Vertikutací se odstraňuje plstnatá vrstva z trávníku. Ploché trojúhelníkovité, hvězdicové nebo volně uchycené nože s tvrzené oceli jsou umístěny na vodorovně se otáčející hřídeli. Nože zasahují 1 - 2 mm do substrátu a nařezávají travní drn ve vzdálenosti 5 - 10 mm od sebe. Význam vertikutace spočívá ve zvýšení rychlosti průsaku vody. Zvyšuje přívod světla k odnožovací uzlině. Omezuje růst plevelů s přízemní listovou růžicí. Vertikutace se provádí od května do září při mocnosti plsti od 0,5 do 1,0 cm. Nejčastěji na jaře. Při výšce plsti nad 1 cm se provádí opakovaně. Před vertikutací je třeba trávník posekat. Provádět ji můžeme souběžně s aerifikací a pískováním. Kromě pískování je dobré po vertikutaci provést přihnojení, aby byla podpořena seberegenerační schopnost trávníku. Materiál vynesený vertikutací je třeba sesbírat.
Grooming se řadí mezi vertikutační zásahy, ale samotnou vertikutaci nenahrazuje. Jedná se o velmi lehké prořezání. Provádí se buď samostatně nebo je groomer umístěn před žacím vřetenem. Přerušuje odnože u výběžkatých trav a odstraňuje plevelné druhy jako je lipnice roční. Používá se 3 - 4krát za týden. Frekvence použití se snižuje v době sucha. Nepoužívá se 4 - 5 dnů po aplikaci topdressingu.
Plstnatá vrstva se z trávníků odstraňuje také skarifikací. Nože mají větší rozteč než při vertikutaci a zasahují do hloubky 5 - 20 mm. Odstraňují nejenom plstnatou vrstvu, ale také nakypřují svrchní vrstvu substrátu.
Detail skarifikátoru | Skarifikátor |
Předchozí |
Autor Jiří Skládanka, Jana Vrzalová, Ivo Vyskočil
Datum poslení aktualizace stránky: 03. 07. 2009 |
Následující |