Čichavec zakrslý (Colisa lalia) S
Mladí čichavci po rozplavání vyžadují velmi jemnou prachovou živou potravu (nejlépe vířníky). Dospělí jedinci jsou z hlediska potravního spektra všežravci. Zkrmuje se jim živé a mražené krmivo, vločky, v menší míře řasy a rostlinná potrava (sušená, nebo čerstvá). Potěr ostatních ryb samozřejmě považují za příjemné zpestření jídelníčku.

Musí se krmit co nejčastěji, nejméně 3-4 x denně, optimálně 4-6 x denně a to takovým množstvím krmiva které spotřebuje do 15 minut. Velikost potravy je třeba volit podle druhu ryby. Krmní živočichové musí být velcí jako oči mladých rybek.

Do spektra krmiv určených pro potěr a malé rybky je možno zahrnout nálevníky, vířníky, nauplie žábronožek solných (Artemia salina), nauplie buchanek (Copepoda), nauplie vznášivek (Diaptomus), krásnoočka (Euglena viridis), trepky (Paramecium), mikry (Anguilla siusia) a komerční krmiva pro potěr (prachová). Rostlinožravým druhům se zkrmují řasy, rozdrcené části rostlin a krmiva na bázi agaru.

Bodlok žlutý (Zebrasoma flavescens) M
Živí se převážně vláknitými řasami.

Důležité je nezapomenout i na to, že součástí potravní strategie jsou i faktory vnějšího prostředí z nich je velice významná teplota. Každý druh má své optimum a horní i spodní hranici pro příjem krmiva.

© 2007