Úvod
Analýza půd
Analýza substrátů
Analýza závlahové vody
Odběr vzorků závlahové vody
Stanovení fyzikálních parametrů
Stanovení chemických parametrů
Stanovení pH vody
Stanovení rozpuštěných látek
Stanovení tvrdosti vody
Stanovení celkové tvrdosti
Stanovení uhličitanové tvrdosti
Stanovení chloridů
Stanovení síranů
Stanovení sodíku
Hodnocení závlahové vody
Analýza hnojiv
Analýza rostlinné hmoty
Optimalizace hnojení dle ARR
Literatura

           © 2009

Stanovení chloridů

Jsou běžnou součástí většiny přirozených vod. Přítomnost většího množství chloridů je však ukazatelem znečištění vody.

Kvalitativní důkaz:

K 10 ml vzorku ve zkumavce se přidají 3 kapky HNO3 (1:4) a 0,5 ml 5% roztoku AgNO3. V přítomnosti chloridů vzniká bílá opalescence, zákal nebo sraženina, která je v přebytku NH4OH rozpustná.

Video

Kvantitativní stanovení podle Votočka:

Princip spočívá ve schopnosti kationtů dvojmocné rtuti vytvářet s anionty chlóru dobře rozpustný, avšak prakticky nedisociovaný chlorid rtuťnatý. Po vymizení iontů chloru z roztoku reaguje indikátor nitroprusid sodný s prvním přebytkem rtuťnatých iontů za vzniku nitroprusidu rtuťnatého, jehož počáteční nepatrná koncentrace v roztoku se projeví slabým bílým zákalem.

Pracovní postup

100 ml vzorku vpravíme do Erlenmayerovy baňky, okyselíme 1 ml 10%ní HNO3 (chloru prosté), přidáme 1 ml 10% vodního roztoku nitroprusidu sodného a titrujeme roztokem 0,05 M Hg(NO3)2 do vzniku prvního bílého zákalu. Stejným postupem provedeme slepý pokus.

Výpočet

1 ml 0,05 M Hg(NO3)2 odpovídá 35,4 mg Cl v 1 l vody.

Vody kalné před stanovením Cl filtrujeme. Vody opaleskující, které ještě obsahují větší množství organických látek, povaříme nejprve s roztokem 0,1 N manganistanu draselného. Manganistan přidáváme po malých dávkách a jeho přebytek zrušíme přidáním několika kapek alkoholu. Odbarvený roztok zfiltrujeme filtračním kelímkem a promyjeme vodou. Pak teprve přistoupíme k titraci. Železo do obsahu 1 mg Fe3+.l-1 výsledky stanovení rovněž neovlivňuje. Při vyšších hodnotách provedeme jeho odstranění na měniči iontů.

Zpět na předchozí stránku    

Předchozí Autor: Petr Škarpa
Datum poslení aktualizace stránky:  13. 10. 2020
Následující