11.3.2. Mloci (Caudata, Urodela)

Mloci se dělí na dvě skupiny. Pozemní, kteří jen zřídka se vracejí do vody a ostatní, kteří tráví ve vodě alespoň několik měsíců.

Axolotl mexický (Ambystoma mexicanum).
Axolotli jsou ve vztahu k výše uvedenému dělení specifičtí. Mají plíce, nikdy však neopouští vodu, celý život jsou u nich zachovány vnější keříčkovité žábry (jako u pulci jiných ocasatých obojživelníků). Uvedený zástupce má bílé zbarvení, které je zpravidla důsledkem příbuzenské plemenitby. Není to přírodní přirozená forma. V přírodě se živí larvami hmyzu, rybím potěrem a tím, co spadne na hladinu. Jsou velice žraví, potřebují hodně potravy a dosti často. Jsou dosti kanibalističtí a nedostatkem potravy hrozí jejich vzájemné okousávání. V chovu se krmí rybím masem, malými rybkami, cvrčky, žížalami, plži, patentkami, suchou potravou pro rybičky (granulovaná).

Potravní spektrum mloků zahrnuje žížaly, nitěnky, roupice, plže, dafnie a všechny druhy pomale lezoucího, měkkého hmyzu a jejich larvy. Ale také malé rybky, myši a krysí mláďata. Vodní druhy možno krmit i mletým hovězím masem a zmrazeným krmením pro rybičky. Neměly by dostávat velké porce a nesežrané zbytky je třeba bezprostředně odstranit.

Žebrovník Waltlův (Pleurodeles walti).
V přírodě i v zajetí přijímají různé druhy hmyzu a jejich larev, červy a měkkýše. V nouzi je možné je dočasně krmit i kousky libového masa, např. proužky hovězího srdce, apod.

1.3.3. ČERVOŘI (Gymnophiona, Apoda)

Většina ze 160 druhů žije pod zemí. Jedinou vodní čeledí jsou Typhlonectidae. Žijí v tropických oblastech ve vodě nebo pod bahnitými břehy. Jejich potravní spektrum je široké a zahrnuje žížaly, nitěnky, dafnie, larvy pakomárů, roupice, mleté hovězí maso, hovězí srdce, ryby a zmrazenou potravu pro rybičky. Krmí se 2 x týdně. Obdobně jako mloci by neměli dostávat velké porce a zbytky je opět třeba bezprostředně odstraňovat.

© 2007