Tuky

V těle ryb převládají nenasycené mastné kyseliny, které mají nižší bod tání. Díky tomu jsou rybí tuky při teplotě vody kolem 20 o C tekuté (olejnaté). U obratlovců jsou při této teplotě polotuhé až tuhé. To je důležité pro jejich využití. Tuky teplokrevných obratlovců zůstávají při teplotě při níž jsou u ryb tráveny tuhé, což snižuje jejich využití u ryb. Navíc to neumožňuje rybám vytvořit si tukové rezervy, který by však měly být jen přiměřené. Proto je třeba tuk, v krmivech která ho obsahují, odstranit.

Vrubozubec paví (Astronotus ocellatus) S
Má stále hlad a přijímá velké množství potravy. Oblíbený je i proto, že "žebrá" o krmivo. Každého kdo jde kolem následuje po celé délce akvária. I po dostatečném nakrmení zřídka odmítne nabízenou potravu. Proto je třeba si dát pozor na jeho překrmování. Jeho potravní spektrum tvoří živá potrava: maso, mouční červy, dešťovky, ryby, v mládí nitěnky; granule pro cichlidy a bohužel i menší akvarijní ryby.

Sacharidy

Stupeň využití jednotlivých cukrů se odlišuje podle druhů ryb. Vedle využitelných sacharidů by měla krmná dávka ryb obsahovat i polysacharidy, i když jsou nevyužitelné, nebo těžko využitelné. Jsou důležitou složkou potravy, protože podporují peristaltiku střev a správné trávení. U masožravých by měly tvořit 3 % sušiny potravy, u všežravých a rostlinožravých až 10 %. Přebytek cukrů v krmné dávce ryb je stejně škodlivý jako přebytek tuků.

Pomec (pomčík) ohnivý (Centropyge loricula) M Obývá tropické vody Tichého oceánu v hloubce 15-60 m, živí se řasami.

© 2007