11.3. Obojživelníci (Amphibia)

Dělí se do 3 řádů

  1. žáby (Anura, Salientia) - asi 4600 druhů
  2. mloci (Urodela, Caudata) - asi 450 druhů
  3. červoři (Apoda, Gymnophiona) - asi 160 druhů

11.3.1. Žáby - Anura (Salientia)

Žáby jsou masožravé, kořist chytají rychlým vymrštěním jazyka. U druhů s krátkým jazykem je vymrštění doprovázeno skokem. Žaludek mají jednoduchý svalnatý. Tlusté střevo ústí do kloaky. Většina pulců se živí jinou potravou než dospělci a k tomu je přizpůsobena i jejich trávicí soustava.

Rohatka ozdobná (Ceratophrys ornata).
Této žábě se ve vztahu k její nesmírné hltavosti přezdívá "chodící tlama". Žere množství velkého hmyzu, hlodavce, žížaly a ryby.

Složení potravy.

Krmí se rozmanitou stravou, která jim velikostně vyhovuje a zároveň jsou schopny se jí zmocnit. U dospělců jde o nejrůznější druhy krmných zvířat, která se jim vejdou do tlamy. Z hmyzu to jsou larvy pakomárů a komárů, cvrček domácí, saranče stěhovavá a potemník moučný. Z hlodavců myší holátka, nebo i osrstěná mláďata. Z dalších krmiv je možno použít perloočky, nitěnky, roupice, žížaly a komerční krmiva živočišného původu. Krmiva se posypávají minerálně vitaminovými přípravky.

Pralesnička azurová (Dendrobates azureus)
Potrava dospělých pralesniček se terarijních podmínkách skládá převážně z běžně dostupných živočichů: much, cvrčků a jejich larev, octomilek, mšic, chvostoskoků, případně z několika druhů "lučního" nasmýkaného hmyzu.

© 2007