Krunýřovec jednopruhý (Otocinclus affinis) S
Je rostlinožravý, požírá řasy včetně v nich žijících živočichů, ale také spařený salát, perloočky, buchanky, velké roupice, tabletové krmivo. Okusováním řas na všech možných plochách, kde se tato řasa nachází, stráví hodně času. Má dlouhý čumák opatřený přísavkovitými ústy, která používá nejen k okusování řas (strouhání a nasávání potravy) ale v původním prostředí (Jihovýchodní Brazílie, Jižní Amerika, ústí Amazonky, potoky v blízkosti Rio de Jaineira) mu taky pomáhají se udržet v rychle tekoucích vodách. Aktivní jsou hlavně v noci, přes den jsou přisátí na skle, rostlině nebo na kameni.
12.2. Technika krmení
Četnost krmení
Obecně lze říci, že větší dravé druhy, živící se jinými rybami, přijímají naráz velké množství potravy, ale v delších časových intervalech.
Perutýn ohnivý (Pterois volitans) M
Ve svém přirozeném prostředí, na korálových útesech Indického a Tichého oceánu), konzumuje drobné ryby. Perutýn ohnivý preferuje lov za snížené viditelnosti. Svou kořist loví prudkým nasátím (otevře tlamu, do které mu vlítne voda i s kořistí). Tomu předchází nepozorované přiblížení nebo zatarasení cesty pomocí ploutví a zahnání do úzkých. Je dobré mu zajistit mořské akvárium a mořskou potravu (zdroj potřebných mastných kyselin) - drobné ryby, rybí maso a jiné mořské produkty (zmraženou potravu je třeba předem rozmrazit). Perutýn ohnivý má roztřepené, paprskovité ploutve (téměř ostny), ohnivé pruhované zbarvení, které slouží k maskování, ale také upozorňuje predátory, že je jedovatý.
Naopak většina menších masožravých ryb a ryby všežravé a rostlinožravé potravu přijímají v krátkých intervalech v malých dávkách. Obecně je možno konstatovat, že akvaristé zpravidla překrmují, což má negativní dopad nejen na kondici ryb (s případnými zdravotními a reprodukčními problémy), ale i na kvalitu vody v akváriu. Ryby mají stejně jako ostatní živočichové tendenci k přejídání, tuto tendenci je třeba eliminovat odpovídajícím krmením.