Úvod
Analýza půd
Analýza substrátů
Analýza závlahové vody
Analýza hnojiv
Analýza rostlinné hmoty
Optimalizace hnojení dle ARR
Ozimá pšenice
Ječmen jarní
Brambory
Řepka ozimá
Literatura

           © 2009

Metodika pro přihnojení porostů brambor dusíkem podle chemického rozboru rostlin

Testovaný orgán - čtvrtý list, tj. nejvíce vyvinutý list středního patra, zjištěný odpočtem od vrcholu, přičemž první dva nevyvinuté se nepočítají.

Období rozboru - období tvorby poupat (je to období předcházející období květu, vizuálně pozorovatelné, kdy alespoň 50 % rostlin má okem patrná poupata).

Odběr vzorků pro analýzu, tj. odběr čtvrtých listů z testované plochy se řídí metodikou ÚKZÚZ tak, aby byl zabezpečen průměrný vzorek z dané výměry. Shromážděný rostlinný materiál se ihned předá laboratoři k rozboru. Výsledky jsou k dispozici do 48 hodin.

Způsob hodnocení:

vstupní hodnoty:

Vyhodnocení výsledků rozborů listů odebraných v období poupat se provede z diagramů. Diagramy jsou konstruovány pro typy velmi raných, raných, poloraných a pozdních odrůd. Z diagramů se zjistí oblast (označená velkými písmeny), do které spadají konkrétní zjištěné hodnoty % N a % P. Diagramy jsou rozděleny do 5 oblastí (A, B, C, D, E). Hranice oblasti tvoří limitní koncentrace dusíku a fosforu, a průběh vztahu P/N = 0,1 vyjádřený přímkou. Příslušná oblast pro konkrétní rozbor se zjistí zanesením zjištěné koncentrace dusíku v listech na osu x a koncentrace fosforu na osu y. Průsečík těchto dvou hodnot sám určí jednu z pěti příslušných oblastí. Pro každou oblast je zpracována níže uvedená charakteristika, podle níž se volí další postup.

Způsob provedení: roztokem granulované močoviny v 9 % koncentraci při společné aplikaci s postřikem proti plísni bramborové. Termín provedení korekce výživného stavu dusíkem se většinou kryje s termíny prvních postřiků proti plísni bramborové. Konkrétní dávky dusíku se řídí dále uvedenými doporučeními pro jednotlivé oblasti:

Oblast A: charakterizuje dobrý až vysoký obsah dusíku s odpovídajícím množstvím fosforu. Existuje předpoklad vyšších výnosů s optimální hodnotou dusičnanů. Tento stav je dobrou výchozí pozicí pro použití některého z listových hnojiv typu MKH-18, FYTOVIT, HARMAVIT, VEGAFLOR nebo WUXAL, které neřeší schodky ve výživě základních živin, ale zlepšují celkový stav porostů.

Oblast B: charakterizuje dobrý až vysoký obsah dusíku s nedostatečným obsahem fosforu. Z hlediska výživy brambor se jedná o nejhorší oblast, protože nahradit deficit fosforu je v současné době podle literárních údajů takřka nemožné. Existuje sice předpoklad vyššího výnosu, ale nedostatečný obsah fosforu rovněž signalizuje zvýšení nebezpečí nadměrné kumulace nitrátů.

Oblast C: charakterizuje obecně nedostatek dusíku s dostatečným obsahem fosforu. V této situaci je velmi účelné provést přihnojení porostu roztokem močoviny v 9 % koncentraci a přihnojení zhruba po 10 dnech opakovat, protože předpoklad využití dusíku na tvorbu sušiny je vysoký.

Oblast D: charakterizuje nedostatek dusíku a nedostatek fosforu, avšak obsah fosforu je vzhledem k vymezenému obsahu dusíku ještě na úrovni, kdy lze předpokládat úspěšnost zásahu přihnojení. Je doporučeno provést 1x aplikaci roztoku močoviny v koncentraci do 9 %.

Oblast E: charakterizuje nedostatek dusíku s nedostatkem fosforu. Přihnojením dusíkem ve formě roztoku močoviny lze dosáhnout zvýšení výnosu, avšak zároveň existuje nebezpečí zvýšené kumulace dusičnanů.

Zpět na předchozí stránku    

Předchozí Autor: Petr Škarpa
Datum poslení aktualizace stránky:  20. 01. 2010
Následující