Potemníci čeleď Tenebrionidae
Jedná se o velice početnou skupinu, s extrémně variabilní formou těla (velikost od 1,3 mm do 80 mm). Jejich potravní spektrum vychází z přírodních podmínek. Řada druhů je fixována na trouchnivějící dřevo, další druhy je možno krmit pečivem, krmivem pro psy a kočky a občas ovocem a zeleninou.
Potemník moučný (Tenebrio molitor)
Zlatohlávci (Cetoniinae) a nosorožíci (Dynastinae)
Potravní spektrum dospělých brouků tvoří v přírodě pyl a šťáva z poraněných míst stromů. V chovu ho nahrazuje sladké, přezrálé ovoce a přídavky - pylu, piva s medem, tvarohové krémy, jogurty a džemy. Důležité je zavčasu odstraňovat kazící se potravu. Larvy mají specifické požadavky. Vyžadují rozkládající se rostlinný materiál - spadané trouchnivějící listí, trouchnivějící kmen.
Zlatohlávci Dicronorhina derbyana conradsi
14.4.6. Motýli - řád Lepidoptera
Imága.
Mezi hmyzími řády patří k druhově nejbohatším. Pro vyhledávání potravy je u imág rozhodující čich. Potravu ochutnávání sosákem i chodidly a nasávají sosákem. Nejvýznamnější složkou jejich potravy jsou cukry přijímané rozpuštěné ve vodě. Potřeba a množství potravy ovlivňuje především teplota prostředí a jejich aktivita. Krmit by se měli v době jejich přirozené aktivity, častěji v menších dávkách.
Základem krmných roztoků jsou cukry rozpuštěné ve vodě, v různých koncentracích. Někdy s přídavkem doplňujících látek (například vitamínu E). Jsou univerzální pro všechny druhy s výjimkou druhů přijímajících exkrementy a kvasné produkty. Roztoky je možno aplikovat pomocí zavěšených pásků namočených do roztoku, resp. podávání na kouscích kůry a molitanových houbičkách.