14. Výživa hmyzu

I když druhové bohatství hmyzu je prozkoumáno jen zhruba z 1/10, přesto asi 80 % popsaných druhů živočichů připadá na hmyz.

14.1. Přijímání potravy

Hmyz s kousacím ústrojím

Potravu uchvacuje a hrubě zpracuje mandibulami. Hrubě zpracovaná potrava je předána maxilám, pomocí nichž je rozkousána na drobné kousky. Postup přijímání potravy je stejný pro masožravce i býložravce. Tato skupina je zastoupena velkým množstvím druhů (četní brouci, kobylky, všekazi).

Kobylka zelená (Tettigonia viridissima), je masožravá, živí se zejména mšicemi

Hmyz s extraintestinálním zažíváním.

Útočící hmyz se zakousne do potravy (kořisti, rostliny) a do rány vypustí výměšky slinných žláz, resp. vydávené šťávy z přední části zažívacího traktu. Dojde k histolýze (rozkladu tkáně). Velmi často je ústní ústrojí zařízeno na zpětné nasávání šťáv. Mezi zástupce této skupiny patří například světlušky, měkkokroví brouci a larvy potápníků.

Hmyz nasávající potravu

Je vybaven savým nebo bodavým ústním ústrojím. Je možno ho rozdělit na druhy slizující potravu, jednoduše sající a potravu nabodávající. Mezi druhy živící se živočišnou potravu patří komáři, štěnice, vši, blechy, ovádi a klíšťata. Rostlinnou potravou se živí hlavní polní, zahradní a lesní škůdci - mšice, červci a nesmírně velká skupina z blanokřídlých, dvoukřídlých a motýlů.

Otakárek ovocný (Iphiclides podalirius), patří mezi naše chráněné druhy.

© 2007