Varan komodský Varanus komodoensis. V přírodě loví divoká prasata a malé druhy jelínků. Občas pozřou i zdechlinu. Mláďata dobře šplhají a vybírají ptačí hnízda. V zajetí si brzy zvyknou a bez problémů přijímají potravu. Krmí se hlodavci, králíky, slepicemi, kuřaty a holuby. Varan komodský však není typickým zájmovým zvířetem - jeho chovem se mohou pochlubit jen některé světové zoologické zahrady.
Počet krmného hmyzu se podává kolik stačí v krátké době několika minut pochytat. Hlodavce a jejich mláďata je nejlépe podávat po předchozím usmrcení. Potravu pro býložravce a všežravce s podílem rostlinné potravy je třeba připravovat denně, nakrájenou asi na 1 cm proužky. Ve stejnou dobu se také krmí nakrájené ovoce zbavené jádřinců, pecek a pevných slupek.
Leguán kubánský (Cyclura nubila) se živí částmi zelených rostlin, ale loví i hmyz, drobné plazy, kraby a konzumuje i vyplavené rybky.
Na počátku reprodukčního období je třeba samicím podávat vápenec. Býložravci jsou obecně na dotaci Ca náročnější.
Krmení mláďat
Líhnutí je pro mládě nejnamáhavějším činem od počátku vývoje. V době klidu po uvolnění mládě resorbuje dosud nespotřebovaný žloutek ze žloutkového váčku. Příjem první potravy je rozdílný. Kajmánci mají rezervu na 6 týdnů, scinkové žerou brzy po narození. Mláďata je vhodné od počátku krmit velmi vydatně, co nejpřirozenější potravou. Hmyzožravé cvrčkem domácím a jiným hmyzem. Všežravce vyváženým hmyzem, zelenými listy a semeny. Býložravce téměř výhradně zelenými listy, rozmačkaným ovocem (banán, třešeň, višeň, angrešt), továrně vyráběnou dětskou výživou a tvarohem. Potravu je nutné při každém krmení posypávat minerálně-vitaminovým doplňkem.
Kromě častého krmení - zpočátku denně, později obden je třeba terárium pravidelně denně rosit. Relativní vlhkost musí být větší než u dospělých, v přírodě se mláďata drží ve vlhčí přízemní vrstvě. Je třeba je také napájet - nejdříve denně, poté obden a nakonec 1 x týdně.