CZ.1.07/2.3.00/45.0006 : Propagace a popularizace výzkumu a vzdělávání v oblasti bioenergetikyPopis projektuDotační titulČíslo operačního programu: CZ.1.07 Realizační týmDoc. Ing. Radim Cerkal, Ph.D. - manažer aktivit partnera projektu AnotaceHlavím cílem projektu je propagovat a popularizovat výsledky výzkumu a vývoje (VaV) a badatelsky orientovanou výuku v perspektivním oboru bioenergetiky. Propagace a popularizace VaV bude zajištěna jak systematickou přípravou pracovníků VaV, pedagogických pracovníků na základních a středních školách, tak vytvořením propagačních nástrojů pro cílovou skupinu (zejména tematické interaktivní pomůcky a soutěže). Projekt předkládá konsorcium tvořené třemi významnými univerzitami v Ostravě, Brně a Ústí nad Labem, prestižními českými i moravskými výzkumnými ústavy, Městem Velké Pavlovice a středními a základními školami z Moravskoslezského, Jihomoravského a Ústeckého kraje. Realizace projektu tedy nejen propojí organizace špičkového výzkumu s pracovišti aplikačního sektoru a veřejné správy, ale vytvoří odborné zázemí pro popularizaci VaV a metodickou podporu popularizace VaV v oblasti bioenergetiky po celé ČR. Klíčové aktivityKA1 - DALŠÍ VZDĚLÁVÁNÍ PRACOVNÍKŮ VAV PRO POPULARIZACI BIOENERGETIKY Předpokládané výstupyKA1 - Výstupem této aktivity budou podklady (učební texty, výukové pomůcky, vzdělávací materiály) pro dlouhodobou soustavnou podporu vzdělání z oblasti bioenergetiky na ZŠ a SŚ (zapojených i nezapojených do partnerské sítě) souhrnně nazvané "Propagace a popularizace vzdělání v oblasti bioenergetiky pro ZS a SŠ." Tyto podklady budou zahrnovat jak metodiky výuky, tak samotné učební texty a ukázkové hodiny včetně výukových pomůcek. Aby byla zajištěna jejich komplexní využitelnost, budou vytvářeny společně pedagogickým i pracovníky ze ZŠ a SŚ a odborníky z institucí VaV (tj. výzkumných ústavů a univerzit) a konzultovány se školním psychology. Po obsahové stránce budou zahrnovat zejména tyto tematické oblasti / kapitoly:
Vybrané části budou zpracovány v anglickém a německém jazyce pro širší využitelnost v hodinách cizích jazyků pro průřezová témata a v rácmi seminářů v cizích jazycích o odborných tématech. Výukové pomůcky budou zahrnovat nejen interaktivní modely (např. malý fermentor, interaktiní hru mapových podkladů zdrojů elektrické energie - tedy takové pomůcky, které v současnosti nejsou v nabídce trhu a které nevznikly v také podobě v rámci jiného projektu OP VK), ale také detailní popisy her a soutěží organizované v institucích VaV v rámci KA 2. Materiály "Propagace a popularizace vzdělání v oblasti bioenergetiky pro ZS a SŠ" tak budou moci být využity pro opakování těchto akcí, jejich propagaci dalším ZŠ a SŠ a propagaci vzdělání v oblasti bioenergetiky. KA2 - Hlavním cílem této aktivity je rozvoj a podpora spolupráce partnerů z řad institucí VaV - tedy ZVT, APR, VUB, AVO se zapojenými ZŠ a SŠ a dalšími ZŠ a SŠ v regionu Moravsko-Slezského, Jihomoravského a Olomouckého kraje za účelem realizace společných systematických popularizačních akcí zaměřených na podporu vzdělávání a bádání žáků ZŠ a SŠ v oblasti bioenergetiky. Partneři společně připraví systém vzájemně provázaných akcí, které komplexně podpoří zájem žáků ZŠ a SŠ o vědu a výzkum. Některé dílčí činnosti byly realizovány s dobrým ohlasem v rámci projektu Popularizace APR. Tento projekt tak umožní jejich doplnění o další akce, které umožní šířit povědomí o vědecké kariéře na prvním a druhém stupni. KA3 - V rámci této aktivity vznikne studie " Jak využít spolupráci s vědeckými institucemi pro zatraktivnění výuky v oblasti bioenergií - případové studie pro ZŠ a SŠ ". Tato studie bude shrnovat zkušenosti partnerské sítě s prezentací bioenergetiky žákům a studentům ZŠ a SŠ na konkrétních případech. Tato metodika tedy bude obsahovat zejména:
Metodiku "Jak využít spolupráci s vědeckými institucemi pro zatraktivnění výuky v oblasti bioenergií - případové studie pro ZŠ a SŠ " tak budou moci být využit další ZŠ a SŠ pro realizaci spolupráce s institucemi VaV za účelem popularizace přírodního a technického vzdělání na těchto stupních škol. Výsledná metodika bude v rámci realizace KA hodnocena nezávislými oponenty. Monitorovací indikátory plányPočet podp. osob - pracovníků v dalším vzdělávání - 83 Partneři projektuZemědělský výzkum, spol. s r.o. (koordinátor projektu) Ostatní informaceTermín řešení projektu: 04.03.2014 - 30.06.2015 Kontaktní osoba: doc. Ing. Radim Cerkal, Ph.D. Poslední aktualizace: 02.12.2014 |
Tento web je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky |