Úvod
Trávníkové druhy
Kategorie trávníků
Zakládání trávníků
Ošetřování trávníků
Kosení trávníků
Vertikutace
Aerifikace
Prořezávání
Přísev
Závlaha
Hnojení
Sportovní trávníky
Golfové trávníky
Choroby trávníků
Plevele trávníků
Kobercové trávníky
Literatura

 
        © 2007
osetrovani_zavlaha 4.0 Ošetřování trávníku

4.6 Závlaha

V podmínkách České republiky představuje celkový roční úhrn srážek asi 1/2 potřebného množství vody pro růst trávníku. Trávníky na středně těžkých substrátech potřebují 600 - 800 mm srážek za vegetační období. Na písčitých substrátech (golfové greeny) je potřeba vláhy vyšší. Bez zavlažování není možné dosáhnout kvalitního trávníku.

   Golfové hřiště se bez závlahy neobejde    Závlaha vzcházejícího trávníku

Starší trávníky je třeba zavlažovat většími dávkami vody a méně často. Mělo by být zajištěno provlhčení substrátu do hloubky 12 cm. Podporujeme tím hlubší zakořenění trávníku. Malými a častými dávkami vody dochází k podpoře mělce kořenících trav, jako je lipnice roční. Zavlažovat by se mělo v době, kdy je nejmenší výpar. Optimální je závlaha navečer nebo ráno. Nejvhodnější je závlaha ráno, protože po závlaze dochází k rychlému oschnutí rostlin a snižuje se riziko napadení houbovými chorobami.

Teplota Mezidobí mezi dávkami Dávka
20 °C 12 dnů 20 - 25 mm
25 °C 8 dnů
30 °C 6 dnů
> 30 °C 5 dnů

Nově založené trávníky se v prvních týdnech zavlažují menšími dávkami vody a častěji. Možná je závlaha i několikrát denně v intervalu 4 - 6 hodin a v suchých dnech po 3 - 4 hodinách. Mladý trávník není schopen zadržovat příliš velké množství vody. Substrát by měl být provlhčen do hloubky 60 mm.

Při výběru závlahového systému je třeba zohlednit kapacitní možnosti vodního zdroje, který je k dispozici. Nejjednodušší způsob závlahy je pomocí zahradní hadice. Tento způsob znamená vysokou spotřebu vody a nerovnoměrné pokrytí travnaté plochy. Navíc je tento způsob časově náročný. Efektivnější je využití různých postřikovačů napojených na zahradní hadici. Nejefektivnější způsob závlahy představuje podzemní závlahový systém. Na podzemních rozvodech hadic jsou umístěny jednotlivé postřikovače. O počtu a umístění postřikovačů rozhoduje členění trávníku a podmínky stanoviště. Rozmístění postřikovačů by mělo být takové, aby bylo dostatečné překrývání zavlažovaných ploch a nedocházelo k nerovnoměrné zálivce. Rozmístění postřikovačů by mělo být pravidelné a proud vody z každého postřikovače by měl dosáhnout na sousední postřikovač. Za optimální rozmístění postřikovačů je možné považovat trojúhelníkovitý nebo čtvercový spon. Nebezpečné je také případné přemokření trávníku. Při přemokření trávníku dochází k řídnutá porostu a na povrchu se tvoří mazlavá vrstva (řasy). Zhoršuje se celkový stav trávníku. V půdě není dostatek vzduchu pro růst kořenů. Jednotlivé větve zavlažovacího systému jsou napojeny do ovládací jednotky. Ovládací jednotka řídí celý systém podle pokynů obsluhy. Nastavit je možné intenzitu závlahy a dobu spuštění závlahy. Celý závlahový systém bývá doplněn srážkovým čidlem, které v případě deště dává řídící jednotce pokyn, aby závlaha nebyla spuštěna. Umístění postřikovačů umožňuje bezproblémové kosení. Postřikovače se vysunují pouze v době závlahy.



Předchozí Autor Jiří Skládanka, Jana Vrzalová, Ivo Vyskočil
Datum poslení aktualizace stránky:  03. 07. 2009
Následující