Většině drobných běžně chovaných rybek stačí krmení 1 x (2 x) denně, piraňa se spokojí s kusem masa nebo rybou 1 x za 2-3 dny atd.

Piraňa Nattererova (obecná) (Serrasalmus nattereri) S
Je masožravec. Její potravní spektrum zahrnuje maso (filé a srdce hrubě nastrouhané, nebo krájené), malé živé rybky, slávky, plže, žížaly, příležitostně je i rostlinožravá. Je třeba zkrmovat jen takové množství, aby ho spotřebovaly do 20 minut po podání.

Nejlepší je podávat krmivo vícekrát za den, ale jen takové množství, které ryby rychle spotřebují. Ve žravosti jednotlivých druhů ryb jsou významné rozdíly, ale je na chovateli aby si to ozkoušel a přizpůsobil podle toho krmný režim.

Pokud dojde k odmítání příjmu krmiva, je třeba vždy třeba přijít na příčinu a odstranit ji. Mezi nejčastější možné příčiny patří nově umístěná ryba v akváriu, odmítání umělé potravy a onemocnění.

Zobec obecný (Chelmon Rostratus) M
Patří k druhům, u kterých došlo k výraznému protažení hlavy do podoby rypce, na jehož konci má drobná ústa. Těmi se dostává do nejrůznějších štěrbin členitých rifů, ze kterých vybírají různé bezobratlé, řasy či červy. Zpravidla si dobře navyká na náhradní krmivo v akváriích. To je pro jeho chov v zajetí zcela nezbytné, neboť v přírodě tvoří významnou složku jeho potravy polypi. v moři se živí bentickými bezobratlými, zejména měkkými částmi těl, které ozobává z přisedlých druhů. Je vhodným pomocníkem v boji proti skelným sasankám, čistí taky řasy ze skla a sbírá drobné živočichy. Jinak je ale na potravu náročný a často se nenaučí přijímat tu umělou.

Krmení potěru a mladých rybek

Vyžaduje odlišnou strategii. Potěr v prvních dnech vykulení tráví žloutkový váček, nepohybuje se a nepřijímá potravu. Plavat začínají po 2-3 dnech (po strávení váčku). Protože v tomto období má omezenou možnost hromadění potravy v trávicí soustavě a minimální možnost ukládání zásobních živin v těle, potřebuje přijímat stále novou potravu.

© 2007