Úvod
Trávníkové druhy
Kategorie trávníků
Zakládání trávníků
Příprava substrátu
Výsev trávníku
Ošetřování trávníků
Sportovní trávníky
Golfové trávníky
Choroby trávníků
Plevele trávníků
Kobercové trávníky
Literatura

 
        © 2007
zakladani_substrat 3.0 Zakládání trávníku

3.1 Příprava substrátu

Před zahájením stavby je dobré provést skrývku ornice, aby nedošlo k jejímu znehodnocení. Po skončení stavby věnujeme nejprve pozornost přípravě podloží. Po půdě, kde chceme mít trávník, by neměla přejíždět těžká mechanizace a hlavně by v půdě neměl být odpad. Ten může způsobit propady půdy a špatné prokořenění trav. Zejména dřevěné části podléhají rozkladu a časem by docházelo k propadům vegetačního substrátu. Na místech, kde by byl ponechán odpad bude voda vsakovat různou rychlostí. Pokud po půdě projížděla těžká mechanizace, tak je dobré provést nakypření podorniční vrstvy. V případě, že je pozemek podmáčený, je dobré zjistit původ podmáčení a případně vybudovat drenáž. Na trvale zamokřených plochách je možné vybudovat plošnou drenáž. Pro plošnou drenáž je možné použít říční písek ve vrstvě 15 cm. Na takto navrstvený říční písek je dobré umístit filtrační vrstvu, nejčastěji se používají geotextílie. Kromě plošné drenáže jsou řešením také drenážní svody ve formě příčných a podélných výkopů. Výkopy jsou do hloubky 30 - 50 cm. Na dno výkopů se umísťují drenážní trubky, kter josu následně zahrnuty štěrkem. Na závěr je velmi důležité vyrovnání podloží (modelace). Vegetační vrstva bude modelaci podloží kopírovat. Jakmile je podloží zbaveno odpadu a pěkně vyrovnáno navážíme na něj vegetační vrstvu o tloušťce 15 – 20 cm.

Vegetační vrstvu by měla tvořit středně těžká půda. 70 – 80 % částic by mělo být o velikosti 0,25 – 2,00 mm. Hmotnostní podíl zrn menších jak 0,02 mm by neměl překročit 12 % a hmotnostní podíl zrn větších jak 2,00 mm by měl byt pod 10 %. Pokud je zemina příliš těžká, tak je dobré ji promísit s pískem a rašelinou. Hustota trávníku je dána intenzitou odnožování trav. Aby trávy dobře odnožovaly potřebují v půdě obsah kyslíku (O2) mezi 10 – 15 %. Obsah humus by měl být 5 % (u sportovních trávníků pouze 3 %) a pH by se mělo pohybovat od 5,5 do 6,5. V půdě by dále měl být následující obsah přijatelných živin: 35 mg.kg-1 P, 120 mg.kg-1 K a 120 mg.kg-1 Mg. V požadavcích na obsah přijatelných živin se však trávníky mohou lišit v závislosti na tom, jaký mají účel a druhovou skladbu.

Nově navezenou vegetační vrstvu je dobré poválet a nechat vyklíčit semena plevelných druhů. Na vyklíčené plevele následně aplikujeme neselektivní totálními herbicidy (Roundup, Touchdown). Stejně, jako jsme z podloží odstranili odpad, musíme také z vegetační vrstvy odstranit všechny nečistoty. V tomto případě se jedná o oddenky, hlízy a kameny. Postřik herbicidy můžeme v závislosti na intenzitě zaplevelení opakovat. Jakmile eliminujeme plevele (o jejich úplném odstranění nemůžeme hovořit) je třeba připravit vegetační vrstvu pro výsev. Na základě obsahu přístupných živin doplníme do půdy fosfor (P), draslík (K) a hořčík (Mg). Dusík (N) dodáváme před setím ve startovací dávce v množství 50 kg.ha-1 nejlépe ve formě síranu amonného. V případě potřeby vápnění je vhodné použít dolomitický vápenec v množství 5 – 20 kg.m-2. Hnojiva zapravujeme do hloubky 8 – 10 cm. Aby jsme urovnali nerovnosti a nakypřili seťové lůžko provádíme vláčení a smykování. V tuto chvíli máme vegetační vrstvu připravenou pro výsev. Pokud ale chceme mít opravdu pěkný trávník, tak není dobré provádět výsev hned po přípravě. Mezi přípravou a výsevem je dobré ponechat vegetační vrstvu ještě alespoň dva týdny v klidu. Za tu dobu se stabilizují vláhové poměry a rozpustí se hnojiva. Navíc v průběhu těchto dvou týdnů dochází k dalšímu slehnutí vegetační vrstvy a výskytu propadlin, které máme možnost upravit.


