logo
ban ban logo

Každý, kdo se přestane učit, je starý, ať je mu 20 nebo 80. Každý, kdo se stále učí, zůstává mladý. Je nejlepší v životě zůstat mladý.

Henry Ford

Tisková zpráva
docx / www / www

mendel
mendel

2015

Zprávy z laboratoře / Laboratory information

liposon liposon

Picture of the week

Pravidelný seminář (29 T) With the trail of success of the previous conferences, OMICS International hosted the 1st International Conference On Influenza during August 24-26, 2015(Influenza-2015), at Crowne Plaza London, London, UK  with the theme “Explore the Research Challenges on Influenza”. The meeting engrossed a vicinity of cognizant discussions on novel subjects like Molecular virology and immunology, Virus host interaction/pathogenesis/transmission, Implications and ethical preparedness for pandemic influenza, Antiviral drug development and treatment strategies including vaccination, Strategies for Developing New Antiviral Flu Drugs, Vaccines: current and novel approaches, Evolution and Epidemiological aspects of Influenza, Reassortment and Reverse Genetics, Animal flu-ecology, Influenza Lung Immunology: Major diseases.

Správa modulu KONFERENCE

Modul KONFERENCE je vyvíjen pro zajištění kompletní správy výstupů projektů vázaných na konferenční aktivity. Systém je vyvíjen pro správu a vedení veškerých aktivit spojených s laboratorním provozem. Zajišťuje jak komplexní administrativní, finanční tak odborné řízení jednotlivých aktivit. Komplexnost systému je dána vazbou jednotlivých prvků mezi sebou. Celkově je laboratorní systém propojen s aktivitami laboratorními. Podíl těchto částí systému je hlavním cílem pro řešení v roce 2015. Celkové uspořádání a vedení jednotlivých částí systému tak umožní snadné, efektivní a rychlé přesunutí do laboratorního modu akreditovaných laboratoří a správné laboratorní praxe. Toto řešení však vyžaduje velmi náročné a komplikované evidování jednotlivých vzorků a jejich přesnou a efektivní správu.

Journal of Metallomics and Nanotechnologies

JMetNano (29 T) PRvní číslo právě vyšlo
Časopis Journal of Metallomics and Nanotechnologies vychází pouze elektronicky, čtvrtletně. Jeho obsahové zaměření je v oblastí nano-biochemie, nanotechonologie, biomedicína a nanomedicína. Časopis vychází bez regionálních mutací v českém, slovenském a anglickém jazyce. Vydavatel: Laboratoř metalomiky a nanotechnologií Mendelova univerzita v Brně, Zemědělská 1, 613 00, Brno, Česká republika http://web2.mendelu.cz/af_239_nanotech/J_Met_Nano/index.html

Npoc vědců 2015 - Letošní Noc vědců bude plná světla!

I světlo má svou historii. Nevěříte? Že už na počátku všeho bylo řečeno „budiž světlo“ – a bylo světlo? Tak snadné to nebylo. Světlo se totiž zrodilo, až když novorozený vesmír trošku ochladl. Nejen tohle se můžete dozvědět na Noci vědců 2015, která se připojila k Mezinárodnímu roku světla a světelných technologií vyhlášenému OSN. Noc vědců stejně jako Mezinárodní rok světla chtějí připomenout významné vědecké objevy související se světlem.
Letos je to totiž přesně tisíc let, co arabský vědec Alhazen napsal svou Knihu optiky, v níž popsal fyzikální podstatu a vlastnosti světla a princip lidského vidění. Právě on položil základy optice.
Letos je to ovšem také dvě stě let, kdy se francouzský fyzik Augustin-Jean Fresnel začal zabývat myšlenkou, že světlo je vlastně vlnění.
Je to ale také sto padesát let, kdy Skot James Clerk Maxwell, otec barevné fotografie, formuloval rovnice, které vysvětlovaly všechny známé zákonitosti elektrických a magnetických polí.
A také je to letos rovných sto let, co Albert Einstein formuloval svou obecnou teorii relativity, v níž světlo hraje klíčovou roli.
Ani to však nebyl konec výzkumu v oblasti světla. Před padesáti lety začal čínský vědec Charles Kuen Kao svůj výzkum v oblasti optických vláken, u nichž dokázal, že je možné je využít v telekomunikacích.
Přijďte si posvítit na vědu v podání partnerů Noci vědců. Na desítkách míst v rámci České Republiky a na stovkách míst po celé Evropě budou opět vědci z různých institucí, organizací, škol a firem připraveni podat nad slunce jasnější důkaz, že vědecká práce je zábava pro každého, ne jen pro hrstku osvícených. Čekají vás populárně-vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, zábavné show, hudební vystoupení a otevřené dveře tam, kde byste přes den marně klepali.

