Cíle projektu

Hlavním cílem projektu je vytvoření výzkumné partnerské sítě pro oblast nanobiotechnologií mezi pěti výzkumnými centry v rámci Evropské unie, a to ČR, kde jsou členové týmu součástí významných projektů VaV v Jihomoravském kraji v Brně (CEITEC a ICRC), a Slovenskem, Británií, Španělskem, Bulharskem. Předpokládaná míra spolupráce je až na úrovni sdílení informací o laboratorních výsledcích (zde je předpokladem existence kvalitního laboratorního informačního systému) umožňující přímou spolupráci i geograficky vzdálených výzkumných pracovišť zapojených do projektu.

Zkušenosti zahraničních partnerů i možnost sdílení dat a vzdálená spolupráce je, dle naší vize, nutný předpoklad pro efektivní spolupráci a další postupné zvýšení kvality výstupů VaV. V dlouhodobém horizontu se jedná o nutný předpoklad využití budované infrastruktury center excelence a regionálních center VaV.

Výrazné zintenzivnění vzájemné mezinárodní spolupráce povede k realizaci společných projektů v rámci evropského výzkumného prostoru (jako 7.RP). Pro dosažení tohoto cíle je navrhován pilotní systém elektronických laboratorních deníků napojených do laboratorního informačního systému.

Dílčí cíle projektu jsou:

  • Propojení jednotlivých výzkumných skupin v evropském výzkumném prostoru (příprava dalších VaV aktivit, 7.RP)
  • Pilotní vytvoření elektronických laboratorních deníků, jejich napojení na laboratorní informační systém
  • Zvýšení a posílení technologického a organizačního zázemí umožňujícího přenos výsledků a sdílení know-how
  • Pořádaní seminářů a workshopů, které budou cíleně směřovány na řešení konkrétních výzkumných úkolů a úskalí prohlubující a především usnadňující vzájemnou spolupráci
  • Příprava stáží a odborných praxí studentů a mladých vědeckých pracovníků upevňující spolupráci mezi subjekty tuzemskými i mezinárodními (se zohledněním transferu technologií)