Likvidace starého drnu

Pozn.: pro přehrání videosekvencí použijte Internet Explorer


Předseťová příprava

Pozn.: pro přehrání videosekvencí použijte Internet Explorer

3.1.1 Substráty pro trávníky

Minerální substráty bez organických látek

Minerální substráty bez organických látek tvoří v první řadě písky. Zabraňují nadměrnému zhutnění vegetační vrstvy. Písky tvoří vegetační vrstvu sportovních a golfových trávníků. Požívají se pro zlepšení fyzikálních charakteristik substrátů užitkových trávníků. Měly by být křemičité, bez obsahu vápence. Štěrk se dává do drenážní vrstvy.

Frakce Velikost zrn (mm)
Písek Jemný 0,063 - 0,250
  Střední 0,250 - 1,000
  Hrubý 1,000 - 2,000
Štěrk Jemný 2,0 - 8,0
  Střední 8,0 - 32,0
  Hrubý 32,0 - 128,0

Škvára je odpad při spalování uhlí. Složení závisí na typu topeniště a použitém materiálu. Při zrnitosti 2 - 25 mm se používá do drenážní vrstvy. Nepatří do vegetační vrstvy (brzdí růst kořenů). Zeolity jsou vápenco-draselného charakteru. Pohlcují plyny, vlhkost, zlepšují hospodaření s vodou, snižují proplavování živin. Můžou se přidávat do vegetační vrstvy. Zeotech 300 obsahuje 68 % zeolitů. Dává se 100 - 200 g.m-2. Bentonit je jílovitá, jemně mletá hornina. Má vysokou sorpční kapacitu. Šetří vodu a živiny.

Minerální substráty s obsahem organických látek

Jedná se o zeminu, kterou tvoří směs rašeliny, kompostu, křemičitého písku a hnojiva. Mezi minerální substráty s obsahem organických látek je možné zařadit také cukrovarské kaly, které vznikají při praní cukrovky, obsahují 80 - 90 % částic o velikosti 0,01 - 0,05 mm a 1 - 3 % organické hmoty. Kaly z městských čistíren obsahují částice od 0,1 do 1,0 mm a 24 % organických částic. Koželužné kaly obsahují 80 % částic o velikosti do 0,05 mm, dále Cr a mohou obsahovat látky inhibující růst. Rybniční bahno může být zdrojem plevelů.

Organické substráty

Rašeliny mají vysoký obsah organických látek. Vrchovištní rašeliny jsou chudší na živiny, obsahují 3,5 mg.kg-1 Ca a 5 % anorganické hmoty. Rašeliny přechodného typu obsahují 18 mg.kg -1 Ca a 15 % anorganické hmoty. Rašeliny zvyšují provzdušnění a záhřevnost těžších substrátů. Zvyšují sorpční schopnost a jímavost lehkých substrátů. Podporují vývin kořenů. Vermikompost vzniká za přispění žížal Eisemia foetida, Eisemia andrei, Lumbricus rubellus, Eudrilus eugenie a Perionyx excavatus. Napomáhá udržet drobtovitou strukturu, je zdrojem organických látek, zdroj mikroorganismů, obsahuje růstově-stimulační látky (giberliny, auxiny). Lignit představuje geologicky nejmladší typ uhlí. Kombinuje funkci sorbentu a hnojiva (humínové látky). Komposty obohacují substrát o humus a živiny. Zvyšují vododržnost a zlepšují půdní strukturu. Podporují biologickou činnost. Stromová kůra a dřevěné piliny mají inhibiční účinky na růst trav.