Vědci zkoušejí „vypnout“ rakovinu

Je to jako dupnout na brzdy, popisují svůj experiment vědci z proslulé floridské kliniky Mayo, jimž se podařilo přinutit buňky, aby přestaly zhoubně bujet: vůbec poprvé totiž přiměli nosiče rakoviny prsu, plic a močového měchýře, aby se v organismu znovu začaly chovat jako zdravé buňky.

„Měli bychom být schopni vytvořit brzdy, a tak obnovit normální fungování buněk,“ konstatoval Panos Anastasiadis, jenž vedl výzkum a který na klinice působí v odboru pro biologii rakoviny. Metoda byla zatím vyzkoušena na lidských buňkách jen v laboratoři. Autoři ale věří, že ji časem bude možné použít k „přeprogramování“ rakovinných buněk v praxi, a to kdekoli v těle. „Počáteční pokusy s některými agresivními typy rakoviny jsou opravdu slibné. Znamená to nečekaně novou biologii, která nabízí kód, jakýsi software pro ,vypnutí‘ rakoviny,“ shrnul Anastasiadis. Buňky v těle nežijí věčně, proto se průběžně dělí, aby vznikly nové. U rakovinných buněk se však toto dělení vymyká všem měřítkům a buňky se množí překotně rychle a vznikají nádory.

Zdraví závisí na „mikroprocesoru“
Anastasiadis a jeho kolegové zjistili, že v normálních buňkách regulují procesy dělení drobné molekuly microRNA, tedy útvary tvořené ribonukleovou kyselinou, jejíž řetězce v buňce plní řadu funkcí. MicroRNA funguje jako jakýsi biologický „mikroprocesor“: říká buňce, že po určité dávce dělení má s dalším množením končit. Dělá to tak, že vytváří bílkovinu zvanou PLEKHA7. Právě k tomu ale při propuknutí rakoviny nedochází. „Těmto buňkám chybí PLEKHA7. Obnovení úrovně této bílkoviny nebo microRNA vrací rakovinné buňky do normálního stavu. To jsme nyní provedli v případě velmi agresivních linií lidských buněk s rakovinou prsu nebo močového měchýře,“ prohlásil Anastasiadis a dodal, že s týmem nyní pracuje na lepších způsobech dopravy microRNA či PLEKHA7 do nemocných buněk. O výzkumu informoval časopis Nature Cell Biology. Pokud by se nový postup podařilo rozvinout k praktickému použití, znamenalo by to konec chemoterapií i chirurgických zákroků proti zhoubnému bujení.zdroj

Zprávy z výzkumu/ Scientific ReportsOstrá jídla prodlouží život, tvrdí vědci
 Země 2.0. NASA objevila planetu nejpodobnější té naší Elixír života by se mohl skrývat v takových ingrediencích, jako jsou pálivé chilli papričky nebo kari. Ukazuje to rozsáhlá studie vědců provedená na vzorku zhruba půl miliónu osob, kterou publikoval vědecký časopis British Medical Journal. Při pravidelné konzumaci pikantních přísad a chilli papriček se podle nich snižuje riziko časného úmrtí až o 14 procent. Píše o tom italský deník Corriere della Sera.
vice
Hladina oceánů bude dál výrazně stoupat, pobřeží se změní
Podle amerických vědců za sto až dvě stě let hladina oceánů nevyhnutelně stoupne minimálně o metr, což tvrdě postihne velká města na pobřeží jako Tokio či Singapur. Uvedlo to ve středu v rámci panelu glaciologů americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA), jehož satelity už 23 let sledují hladiny oceánů a růst teploty moří.
Žádné obrovské zásoby jídla. Kosmonauti našli nový způsob obživy
W3 Star-forming Region Římský salát se tak stal vůbec prvním jídlem, které člověk vypěstoval a pozřel mimo povrch planety. Ve stavu beztíže sice byly rostliny pěstovány i v minulosti, stalo se tak však vždy pouze pro výzkumné účely a astronauti je nikdy nemohli konzumovat. Například zmiňovaný salát se pěstoval už loni. Tehdy však všechny vzorky po sklizni posádka ISS zamrazila a poslala na zem, kde probíhaly velmi podrobné testy – vědci zkoumali, zda nemohou být potraviny z vesmíru zdraví škodlivé, například kvůli zvýšené míře mikroorganismů.
zdroj, více
Groovy Rings of Saturn
W3 Star-forming Region From afar, Saturn's rings look like a solid, homogenous disk of material
'Nepal is not alone,' UN and EU aid chiefs say, reaffirming commitment to assist quake-hit country
2 May 2015 – Wrapping up their visit to Nepal, the United Nations and European Union aid chiefs stressed that while relief teams are working around the clock to assist the thousands of people affected by the devastating earthquake that struck the tiny Himalayan nation one week ago today, aircraft and helicopters are urgently needed, as are emergency shelters, particularly for people in hard-hit rural areas. According to a press release today from the UN Office for the Coordination of Humanitarian Affairs (OCHA), United Nations Under-Secretary-General for Humanitarian Affairs, Valerie Amos, and the European Union (EU) Commissioner for Humanitarian Aid and Crisis Management, Christos Stylianides have concluded their joint three-day visit to Nepal. On the last day of their visit they met with Prime Minister Sushil Koirala, and reaffirmed the commitment of the international community to support the country in this time of crisis. “My thanks to the Prime Minister for his clear message on the importance of working in partnership to speed up aid delivery,” said Ms. Amos, who is also the UN Emergency Relief Coordinator. “I assured him of the international community's strong commitment to provide the necessary support.” For his part, Mr. Stylianides said that a disaster of such magnitude would test the capacities of any government in the world. “The Nepalese people can rest assured that we will stand by them, Nepal is not alone in this crisis.” During their visit, the UN and EU aid officials witnessed the devastation caused by the 7.8 magnitude earthquake that struck a week ago and met with people who were directly affected. They also had an opportunity to meet those on the front lines of the relief effort, including search and rescue (SAR) teams, medical professionals, and aid workers. Ms. Amos and Mr. Stylianides also met with senior representatives of local and national authorities, as well as financial and technical partners. Seven days into the relief operation, a significant amount of national and international aid and responders are being used. Teams are working around the clock to reach those affected. Helicopters and aircraft are particularly needed to reach those in the most remote areas. The UN and EU aid chiefs repeatedly stressed the urgent need to provide emergency shelter to hundreds of thousands of people, particularly in the rural areas. This is especially important given the fast approaching monsoon season. Healthcare and sanitation are also priorities. Meanwhile, the UN Children's Fund is (UNICEF) warning that the health and wellbeing of children affected by the disaster are hanging in the balance – as many have been left homeless, in deep shock and with no access to basic care. With the monsoon season only a few weeks away, children will be at heightened risk of diseases like cholera and diarrhoeal infections, as well as being more vulnerable to the threat of landslides and floods. “The earthquake has caused unimaginable destruction,” said Rownak Khan, UNICEF Deputy Representative in Nepal. “Hospitals are overflowing, water is scarce, bodies are still buried under the rubble and people are still sleeping in the open. This is a perfect breeding ground for diseases.” UNICEF is broadening its response so that children in the most severely affected communities, including those in hard-to-reach areas beyond Kathmandu, are provided with lifesaving services and supplies. "We have a small window of time to put in place measures that will keep earthquake-affected children safe from infectious disease outbreaks – a danger that would be exacerbated by the wet and muddy conditions brought on with the rains," said Ms. Khan. “That's why it's so crucial to get essential medicine, medical equipment, tents and water supplies out to these areas now.” OCHA – the UN relief wing headed up by Ms. Amos – has launched a joint humanitarian response plan alongside other UN agencies and partners in an effort to support Government-led efforts in addressing the most critical needs of millions of people in need of shelter, water and sanitation, emergency health, food, and protection for the next three months. A $415 million emergency appeal, which was jump-started with $15 million made available through the UN Central Emergency Response Fund (CERF), will help partners provide emergency shelter to 500,000 people who remain in the open, braving the damp and cold weather. Emergency health services and medical supplies and facilities, and safe drinking water and sanitation facilities are also urgently needed for up to 4.2 million people. As many as 1.4 million people will benefit from food assistance, including 750,000 in hard-to-reach areas. Some 2.1 million children and 525,000 women will benefit from protection assistance. To date, some $68 million was provided in support of the ongoing response, according to OCHA.
Bioluminescent Beach
International Women’s Day
IHH rescues two kidnapped Czech women
International Women’s Day
yellowballs
W3 Star-forming Region Sometimes it takes a village to find new and unusual objects in space. Volunteers scanning tens of thousands of starry images from NASA's Spitzer Space Telescope, using the Web-based Milky Way Project, recently stumbled upon a new class of curiosities that had gone largely unrecognized before: yellow balls. The rounded features are not actually yellow -- they just appear that way in the infrared, color-assigned Spitzer images. Volunteers using the web-based Milky Way Project brought star-forming features nicknamed "yellowballs" to the attention of researchers, who later showed that they are a phase of massive star formation. "With prompting by the volunteers, we analyzed the yellow balls and figured out that they are a new way to detect the early stages of massive star formation," said Charles Kerton of Iowa State University, Ames. "The simple question of 'Hmm, what's that?' led us to this discovery." Image Credit: NASA/JPL-Caltech
Warning signals from the volatile world of influenza viruses
The current global influenza situation is characterized by a number of trends that must be closely monitored. These include: an increase in the variety of animal influenza viruses co-circulating and exchanging genetic material, giving rise to novel strains; continuing cases of human H7N9 infections in China; and a recent spurt of human H5N1 cases in Egypt. Changes in the H3N2 seasonal influenza viruses, which have affected the protection conferred by the current vaccine, are also of particular concern.

Viruses in wild and domestic birds The diversity and geographical distribution of influenza viruses currently circulating in wild and domestic birds are unprecedented since the advent of modern tools for virus detection and characterization. The world needs to be concerned. Viruses of the H5 and H7 subtypes are of greatest concern, as they can rapidly mutate from a form that causes mild symptoms in birds to one that causes severe illness and death in poultry populations, resulting in devastating outbreaks and enormous losses to the poultry industry and to the livelihoods of farmers. Since the start of 2014, the Organisation for Animal Health, or OIE, has been notified of 41 H5 and H7 outbreaks in birds involving 7 different viruses in 20 countries in Africa, the Americas, Asia, Australia, Europe, and the Middle East. Several are novel viruses that have emerged and spread in wild birds or poultry only in the past few years. Some of the outbreaks notified to OIE have involved wild birds only. Such notifications are indicative of the heightened surveillance and improved laboratory detection that have followed the massive outbreaks of highly pathogenic H5N1 avian influenza that began in Asia in late 2003. Detection of highly pathogenic avian influenza viruses in wild birds signals the need for a close watch over poultry farms. Migratory waterfowl, immune to the disease, are known to spread avian viruses to new areas by quickly crossing continents along the routes of several flyways. These migratory waterfowl subsequently mix with local wild birds and poultry that then become infected. more
Supernova Sunday!
W3 Star-forming Region Supernova Sunday! It’s our second annual #SupernovaSunday! Let’s kick off w/ some crab, crab nebula: This image shows a composite view of the Crab nebula, an iconic supernova remnant in our Milky Way galaxy, as viewed by the Herschel Space Observatory and the Hubble Space Telescope. A wispy and filamentary cloud of gas and dust, the Crab nebula is the remnant of a supernova explosion that was observed by Chinese astronomers in the year 1054. The image combines Hubble's view of the nebula at visible wavelengths, obtained using three different filters sensitive to the emission from oxygen and sulphur ions and is shown here in blue. Herschel's far-infrared image reveals the emission from dust in the nebula and is shown here in red. Image credit: ESA/Herschel/PACS/MESS Key Programme Supernova Remnant Team; NASA, ESA and Allison Loll/Jeff Hester (Arizona State University)
World Health Day 2015: Food safety
W3 Star-forming Region Unsafe food is linked to the deaths of an estimated 2 million people annually – including many children. Food containing harmful bacteria, viruses, parasites or chemical substances is responsible for more than 200 diseases, ranging from diarrhoea to cancers. New threats to food safety are constantly emerging. Changes in food production, distribution and consumption; changes to the environment; new and emerging pathogens; antimicrobial resistance - all pose challenges to national food safety systems. Increases in travel and trade enhance the likelihood that contamination can spread internationally
On Mother Language Day, UN spotlights role of native tongue in education
W3 Star-forming Region Mother tongue education is not only a force for quality learning, it is also essential to bolster multilingualism and respect for linguistic and cultural diversity at a time when societies are transforming quickly and many languages are under threat, the United Nations agency mandated with promoting education said today.
Marking International Mother Language Day , celebrated annually on 21 February, the head of UN Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO), emphasized that the post-2015 development agenda must focus on advancing quality education for all and that includes promoting the preservation of language.
"2015 marks the 15th anniversary of International Mother Language Day – this is also a turning point year for the international community, as the deadline for the Millennium Development Goals, when countries will define a new global sustainable development agenda,” UNSECO Director-General Ms. Irina Bokova said in a statement.
“Education in the mother language is an essential part of achieving these goals – to facilitate learning and to bolster skills in reading, writing and mathematics,” she added, noting that taking this forward will require a sharper focus on teaching training, revisions of academic programmes and the creation of suitable learning environments.
More than 50 per cent of the approximately 7,000 languages spoken in the world are likely to die out within a few generations, and 96 per cent of these languages are spoken by a mere 4 per cent of the world's population, according to UNESCO. Only a few hundred languages have genuinely been given a place in education systems and the public domain, and less than a hundred are used in the digital world.
“International Mother Language Day is a moment for all of us to raise the flag for the importance of mother tongue to all educational efforts, to enhance the quality of learning and to reach the unreached. Every girl and boy, every woman and man must have the tools to participate fully in the lives of their societies – this is a basic human right and it is a force for the sustainability of all development,” Ms. Bokova said.
Through its programmes worldwide, namely its 'Education for All' initiative, UNESCO aims to promote inclusive education through bilingual intercultural approaches, in order to include both native and non-native cultures. In Thailand, for example, UNESCO is working to deepen understandings of multilingual education based on the mother tongue.
International Mother Language Day has been observed every year since February 2000 to promote linguistic and cultural diversity and multilingualism. The date –proclaimed by UNESCO in 1999 –represents the day in 1952 when students demonstrating for recognition of their language, Bangla, as one of the two national languages of the then Pakistan, were shot and killed by police.
Languages with their unique ability for communication, social integration, education and development, are of strategic importance for people and planet. Yet, due to globalization processes, they are increasingly under threat, or disappearing altogether.
According to UNESCO, when languages fade, so does the world's rich tapestry of cultural diversity. Opportunities, traditions, memory, unique modes of thinking and expression — valuable resources for ensuring a better future — are also lost.
Security Council condemns 'heinous' bomb attacks in Libya
21 February 2015 – The United Nations Security Council has strongly condemned yesterday's deadly bomb attacks in al-Qubbah, Libya, claimed by an affiliate of the Islamic State in Iraq and the Levant (ISIL), also known by its Arabic acronym, Da'esh. According to reports, the Friday morning attack which came in three separate waves, killed at least 45 people and injured scores of others. It started when one bomber detonated his vehicle near a gas station and was followed by two car explosions near the home of Libya's Speaker of the House of Representatives and the Government's security headquarters. In a statement to the press this morning, the 15-member Security Council expressed deep sympathy and condolences to the families of the victims of “this heinous act” and wished a speedy recovery to those injured. Council members stressed again that ISIL must be defeated and that the intolerance, violence and hatred it espouses must be stamped out. Perpetrators of these reprehensible acts of terrorism must be brought to justice, they emphasized. Such “acts of barbarism” by ISIL do not intimidate Council members but rather stiffen their resolve, members emphasized as they pledged support to global and regional effort to counter ISIL, Ansar Al Sharia entities, and other groups associated with Al-Qaida. This resolve is already stated in Security Council resolutions 2170 (2014) and 2199 (2015), they noted. All those responsible for such attacks must be held accountable, the Security Council stressed, as it urged all States, in accordance with international law and relevant Security Council resolutions, to cooperate actively with Libya and all other relevant authorities. Council members further recalled that ISIL is included on the Al-Qaida Sanctions List and is thus subject to the asset freeze and arms embargo, as stated in resolution 2161 (2014). Hence, any individual or entity that provides financial and material support to the group, including the provision of arms or recruits, is eligible to be subject to sanctions measures. To that end, members underscored the need for full implementation of resolution 2199 (2015), adopted on February 12, to cut off ISIL's support networks. Lastly, the Council reaffirmed the need to combat, in accordance with the UN Charter and international law, threats to international peace and security caused by terrorist acts. All acts of terrorism are criminal and unjustifiable, regardless of motivation, members concluded.
Winter Storm Neptune Slams the Midwest, New England
W3 Star-forming Region Winter Storm Neptune turned its attention to New England on Sunday, after wreaking snowy havoc on the Midwest earlier in the weekend. At least six people have died from the effects of the storm, mostly on hazardous roadways. Thousands lost power as Neptune's gusty winds brought down trees and power lines. Sunday morning, a 38-car pileup left 12 people injured on Chicago's Kennedy Expressway. ) Boston and the surrounding areas are being tested by yet another wintry onslaught. The city is still digging out from the more than 4 feet of snow it received in late January and early February from winter storms Juno and Linus. The system will continue to dump snow and bring damaging winds to the New England coastline on Sunday before moving into the Canadian Maritimes. We are collecting the best images from Neptune, and you

