11.2. Plazi (Reptilia)

11.2.1. Šupinatí (Squamata)

11.2.1.1. Ještěři (Sauria)

Vitamíny.

Deficience vitamínu C vyvolává při stresové situaci u ještěrů a hadů obávanou hnilobu tlamy. Pravděpodobně k ní dochází v kombinací s hypovitaminózou vitamínu A. Proto je vhodné provádět obohacování potravy mineráliemi a vitamíny. A to především u krmiv určených pro březí samice a růst mláďat. A to nejlépe aplikací minerálně vitamínových doplňků na zkrmovaný hmyz. Nevýhodou této formy aplikace je to, že nově získané ještěry je třeba na obohacený hmyz navyknout.

Potravní spektrum.

Většina ještěrů jsou masožravci a všežravci. Malí ještěři se živí hlavně hmyzem. K jejich výživě se používají octomilky, mouchy, zavíječi voskoví apod. Rádi však také olizují ovoce.

Krmný hmyz je možno si opatřit i z vlastního chovu - potemník moučný Tenebrio molitor

Větší ještěři žerou větší kořist. V přírodě kromě hmyzu loví ptačí mláďata, vyhledávají vejce ptáků a plazů. Loví také jiné ještěrky a malé savce.

Korovec jedovatý (Heloderma suspectum) se živí drobnými obratlovci (ptačí mláďata, drobní hlodavci a ještěři) a ptačími vejci. Při lovu potravy se řídí čichem. Kromě ptačích vajec korovci požírají i vejce plazů.

V teráriu se všechny tyto druhy nahrazují laboratorními hlodavci a jejich mláďaty a jednodenními kuřaty. Vhodné jsou i čerstvé nebo mražené ryby, výjimečně živé. Naprosto krajním řešením je zkrmování masa. To je možno využít jen jako náhradní výživu, posílení bílkovinné výživy březích samic, resp. pro zpestření stravy. Dále konzumují cvrčky, kobylky a ovoce.

© 2007