Voda
Ještěři z aridních oblastí kryjí převážnou většinu vody vodou obsaženou v krmivu. Příjem vody pitím je často doplňována schopností vstřebávat vlhkost ze vzduchu, ze substrátu a z vlhkých stěn úkrytové nory. V teráriu je však třeba vodu podávat vždy. Předkládané krmivo nemusí obsahovat tolik vody jako v přírodě a jinak působící i mikroklima terária. Nedostatku vody jsou sice lépe přizpůsobeni než savci, ale i u deficit vody způsobuje nedokonalé zpracování potravy.
Trnorep (africký) skalní (Uromastyx acanthinura).
Tito denní ještěři žijí v slunečné a horké pouštní a polopuštní oblasti (Maroko, Alžírsko, Tunisko, Libye a Mauretánie) s řídkou vegetací a vzácnými srážkami. Mohou si ukládat vodu pod kůží a destilovat vodu z moči; při delších obdobích sucha spalují tělesný tuk, a získávají tak tekutiny.
Krmná technika.
V týdenním cyklu je třeba obden čistit misky na vodu a 2-3 x týdně krmit dospělé hmyzožravé ještěry s tím, že je třeba dobu krmení přizpůsobit jejich přirozené aktivitě. Denně je nutno odstraňovat trus.
Chameleon jemenský Chamaeleo calyptratus je hmyzožravec, ale částečně přijímá i rostlinnou potravu. Je velice žravý a sežere prakticky vše co se dostane do jeho blízkosti až do velikosti holátka myši. Vydrží poměrně dlouho (7-10 dní) hladovět, aniž by to na ně mělo negativní vliv. Výjimku tvoří mláďata, která by měla mít zajištěn stálý přísun vhodné potravy správné velikosti.
V měsíčním cyklu je možno realizovat podávání sladké potravy (nejvýše 2x). 2-3 x se krmí velcí masožravci - varani a korovci. V době rozmnožovací aktivity a březosti se však krmí častěji. 1 x měsíčně se také provádí měření a vážení.