Úvod
Analýza půd
Analýza substrátů
Odběr vzorků substrátů
Úprava vzorků k analýze
Stanovení sušiny
Analýzy substrátů
Hodnocení substrátů
Analýza závlahové vody
Analýza hnojiv
Analýza rostlinné hmoty
Optimalizace hnojení dle ARR
Literatura

           © 2009

Zásady odběru průměrného vzorku

Reprezentativnosti vzorků substrátů musíme věnovat co největší pozornost, protože již při odběru se rozhoduje o správnosti a serióznosti analýzy. Naší snahou musí být odebrat vzorek z celého hloubkového profilu tak, abychom analyzovali prostředí, v němž nachází aktivní část kořenů živiny.

Vzorek musí zachycovat složení celé vyšetřované plochy dané kultury nebo celého objemu připravené hromady. Tam, kde zjistíme, že substrát není zcela homogenní, doporučuje se provést analýzu všech komponentů zvlášť.

U vzorků dbáme při odběru na to, abychom do nich nezahrnuli části hnojiva, čerstvě aplikovaný chlévský hnůj, vyhýbáme se i rostlinnému odpadu. Tím se předejde nežádoucímu zkreslení agrochemických vlastností. V žádném případě není vhodné provádět odběr vzorků těsně po přihnojení kultur.

Odběr vzorků z volných ploch

Jedná se o odběr vzorků ze záhonů ve sklenících, z pařenišť, fóliovníků, zahrádek ap. Vzorky se odebírají vhodnou sondovací tyčí z hloubky 20-25 cm. Dílčích vzorků se odebírá nejméně 15, nejlépe však 20-30 podle velikosti vyšetřované plochy. Dílčí vzorky se rozmisťují po celé ploše, na které se pěstuje jedna kultura a na které je substrát jednoho typu a původu.

Odběr vzorků z hromad

Z připravených hromad se rovněž odebírá větší počet dílčích vzorků pomocí sondovací tyče s vhodným vnitřním průměrem. Při odběru je třeba dbát na to, aby sondovací tyč pronikla do co největší hloubky hromady. Vrchní proschlou vrstvu před odběrem je třeba odstranit, odběr se provádí minimálně z 20 míst. Lopatka se k odběru používá pouze výjimečně.

Při odběrech z hromad je vhodné ihned na místě dílčí vzorky vyklepávat na vhodnou misku, kde se důkladně promíchají a je-li třeba, provede se redukce vzorku.

Odběr vzorků z kultivačních nádob a kultur umístěných na stolech

Pokud je to možné, odebírají se dílčí vzorky z hrnků vyklepnutím kořenového balu a odrolením části substrátu do připravené misky. Tam, kde to možné není, provádí se odběr vhodnou sondovací tyčí vpichem do celého hloubkového profilu kultivační nádoby po jejím obvodu i ze středu.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat odběru vzorků u rostlin déle rostoucích v porézních keramických nádobách, kde rozdíly obsahu rozpustných solí po obvodu a ve středu kořenového balu mohou být dosti výrazné.

V některých případech se jako sondovací tyč mohou osvědčit korkovrty průměru od 1 cm. U specielních substrátů (např. orchideje) se vzorky odebírají zpravidla rukou.

Konečný průměrný vzorek musí sestávat nejméně z 15 dílčích vzorků, jeho minimální hmotnost má být 500 g ve vlhkém stavu.

Vzorky se ukládají do vhodných papírových sáčků řádně označených. Současně se sepíše odběrový protokol, ve kterém musí být uvedeny všechny podstatné náležitosti odběru:

Zpět na předchozí stránku    

Předchozí Autor: Petr Škarpa
Datum poslení aktualizace stránky:  26. 01. 2010
Následující