Draslík

| význam draslíku | symptomy nedostatku a nadbytku draslíku |


symptomy nedostatku a nadbytku draslíku

| fotografie deficitů draslíku u kulturních plodin


            Nedostatek draslíku výrazně ovlivňuje řadu metabolických a fyziologických funkcí rostliny, které jsou spojené s poklesem výnosu i jeho kvalitou. U zelenin se snižuje jejich skladovatelnost a chuťové vlastnosti. Nižší je obsah vitamínu C. U obilovin se snižuje pružnost stébla, což zvyšuje nebezpečí poléhání, snižuje odolnost proti nízkým teplotám, suchu aj.

            Při nedostatku draslíku dochází zpočátku k mírnému poškození rostlin, které později nabude plošných a zřetelných projevů. Nedostatek vyvolává:

a)    změnu habitu rostlin - tvoří se rosetové stadium. Hlavní stonek není vzpřímený a dlouhý, ale zkrácený a vytváří boční výhony. Rostliny nabývají keřovitý nebo metlovitý vzhled (hrách, obiloviny, brambory, rajčata). Příčinou je odumření hlavních výhonů od bazálních částí;

b)   změny na listech - čepele jsou úzké, okraje listů se stáčejí směrem dolů, list má zvlněnou formu (réva, solanaceae). Nekrózy listů se objevují od okrajů a rozšiřují se až ke střední ose - listová spála, list u ovocných stromů neopadává;

c)    generativní fáze je méně ovlivněna. Pouze při špatném zásobení draslíku květy jsou předčasně shazovány. Semena a plody jsou zakrnělé.

            Nedostatek draslíku v rostlinných produktech se promítá do potravního řetězce. Snížený jeho obsah v potravinách má nepříznivý vliv na hypertenzi a může docházet ke vzniku hypokálie (tzv. tetanický záchvat).

            Přehnojení draslíkem vede k jeho luxusnímu příjmu rostlinou a může se projevit vedlejšími antagonistickými nebo synergickými účinky. Nadbytek K+ iontů v živném prostředí brzdí příjem Mg2+, Ca2+, Zn2+, Mn2+, Na+ aj. a v důsledku toho na rostlině se mohou projevit příznaky jejich nedostatku. Naopak zvyšuje se příjem Cl-, NO3- aj. Vysoký obsah K v krmivech při nízkém obsahu Ca a Mg způsobuje u zvířat hypomagnézii až pastevní tetanii (při přehnojení travních porostů kejdou, močůvkou). U některých rostlin zvýšený obsah draslíku v prostředí stimuluje tvorbu látek fytoestrogenní povahy (jetel, chmel, krmná kapusta, jílek vytrvalý aj.), které ovlivňují reprodukční procesy živočichů.

nahoru


autor textu: Prof. Ing. Rostislav Richter, DrSc.

Poslední aktualizace: 27.01.2004 14:56
 



Deficit K u kukuřice


Okrajová nekróza na listech mrkve (deficit K)


Praskání plodů rajčete


Nedostatek K na listech řepky


Zesílené stěny buněk stébla při dostatku K (omezení poléhání) 


 

 

Ústav agrochemie a výživy rostlinMZLU v Brně, Zemědělská 1, 613 00 Brno