Zkrmování žížal se osvědčilo pro některé agamy (Physignathus), ještěrky (Lacerta), scinky (Ablepharus, Egernia, Tliqua), krokodýlovce (Shinisaurus), velké teidy (Tupinambus, Dracaena), slepýše (Anguis, Ophisaurus) a jako zpestření potravy chameleónům.
Bazilišek zelený (Basiliscus plumifrons) se živí různými menšími živočichy a plody, které nalézá na stromech. V chovech jejich potravní spektrum představuje převážně hmyz, hlodavci, slimáci a hlemýždi; občas ryby, žížaly, krmení pro kočky a sladké měkké ovoce.
Rostlinná potrava.
Nejlepším krmením jsou volně rostoucí divoké byliny - pampeliška, jitrocel, ptačinec, lebeda a jetel. Velmi důležité složky potravy jsou plody citrusů, paprika, mrkev, špenát a listová kapusta. Mezi kvalitní druhy rostlinné potravy se řadí i banány, jahody, švestky, jablka. Pro peristaltiku střev je dobré přidat do rýže nebo ovocné směsi nasekané seno - podle velikosti ještěrů na 0,5-5 cm.
Leguán nosorohý (Cyclura cornuta).
Jedná se o primárně herbivorní ještěry, preferující v potravě různé rostliny, květy a plody (např. i kaktusů rodu Opuntia). Jen příležitostně přijímají i živočišnou potravu, např. housenky a kukly lišajů Pseudosphinx tetrio. Základem diety ve vegetační sezóně jsou různé luční rostliny, hlavně listy i květy smetánky a jetele. Občasný přídavek tvoří zelenina a ovoce. V zimě to je míchanice složená z čínského zelí, salátu, kapusty, strouhané mrkve a kedlubny. Živočišná složka (laboratorní myši a menší potkani), se podává jen několikrát do roka, hlavně v době rozmnožování a tvorby vajec u samic. Sarančata, cvrčci a larvy potemníků příležitostně po celý rok, max. 2x měsíčně.