železo

| význam železa | symptomy nedostatku a nadbytku železa |

 

symptomy nedostatku a nadbytku Železa

| fotografie deficitů železa u kulturních plodin


           

            Příznaky deficience železa se projevují u většiny rostlin podobně. Mladší listy se vyznačují chlorotickým blednutím interkostálních polí, zatímco pletivo bezprostředně sousedící s nervaturou si ponechává normální zabarvení a liší se ostře jako zelená síť (u dvouděložných) nebo ve formě zelených podélných pruhů (jednoděložné) od světle zeleného až žlutavého podkladu listu. Na rozdíl od nedostatku hořčíku, který vede k podobným příznakům na starších listech, lze nedostatek železa pozorovat vždy na nejmladších listech. Při silnějším nedostatku Fe se ztrácí u listů postupně chlorofyl až celý list dostává zabarvení slonoviny. Chlorózy z nedostatku železa jsou více rozšířeny u dřevin než u jednoletých rostlin.

            Na nedostatek Fe jsou nejcitlivější ovocné stromy - hrušeň, jabloň, slíva, broskvoň, réva vinná, maliník. Méně citlivý je angrešt a rybíz. Z polních plodin jsou citlivější na nedostatek Fe brambory, rajčata, oves, kukuřice.

            K odstranění chlorózy používáme různé typy chelátových forem železa, např. Chlorofén (železitosodná sůl kyseliny dimethyltriaminpentaoctové s obsahem 10,43% Fe), který se aplikuje v koncentraci 0,1-0,2%. K odstranění chloróz se doporučuje použít 2-5 postřiků. Další cheláty mohou být na bázi EDTA, DTPA, EDDHA.

nahoru


autor textu: Prof. Ing. Rostislav Richter, DrSc.

Poslední aktualizace: 23.01.2004 16:44
 



Deficit Fe u broskvoně



Deficit Fe u kukuřice


Deficit Fe u slunečnice



 

 

Ústav agrochemie a výživy rostlinMZLU v Brně, Zemědělská 1, 613 00 Brno