Fosfor

| význam fosforu | symptomy nedostatku a nadbytku fosforu |


Symptomy nedostatku a nadbytku fosforu

| fotografie deficitů fosforu u kulturních plodin


 

            Za normálních podmínek jsou příznaky nedostatku P málo výrazné. Nedostatek P zpomaluje růst nadzemních orgánů a nepříznivě působí i kořeny. Listy jsou malé a starší postupně odumírají. Pokud klesne koncentrace P výrazně pod optimální hodnotu (obiloviny 5./6. fáze Feekese pod 0,3%) může docházet k hyperchlorofylaci listu, což je provázeno černofialovým zabarvením (způsobeným výšeným obsahem antokyanu), které z listů přechází na báze stonků (ječmen, kukuřice).

            U jednoděložných rostlin dochází k menšímu odnožování, stébla jsou krátká a slabě vyvinuta. Listy jsou vzpřímené, tmavozelené a přechází do červenofialové barvy. U jarních ječmenů osiny mohou být fialové. U dvouděložných rostlin jsou listy dlouze řapíkaté se silně vystouplou nervaturou a ztrnulou polohou listů. Někdy vznikají červené nebo purpurové pigmenty a později nekrózy označované jako „bronzing“. U ovocných stromů (jabloně, broskvoně) se nedostatek P projevuje kožovitým povrchem listů a bronzovým leskem. Poškozený list strom předčasně shazuje. Rašení pupenů se opožďuje.

            Symptomy přebytku P na rostlinách nebyly zaznamenány na středních a těžších půdách pro vysokou schopnost poutat fosfát, přesto však nadměrné dávky rozpustných fosfátů mohou mít za následek škody z přehnojení, které brzdí příjem ostatních živin, což se projeví předčasným zráním a snížením výnosů.

  nahoru


autor textu: Prof. Ing. Rostislav Richter, DrSc.

Poslední aktualizace: 23.01.2004 08:43
 

    



 Purpurové zabar­vení stébel při nedostatku fosforu



Hyperchlorofylace listů řepky ozimé při nedostatku fosforu



Deficit fosforu u mladých rostlin kukuřice



Vlevo zdravé a vpravo fosforem deficitní rostliny slunečnice


 

 

Ústav agrochemie a výživy rostlinMZLU v Brně, Zemědělská 1, 613 00 Brno