vyskočil
Datum poslení aktualizace stránky:  03. 07. 2009
Následující