3.1.2 Půdní kondicionéry

Používají se v případě, že půda není v optimálním stavu pro vývoj rostlin nebo za předpokladu, že budoucí využívání trávníku povede ke zhoršení struktury půdy. Umožňují dosáhnout dlouhodobou nebo trvalou změnu fyzikálních, chemických a biologických vlastností půdy. Půdní kondicionéry zvyšují sorpci vody a živin na lehkých půdách. Upravují vodní režim substrátů a půdní reakci. Mohou eliminovat nadměrné koncentrace těžkých kovů. Zvyšují mikrobiální aktivitu půdy. Mohou zpevňovat povrch půdy. Využívají se na golfové greeny, reprezentační plochy, extremní stanoviště krajinných trávníků, fotbalová hřiště a zahrady.

Silikátové koloidy

Zapravují se do substrátu nebo se mohou aplikovat na povrch substrátu při regeneraci trávníků. Agrosil LR je směs silikátových solů a gelů. Obsahuje fosforečnany a sírany. Silikátoví gely pronikají jemnými póry a poutají vodu a živiny. Soly spojují větší částice a vytvářejí stabilnější větší agregáty. Ionty těžkých kovů jsou převedeny na nerozpustné silikáty a dezaktivovány. Agrosil podporuje prokořenění rostlin do hloubky a umožňuje rychlejší regeneraci zatěžovaných trávníků. Je možné ho aplikovat na povrch půdy jako prevenci vůči houbovým chorobám. Účinnost v půdě je 10 - 12 let. Aplikuje se 70 - 150 g.m-2.

Hydroabsorbenty

Zapravují se do substrátů. Při kontaktu s vodou několikanásobně mění svůj objem. Mohou obsahovat růstové stimulátory a živiny. Ochraňují rostliny před stresem. Podporují mikrobiologickou aktivitu půdy. Terra Cottem je schopný pojmou stonásobné množství vody. Obsahuje hydroabsorbenty polymerů, živiny, nosný materiál a růstové stimulátory. Zlepšuje půdní strukturu a zvyšuje přístupnost živin. Zabraňuje zhutnění substrátů. Přimíchává se do substrátů při zakládání trávníků. Agrisorb zlepšuje zakořenění rostlin a snižuje nároky na vláhu. Aplikuje se 15 - 25 g.m-2.

Stabilizátory povrchu půdy

Chrání povrch půdy před vodní a větrnou erozí. Urychlují klíčení osiva, chrání půdu před výparem. Terra Control vytváří stabilní krustu zpevňující povrch půdy. Zkracuje dobu klíčení o 2 - 5 dnů. Chrání půdu před nadměrným výparem. Použití na svahy, hřiště, střechy. Aplikuje se za suchého počasí 20 - 50 g.m-2.

Mykorrhizní přípravky

V symbióze houba-rostlina je zvýšený příjem minerálních živin, zejména fosforu. Mykorrhizní houby poskytují rostlinám také růstové hormony. Vlákna hub plní funkci jemnějších kořenů. Účinnější je příjem živin, vyšší odolnost vůči stresu, prevence proti chorobám. Mykorrhiza je velmi citlivá na cizorodé látky v prostředí. Myko Aktiv usnadňuje zakořeňování. Dávkuje se 50 - 150 g.m-2. Supresivit obsahuje spory houby Trichoderma harzianum. Houba chrání kořeny vzcházejících rostlin. Ochrana proti půdním fytopatogenním houbám. Podporuje tůst rostli. Néni účinný jestliže jsou rostliny již napadeny.



Předchozí Autor Jiří Skládanka, Jana Vrzalová, Ivo Vyskočil
Datum poslení aktualizace stránky:  03. 07. 2009
Následující