minerální HNOJIVA - Manipulace s hnojivy

| skladování | míchání | aplikace


skladování hnojiv


     Skladování hnojiv se řídí vyhláškou MZe ČR - Vyhláška MZe č. 274/1998 Sb., o skladování a způsobu používání hnojiv, ve znění vyhl. č. 476/2000 Sb.

     Skladování je důležitou součástí používání hnojiv. Vlastní potřeba hnojiv má značně sezónní charakter (podzim, jaro), přitom výroba probíhá plynule po celý rok. Proto je nutno budovat sklady na hnojiva, ve kterých lze vhodným uložením zabránit ztrátám, ke kterým by jinak došlo při nevhodném uskladnění. Kromě toho musí uskladnění zabezpečit, že si hnojiva udrží dobré technologické vlastnosti. Hnojiva jsou soli většinou rozpustné a hygroskopické. Po navlhnutí kašovatí, roztékají se nebo se spékají. Po vyschnutí mohou hrudovatět nebo tvrdnou v tuhé bloky a potom je velmi problematické je převést do stavu schopného rovnoměrného rozmetání. Budování skladů musí být věnována náležitá péče a sklady musí odpovídat těmto základním podmínkám:

  1. Sklad musí být chráněný před dešťovou vodou i před průsakem spodní vody.

  2. Zdi musí být odolné vůči vlivům skladovaných solí (buď dřevěný sklad, nebo zdi obložené dřevem, nebo izolační nátěr 0,5 m nad uskladněné hnojivo).

  3. Sklad musí zajišťovat za vlhka minimální přístup vzdušné vlhkosti ke skladovaným hnojivům.

  4. Musí být dobře přístupný pro naskladňování a vyskladňování hnojiv a má mít i vhodný prostor pro míchání.

  5. Volně ložená hnojiva je třeba skladovat v oddělených boxech. Každý druh musí být náležitě označen, aby byla vyloučena jakákoliv záměna. Hnojiva v pytlích (kromě dusíkatého vápna) ukládáme co nejtěsněji k sobě ve vrstvách naplocho do 7 pytlů. Pytle s dusíkatým vápnem je nejvhodnější stavět v jedné vrstvě, aby se zabránilo jejich praskání.

  6. Při skladování dusičnanu amonného musíme dodržovat bezpečnostní předpisy stanovené v ČSN 46 5750. Toto hnojivo se musí skladovat v tmavém skladu jedině v pytlích do maximální výšky 1,5 m a v množství do 40 tun v jednom boxu. Ve skladě nesmí být umístěny žádné hořlavé látky, je v něm zakázáno kouřit a zacházet s otevřeným ohněm.

  7. Skladujeme-li pálené vápno, musíme ho chránit před vlhkem, protože příjmem vody se uvolňuje značné množství tepla, které by mohlo způsobit požár. Pálené vápno se nesmí skladovat na dřevěné podlaze.

     Z bezpečnostního hlediska se musí dbát, aby škodlivé účinky hnojiv a jejich působení na lidský organismus byly co nejmenší. Důležitá je prašnost hnojiv při vykládání, naskladňování apod.

     Poměrně značný podíl v sortimentu hnojiv zaujímají hnojiva kapalná (hl. DAM 39, AGROSADAM, NP roztoky aj.). Skladují se ve velkoobjemových nádržích z různých materiálů. V každém případě musí být tyto materiály nekorozivní. Nejčastěji se používají laminátové a ocelové věže. Nejdůležitějším opatřením je zabezpečení věží havarijními nádržemi, aby bylo v takovém případě možno zachytit celý objem a zabránit tak ekologické katastrofě.

nahoru


autor textu: Prof. Ing. Jaroslav Hlušek, CSc.

Poslední aktualizace: 23.01.2004 08:59
 



    


 

 

Ústav agrochemie a výživy rostlinMZLU v Brně, Zemědělská 1, 613 00 Brno