interakce iontů ve výživě rostlin

| příjem živin kořeny | mimokořenová výživa rostlin | faktory příjmu živin | interakce iontů ve výživě rostlin |

           

            Ve výživě rostlin se neuplatňují všechny ionty stejně. Často nevhodné pH, nevhodné iontové složení půdního roztoku atp. může způsobit hromadné vysrážení iontů již v bazální části rostliny, takže do vlastních fotosynteticky produkčních orgánů se potom živiny vůbec nedostávají. Tento stav označujeme jako indukovanou deficienci. Vodivými systémy nejlépe procházejí látky chelátové povahy.

            Ionty v půdním roztoku se mohou při příjmu živin, jejich transportu i v procesu utilizace vzájemně ovlivňovat. Tuto jejich vlastnost označujeme jako interferenci iontů. V případě, že jeden iont brzdí pronikání iontu druhého, jde o antagonismus. Jestliže zvýšený příjem jedné živiny vede ke zvýšení příjmu druhé živiny, jedná se o synergismus. Interference iontů je značně složitý proces, který závisí na fyzikálně chemických vlastnostech iontů, na jejich koncentraci, pH prostředí, iontové síle atp. K an-tagonismu dochází mezi ionty Na+ - K+, Ca2+ - Mg2+, K+ - H+, NO3- - H2PO4-, NO3- - Cl- aj. Synergismem se projevuje NO3- - K+, K+ - H2PO4-, NH4+ - H2PO4- aj.

            Úroveň, na kterých příslušné interakce vznikají jsou různé:

  • fyzikálně chemická interakce např. na úrovni nosičů; dva nebo více iontů mají obdobnou afinitu k nosiči,

  • chemické interakce mezi ionty shodného i různého znaménka. Řadíme sem různé typy srážecích reakcí, kde mezi ionty probíhá neutralizační reakce nebo tvorba neutrálních komplexu. Důsledkem těchto  reakcí je imobilizace některých živin (v půdě, rostlině), což má značný ekonomický dopad v praxi.

  • nepřímé interakce na různých strukturních úrovních, které často vyvolávají synergické vlivy,

  • elektrostatické interakce iontů opačného znaménka - jde o reakce typu symportu, ať již přímého nebo nepřímého, kdy např. přenos kationtů iontovou pumpou je provázen transportem aniontů a naopak.

            Interakce iontů ve výživě rostlin (synergismus, antagonismus) vznikají na různých úrovních a jejich důsledkem je potom různá víceméně nerovnoměrná zásobenost ionty různého charakteru, která nemá přímý vztah k metabolickým potřebám rostliny. Tyto poznatky je třeba využít při regulaci výživy rostlin, čímž se výrazně zvýší i její ekonomický efekt. Většinou všechny abnormality ve výživě rostlin vznikají jako důsledek nevhodné aplikace živin.

nahoru


autor textu: Prof. Ing. Rostislav Richter, DrSc.

Poslední aktualizace: 28.01.2004 18:42
 

 


 

 

Ústav agrochemie a výživy rostlinMZLU v Brně, Zemědělská 1, 613 00 Brno