AKTUALITY | NEWSJournal of Metallomics and Nanotechnologie
laboratorní časopis
- informace pro autory
- Special Issue Information

Upozornění pro cestující týkající se výskytu horečky způsobené virem EBOLA - pdf

Influenza Update - pdf


Správa modulu KONFERENCE
Prof. Ing. René Kizek, Ph.D.
01. 09. 2015, od 13:00 – 14:00 h
pozvánka

Cheláty zinku jako výživové doplňky
Ing. Sylvie Skaličková
04. 09. 2015, 12:00 h
pozvánka

Ebola response roadmap - Situation report IX
Ing. Bc. Petr Michálek
04. 09. 2015, 15:00 h
pozvánka

Intrinsic properties of cupric oxide nanoparticles enable effective filtration of arsenic from water
Mgr. Monika Kremplová
04. 09. 2015, 14:00 h
pozvánka

Uhlíkové materiály a zlaté nanotyčinky jako základ senzorů nukleových kyselin
Ing. Jana Vlachová
pátek 4. 09. 2015, od 13:00
pozvánka

Zjišťování míry dekontaminačních schopností syntetizovaných materiálů vůči těžkým kovům a dalším kontaminantům se zaměřením na Cr, As a Se
Mgr. Monika Kremplová
4. 9. 2015, 13:00 h
pozvánka

Pipetovací robotický systém pro hybridiazční senzorický systém
Ludmila Krejčová, David Hynek
4. 09. 2015, od 12:00
pozvánka

BIOSYNTHESIS?
Markéta Komínková
04. 09. 2014, od 12:00 h
pozvánka

Plošný screening hladiny sarkosinu v moči a jeho využitelnost pro včasnou diagnostiku nádorů prostaty - představení projektu
Mgr. Zbyněk Heger
04. 09. 2015, 14:00 h
pozvánka

Quantitative determination of target gene with electrical sensor
Ing. Jana Vlachová, Ing. et Ing. David Hynek, Ph.D.
04. 09. 2015, 15:00 h
pozvánka

Akce


Journal of Metallomics and Nanotechnologies

NOVÉ PUBLIKACE

Capillary electrophoresis with laser-induced fluorescence detection: challenges in detector design, labeling and applications

Apoferritin: protein nanocarrier for targeted delivery

Nanotransporters for anticancer drug delivery

Complexes of Metal-Based Nanoparticles with Chitosan Suppressing the Risk of Staphylococcus aureus and Escherichia coli Infections

Metallomics of brain tumors- New Diagnostic and therapeutic possibilities

Microchip Capillary Electrophoresis: Quantum Dots and Paramagnetic Particles for Bacteria Immunoseparation

Glutathione: Stress-Alleviation Role in Plants and Human, and Prospects in Analytical Chemistry and Nanobiotechnology

Effects of Stratospheric Conditions on the Viability, Metabolism and Proteome of Prokaryotic Cells

Zemědělská 1/1665
613 00 Brno
Budova D
Tel.: +420 545 133 350
Fax.: +420 545 212 044